najnovšie správy

Moslimovia z celého sveta si pripomínajú Eid al-Fitr

Niekoľko krajín vrátane Egypta, Saudskej Arábie, Sýrie a Turecka zakázalo spoločné modlitby, aby sa zabránilo šíreniu choroby.

Podľa správy agentúry AFP moslimovia z celého sveta oslavujú Eid al-Fitra od nedele, ktorá končí mesiacom pôstu pre Ramadán.

Počas trojdňových sviatkov sa tradične konajú modlitby v mešitách, rodinné oslavy a nákup oblečenia a darčekov. Tento rok však boli oslavy ovplyvnené pandémiou koronavírusov SARS-CoV-2.

Mnoho krajín sprísnilo bezpečnostné opatrenia potom, čo ich prepustenie počas ramadánu spôsobilo prudký nárast počtu infikovaných ľudí.

Niekoľko krajín vrátane Egypta, Saudskej Arábie, Sýrie a Turecka zakázalo spoločné modlitby, aby sa zabránilo šíreniu choroby.

Saudská Arábia, domov svätých miest islamu, oznámila v sobotu päťdňovú zákaz vychádzania. Počet prípadov v krajine dosiahol počas Ramadánu 70 000 prípadov. Saudské úrady tiež uzavreli Veľkú mešitu v Mekke.

V nedeľu sa však veriaci zhromaždili na nádvorí mešity pred posvätným kameňom Kaaba, medzi ktorými boli umiestnení príslušníci bezpečnostných síl.

Úrady nedovolili veriacim vstúpiť do mešity al-Aksá v Jeruzaleme a medzi izraelskými bezpečnostnými silami a veriacimi sa zhromaždili mimo posvätného miesta islamu, podľa AFP.

Prvá smrť

Úrady v pásme Gazy umožnili modlitby v mešitách, a to napriek prvej smrti v sobotu v rámci COVID-19 v pásme Gazy.

Afganské militantné hnutie Taliban oznámilo od nedele trojdňové prímerie, ktoré bude trvať počas oslavy Eida al-Fitra. Taliban v posledných mesiacoch začal sériu krvavých útokov na afganské bezpečnostné sily.

V Indonézii, najľudnatejšej moslimskej krajine na svete, začala spoločnosť AFP sfalšovať cestovné doklady, aby obišla obmedzenia voľného pohybu.

Iránske úrady, krajina najviac postihnutá koronavírusmi na Blízkom východe, vyzvali obyvateľov krajiny, aby počas prázdnin necestovali.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close