Svet

Moskva hrá úlohu v mierovom procese v Afganistane – noviny

Kábul: Rusko sa vo štvrtok (dnes) pokúsi zapojiť do mierového procesu v Afganistane usporiadaním konferencie s cieľom prilákať najvyšších predstaviteľov Talibanu a afganskej vlády – ako aj Washingtonu, Pakistanu a Číny.

USA majú ukončiť sťahovanie svojich vojakov z Afganistanu do 1. mája v rámci dohody s Talibanom – termín, ktorý je podľa prezidenta Joe Bidena v stredu „ťažké“ dodržať.

V tejto dohode povstalci súhlasili s mierovými rozhovormi s administratívou prezidenta Ašrafa Ghaniho, od začiatku septembrového katarského procesu však dosiahli len malý pokrok. Po termíne vystúpenia je budúcnosť Afganistanu rovnako neistá ako vždy.

Washington chce začať mierový proces a súhlasiť s decentralizáciou moci medzi Talibanom a afganskou vládou.

Moskva tiež podporila myšlienku dočasnej správy, ale vláda to rázne odmietla s tým, že pán Ghani v utorok zopakoval, že jediný spôsob, ako zmeniť moc, sú voľby. Tu je niekoľko otázok a odpovedí o štvrtkovom moskovskom stretnutí:

Na čo sa to používa?

Syed Nasser Mosavi, analytik z Kábulu, uviedol, že moskovská konferencia do veľkej miery zdvihne oponu ešte väčšieho stretnutia v Turecku, ktoré sa uskutoční budúci mesiac. Zdá sa, že v Dauhá Američania a Taliban „diktovali pravidlá podľa svojich predstáv“, dodal však, že zmena miesta konania sa pravdepodobne oplatí.

„Táto konferencia bude pre Taliban a vládu novou príležitosťou, aby mohli vyjadriť a prehodnotiť svoje postoje k dôležitým otázkam,“ uviedol.

Veľvyslanec Spojených arabských emirátov v Kábule tiež nedávno vyhlásil, že mierové rozhovory by sa nemali viesť na jednom mieste, pretože Taliban sa od otvorenia kancelárie v Katare v roku 2013 stal „pohodlnejším“.

„Chceme, aby Taliban opustil svoju komfortnú zónu,“ povedal Javed Ahmed.

Kto sa zúčastňuje?

Vládne delegácie Talibanu a Afganistanu sú v zásade rovnaké ako delegácie zapojené do rozhovorov v Katare, s niektorými dodatkami.

READ  Summit NATO: Litva obnovuje vnútorné hranice na sedem dní

Na čele povstalcov sú Mullah Abdul Ghani Bardar, spoluzakladateľ a viceprezident Talibanu a bývalý šéf vlády Abdullah Abdullah.

Pakistan, o ktorom sa predpokladá, že má najväčší vonkajší vplyv na Taliban, predstavuje vysoký diplomat vo výslužbe Mohammad Sadiq, zatiaľ čo USA vysielajú dlhoročného osobitného vyslanca do Afganistanu Salme Kalisoida.

Aká je súčasná situácia?

Hlavné mestské centrá v Afganistane sú v zajatí krvavej teroristickej kampane v podobe útokov zameraných na politikov, štátnych zamestnancov, akademikov, aktivistov za práva a novinárov.

Taliban zvyčajne popiera zodpovednosť, vláda však tvrdí, že vinníkom musia byť vinníci – buď priamo, alebo pomocou agentov.

Jar sa tradične začína opäť tradičnejšími bojmi na vidieku, kde už Taliban napadol rozsiahle oblasti.

Vydané na úsvite 21. marca 2021

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close