Svet

Ministri zahraničných vecí ASEAN-u vyjadrili znepokojenie nad napätím v Juhočínskom mori

Ministri zahraničných vecí regionálneho bloku ASEAN v juhovýchodnej Ázii vyjadrili v sobotu znepokojenie nad rastúcim napätím v Juhočínskom mori, ktoré by mohlo ohroziť regionálny mier, a vyzvali na mierový dialóg medzi stranami.

„Pozorne sledujeme nedávny vývoj v Juhočínskom mori, ktorý by mohol podkopať mier, bezpečnosť a stabilitu v regióne,“ uviedli vo vyhlásení najvyšší diplomati bloku.

Vyhlásenie prišlo, keď si Čína a Filipíny v posledných mesiacoch vymieňali obvinenia z pretrvávajúcej námornej dopravy a Manila uviedla, že je potrebné zmeniť svoj prístup, keďže diplomatické snahy smerujú „zlým smerom“.

Čína označila tieto obvinenia za „úplne falošnú propagandu“ a uviedla, že nebude zatvárať oči pred pokračujúcimi „provokáciami a obťažovaním na Filipínach“.

Ministri zahraničných vecí ASEAN-u tiež opätovne potvrdili potrebu „udržať sa pri akciách, ktoré komplikujú alebo eskalujú spory“.

„Opakujeme dôležitosť mierového dialógu, ktorý konštruktívne prispieva k regionálnej stabilite a podpore spolupráce v námornej oblasti.“

ASEAN a Čína pracovali na vytvorení kódexu správania v Juhočínskom mori, na ktorom sa pracuje od roku 2002. Ale napriek prísľubom všetkých strán urýchliť proces bol pokrok pomalý.

Rozhovory o prvkoch kódexu sa ešte nezačali kvôli obavám o ochotu Číny zaviazať sa k záväznému súboru pravidiel v súlade s medzinárodným právom.

Čína si nárokuje väčšinu Juhočínskeho mora pozdĺž „Deväťpomlčkovej línie“, ktorá vedie 1 500 km (900 míľ) od jej pevniny, čím oddeľuje exkluzívne ekonomické zóny Brunej, Indonéziu, Malajziu, Filipíny a Vietnam. .

Bývalý námorný veliteľ Dong Jun bol v piatok vymenovaný za nového ministra obrany Číny. Predtým pôsobil ako zástupca veliteľa velenia operujúceho v Juhočínskom mori.

PH-Čína sa rozdelila

Roztržka medzi Filipínami a Čínou sa prehĺbila v otázke Západofilipínskeho mora, časti Juhočínskeho mora, ktorá patrí do výlučnej ekonomickej zóny Filipín.

Filipínska čínska pobrežná stráž (CCG) vo februári obvinila PRP zo streľby „laserom vojenskej kvality“ na svojich vojakov žijúcich v Sierra Madre. 1999.

READ  Bývalý americký prezident Donald Trump označil ruskú taktiku za „geniálnu“.

5. augusta Filipíny obvinili CCG zo zadržania a streľby z vodného dela na čln, ktorý prevážal zásoby potravín pre vojakov v Ayung's Shoal (v Číne známy ako Renai Reef).

CCG naliehala na Filipíny, aby odstránili PRP Sierra Madre z Ayung's Shoal. Prezident Ferdinand Marcos Jr. poprel sľub filipínskej vlády odstrániť BRP Sierra Madre z oblasti. Dodal, že ak už medzi oboma krajinami existuje dohoda o odstránení plavidla, akýkoľvek záväzok by bol zrušený.

V septembri Filipíny obvinili CCG z inštalácie „plávajúcej bariéry“ v blízkosti Bajo de Masinloc (Scarborough Shoal). Filipíny následne materiál odstránili.

Filipínske ozbrojené sily (AFP) 15. októbra uviedli, že čínske námorné plavidlo bolo zatienené a pokúsilo sa zachytiť filipínske námorné plavidlo, ktoré vykonávalo zásobovaciu misiu neďaleko ostrova Bag-Asa.

22. až 24. októbra Filipíny obvinili plavidlá CCG z úmyselnej zrážky s ich loďami.

Minulý dec. Filipíny od 9. do 10. hodiny obvinili Čínu z toho, že na svoje člny strieľala vodnými delami, vrátane jedného s náčelníkom štábu AFP, generálom Romeom Brownerom mladším, a zasiahla ďalších, čo spôsobilo vážne mechanické poškodenie. —Reuters/KG, GMA Consolidated News

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close