Ekonomika

Bulharsko hlasovalo za zrušenie zákazu dovozu obilia z Ukrajiny

Poľsko trvá na predĺžení zákazu, zatiaľ čo Rumunsko, Maďarsko a Slovensko čakajú na rozhodnutie EÚ, či budú v zákaze pokračovať.

Bulharský parlament odhlasoval zrušenie zákazu dovozu ukrajinského obilia od piatka 15. septembra.

Reklama

124 hlasov za, 69 proti, 8 sa zdržali.

Bulharsko je jednou z piatich krajín, ktoré konajú na základe rozhodnutia EÚ uvaliť embargo na ukrajinské obilie od apríla do 15. septembra.

Bulharský minister poľnohospodárstva Kirill Vadeev priznal, že už predtým podporoval myšlienku predĺženia zákazu. Svoje rozhodnutie zmenil v stredu po tom, čo počul, že ekonomické ukazovatele a prognózy naznačujú, že zrušenie zákazu „nie je také znepokojujúce“ a nebude mať vážne dôsledky pre bulharskú ekonomiku.

Povedal: „Posledné zasadnutie kabinetu ukázalo makroekonomické ukazovatele, ktoré ukazujú, že Bulharsko sa až tak neobáva zrušením tohto zákazu. Zavádzame prísne kontroly na všetky ukrajinské výrobky, všetko obilie a rádioaktívne a ťažké kovy.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil hlasovanie za akt skutočnej jednoty v príspevku na X na Twitteri.

Európska únia sa má rozhodnúť, či predĺži alebo zruší zákaz pre Bulharsko, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko a Poľsko.

Poľsko však zastáva tvrdší postoj.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki povedal, že jeho vláda nezruší zákaz dovozu ukrajinského obilia bez ohľadu na stanovisko Európskej komisie.

Podpredseda vlády Jaroslaw Kaczynski trvá na tom, že Poľsko chce udržiavať dobré vzťahy s Ukrajinou a podporuje krajinu v jej vojne proti Rusku, ale musí dbať na záujmy poľských farmárov.

Všetkých päť krajín umožnilo zapečatenému tovaru prejsť cez ich územia, aby zabránili prebytku produktov na svojich vlastných trhoch.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close