hospodárstvo

Minister Korčok: Nový dlhodobý rozpočet EÚ je pre Slovensko dobrou správou

Nový dlhodobý rozpočet Európskej únie (EÚ) bude pre Slovensko dobrou správou. Celková alokácia pre Slovensko by mohla byť o 8 miliárd EUR vyššia.

Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (kandidát SaS) na tlačovej konferencii v stredu na schôdzi vlády.

Vedúca Európskej komisie, Ursula von der Leyen, navštívi poslancov Európskeho parlamentu o 13.30 hod. V stredu, aby predstavila revidovaný návrh dlhodobého rozpočtu EÚ a plán hospodárskej obnovy Únie. Po kríze spôsobenej novou pandémiou koronavírusov Európsky parlament vyzval na zásadné prepracovanie pôvodného návrhu viacročného finančného rámca EÚ (VFR) na roky 2021 – 2027, ktorý by mal zahŕňať stimulačný fond. , Korčok uviedol, že Slovensko je na začiatku celého procesu vyjednávania.

„Dohoda bude skutočne ťažká, pretože Európska komisia (EK) podniká bezprecedentný historický krok. Toto sú obrovské príležitosti, ktoré prichádzajú s týmto balíkom, ale pred nami máme aj veľké domáce úlohy. Budeme sa snažiť, aby sme tieto zdroje efektívne využívali, “uviedol Korčok.

Obálka pre Slovensko

Zároveň vyčíslil, že na konci tohto roka takzvaná súčasná obálka pre Slovensko predstavuje 16 miliárd eur. „Čistá pozícia, tj to, čo sa stane Slovensku ako odpočet z našich príspevkov, je 10 miliárd eur. Môžem vopred povedať, že celková alokácia pre Slovensko by mala byť až do výšky „o 8 miliárd EUR vyššie. Zdroje, ktoré budú pridelené Slovensku, sú podstatne vyššie, ako sme doteraz urobili,“ uviedol Korčok.

Veľká časť zdrojov vo forme dotácií bude venovaná štrukturálnym reformám. „Vítame toto rozhodnutie ES, pretože táto kríza musí byť tiež príležitosťou na modernizáciu krajiny. Chceme čo najlepšie využiť to, čo Európska zelená dohoda a celý program týkajúci sa digitalizácie európske hospodárstvo, “uviedol minister zahraničných vecí SR.

Zároveň uviedol, že štáty postupne kontrolovali epidémiu nového koronavírusu zo zdravotného hľadiska.

„Táto hospodárska kríza neskončila. Naopak, vstupujeme do najťažšieho obdobia v histórii povojnovej Európy. Je to bezprecedentné obdobie. V druhom štvrťroku tohto roku, hospodárstvo klesne o 15% a do konca roka by malo dôjsť k poklesu o 7%, takže riešenie tejto situácie môže byť spoločné, musíme hľadať riešenia pomocou Európa, “dodal Korčok a dodal, že návrh rozpočtu považuje za primeranú reakciu na súčasnú núdzovú situáciu.“ Zverejnený návrh rozpočtu je niečo, čo sme predtým nevedeli. Bude zahŕňať nielen nepredstaviteľné nové sumy. , ale aj nové nástroje. Fond na vymáhanie prostriedkov zažije kombináciu grantov a pôžičiek. Návrh podrobne preskúmame, “dodal Korčok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close