Ekonomika

MMF varuje, že rastúci rast miezd môže otupiť okraj východnej Európy

Otvorte Editor’s Digest zadarmo

MMF varoval, že rýchly rast miezd v strednej a východnej Európe môže narušiť konkurenčnú výhodu regiónu.

Príjmy sa v mnohých krajinách regiónu v posledných rokoch zvýšili dvojciferne, ale produktivita do značnej miery stagnovala, uvádza fond.

Alfred Kammer, šéf európskeho oddelenia MMF, pre Financial Times povedal, že západoeurópske firmy by mohli „vytvoriť problém konkurencieschopnosti“ pre región, ktorý profitoval z premiestnenia výroby.

Zatiaľ čo vyššie zvyšovanie miezd je v regióne už dlho normou, zvyšovania miezd zaznamenané v posledných rokoch sú „iného kalibru“, povedal Comer.

„Neuspokojte sa, nemyslite si, že je to kvôli nárastu produktivity,“ povedal pred zverejnením výročnej správy Medzinárodného menového fondu o ekonomickom výhľade Európy. „nie, že.“

Mzdy rástli v druhom štvrťroku dvojciferným ročným tempom vo veľkej časti strednej a východnej Európy – zo 16,9 percenta v Maďarsku na 9,9 percenta na Slovensku, tento región bol na čele tabuľky EÚ v náraste miezd a dosiahol viac ako 4,5 percenta z celkového počtu. Priemerná. Inflácia vo väčšine regiónov je však vyššia ako priemer EÚ.

Podľa výhľadu MMF sa očakáva, že mzdy v roku 2023 vzrastú celkovo o 11 percent, v nasledujúcom roku klesnú na 7 percent a v roku 2025 na 6 percent.

Očakáva sa, že správa postaví fond do konfliktu s vládami východnej Európy, ktoré sa dlhodobo zameriavajú na vyššie mzdy ako na jednu z najväčších výhod členstva v EÚ.

Až doteraz boli tieto zisky pre pracovníkov v regióne porovnateľné so zlepšením produktivity a konkurencieschopnosť pracovnej sily v regióne pomohla prilákať obrovské množstvo priamych zahraničných investícií, pričom západoeurópski výrobcovia automobilov tam otvorili nové továrne.

Ale milióny pracovníkov v niektorých krajinách, vrátane Rumunska alebo Poľska, sa hrnuli na západ, čo viedlo k sprísneniu pracovného trhu – a vytvorilo úrodnú pôdu pre tých, ktorí ostali, aby žiadali nárazové zvýšenie miezd.

MMF uviedol, že regionálne vlády by mali znížiť rozpočtové deficity a zaviesť opatrenia na zlepšenie „presunu práce“, zvýšenie účasti na trhu práce a zvýšenie produktivity.

Očakáva sa, že nastupujúca koaličná vláda v Poľsku na čele s Donaldom Tuskom tento trend ani zďaleka nespomalí, ale očakáva sa, že bude ďalej zvyšovať mzdy v reakcii na silný tlak odborov, ktoré tvrdia, že vysoká inflácia tvrdo zasiahla ich členov.

V septembri tisíce verejných pracovníkov demonštrovali vo Varšave požadujúce takéto zvýšenie miezd. Tusk a jeho spojenci prisľúbili zvýšenie miezd vo verejnom sektore o 20 percent.

MMF uviedol, že očakáva „mäkké pristátie“ pre väčšinu európskej ekonomiky, pričom sa očakáva, že inflácia bude stabilne klesať a rast sa mierne oživí z 1,3 percenta v tomto roku na 1,5 percenta v budúcom roku.

Kammer však varoval centrálne banky pred príliš rýchlym znižovaním úrokových sadzieb, ktoré by mohlo „oživiť“ infláciu, čo by viedlo k ešte bolestivejšej sérii zvyšovania sadzieb, ktoré by ju opäť znížilo.

Európska centrálna banka minulý mesiac po prvý raz za 15 mesiacov ponechala svoje úrokové sadzby nezmenené, no niektoré centrálne banky v krajinách mimo eurozóny nedávno začali znižovať sadzby vrátane Poľska a Maďarska.

Comer povedal: „Dosiahnutie inflačných cieľov v roku 2025 si bude v mnohých centrálnych bankách vyžadovať, aby sadzby zostali vysoké v blízkosti týchto úrovní počas významného obdobia počas celého roka 2024.“

Inflácia vo vyspelej Európe sa zníži z 5,8 percenta v tomto roku na 3,3 percenta v budúcom roku, zatiaľ čo inflácia v európskych rozvíjajúcich sa ekonomikách sa zníži z 11,9 percenta v tomto roku na 5,8 percenta v budúcom roku, predpovedá MMF.

READ  USA konečne dostávajú oveľa viac testov na korónový vírus. Teraz je otázka: ako ich používať?

Ďalšie správy Marten Dunay v Budapešti a Raphael Minder vo Varšave

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close