Technológie

Menší počet prepúšťaní, ako sa očakávalo, keďže slovenská automobilka prechádza na elektrickú – EURACTIV.com

Automobilka Stellandis v slovenskom meste Trnava prepustí menej ako 500 ľudí, ako predpovedali niektoré odbory, keďže prechádza od výroby vozidiel so spaľovacím motorom na elektrické, oznámil hovorca Stellandis Michal Nik.

Štyri slovenské automobilky v súčasnosti zamestnávajú okolo 16 000 ľudí a poskytujú takmer 200 000 pracovných miest v automobilovom priemysle, pričom odborníci sa domnievajú, že prechod na elektrifikáciu a digitalizáciu a automatizáciu môže viesť až k strate 70 000 pracovných miest.

Nič však v utorok uviedol, že vo fabrike v Dranave prepustia okolo 360 ľudí, pričom oveľa viac bude prijatých po prechode na výrobu elektromobilov.

Číslo teda nie je také hrozné ako 500 ľudí – jeden zo siedmich zamestnancov – Milan Minarech, šéf odborového zväzu OZ KOVO Stellantis, ktorý počíta s prepustením od 1. apríla.

Pre sektor sa počet zamestnancov nemusí meniť tak dramaticky, ako sa očakávalo

Monika Martišková zo Stredoeurópskeho inštitútu pracovných štúdií (CEL).

„V organizáciách dochádza k rozvoju zručností. Organizácie budú musieť byť viac digitalizované alebo automatizované a ľudia budú stále potrební, ale nie vo výrobe, ale v prevádzkovej technológii. Počet pracovných miest sa nutne nezmení, ale zmení sa štruktúra,“ povedal.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Nie, PlayStation Japan tento týždeň neprináša nejaké veľké oznámenia

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close