Veda

Môže byť Slnko vedomé? Vstúpte do nekonvenčného sveta panpsychizmu

Povaha vedomia, ako sa objavuje a ako súvisí s fyzickým svetom, je hlavnou filozofickou a vedeckou témou diskusií tak dlho, ako ľudstvo myslí. Sú myseľ a telo oddelené? Niektorí ľudia si myslia, že áno, iní nie, ale tretí tábor vyjadruje strednú a predsa radikálnejšiu myšlienku: všetko vo vesmíre má vedomie, vrátane Slnka.

Tento pohľad na vesmír sa nazýva panpsychizmus, Myšlienka, že vedomie pochádza z fyzického sveta, je známa ako materializmus, hoci si nie sme istí, čo robí zvieratá vedomými. Namiesto toho je myšlienka mysle a hmoty ako dvoch samostatných entít zatienená dualistickým pohľadom na svet. Panpsychizmus je vytvorený ako most medzi nimi. Vedomie v nás vzniká, pretože vedomie je prítomné vo všetkom.

Podobné koncepty sa vyskytujú v náboženstvách a filozofiách po celom svete a už tisíce rokov. Tento koncept nedávno zažil oživenie v analytickej filozofii a jeden obzvlášť nekonvenčný článok pojednávajúci o možnom vedomí Slnka, ktorý napísal biológ Rupert Sheldrake, ktorý je známy svojou prácou v oblasti morfickej rezonancie – je toto. telepatické prepojenia a že druhy zdieľajú kolektívne spomienky.

jeden v papier Sheldrake, publikovaný v Journal of Consciousness Studies v roku 2021, argumentuje za vedomie Slnka a všetkých ostatných hviezd. Biológovia hovoria, že „vedomie, uvedomenie alebo skúsenosť môžu existovať v samoorganizovaných systémoch na mnohých úrovniach zložitosti“. Sheldrake hovorí, že nás to vzďaľuje od záujmu materializmu o to, ako sa vedomie vynorilo z jednoduchého systému a namiesto toho prináša vedomie hviezdam, slnečným sústavám, galaxiám a celému vesmíru.

„Vedomie nemusí byť obmedzené na mozog,“ vysvetlil Sheldrake. populárna mechanika, „Zdá sa, že spojenie medzi mozgom a fyzickými systémami je prostredníctvom rytmických elektromagnetických polí, ktoré v našom mozgu určite existujú. Existujú aj v Slnku a okolo neho a môžu byť rozhraním medzi slnečnou mysľou a telom Slnka.

READ  Možné prípady ľudskej infekcie COVID od jeleňa identifikované v Kanade. koronavírus

Teraz existuje veľa filozofických a vedeckých argumentov spochybňujúcich panpsychizmus, ale v tomto článku sme sa obzvlášť zaujímali o to, aké by boli dôsledky vedomého Slnka a 100 miliárd ďalších vedomých hviezd tvoriacich galaxiu. Jedným z navrhovaných výsledkov je napríklad to, že hviezdy sa môžu pohybovať uvoľňovaním smerových prúdov, ktoré ich nesú tam, kam chcú.

Podľa Sheldrakeovej štúdie niektorí naznačujú, že hviezdy sa nepohybujú pod gravitačným vplyvom temnej hmoty, ale skôr sa pohybujú do svojich správnych pozícií. Ako vždy, mimoriadne tvrdenia si vyžadujú mimoriadne dôkazy. Zatiaľ čo hviezdne výtrysky sa nachádzajú v mnohých objektoch, nikdy nie sú spôsobom, ako by sa hviezdy mohli poháňať.

Vďaka observatóriu Gaia Európskej vesmírnej agentúry existuje aj neuveriteľná mapa Mliečnej dráhy. A podrobne popisuje nielen polohy takmer dvoch miliárd hviezd, ale aj ich pohyby. Tieto údaje nám umožňujú pretočiť hodiny v galaxii a zistiť, ako sa hviezdy pohybovali za miliardy rokov.

Ak by existovali hviezdne pohyby, ktoré sa neriadia zákonmi gravitácie, kde sa predpokladá, že existuje temná hmota, vedci by po nich určite kričali. Pohyb hviezd spôsobuje, že sa zdá, že existuje viac hmoty, ako môžeme vidieť, a preto bola prvýkrát navrhnutá tmavá hmota.

V článku je veľa argumentov založených na magnetickom poli Slnka a jeho komplexnej povahe. Ak však chceme uvažovať o niečom ešte zložitejšom, musíme sa pozrieť na magnetické pole Uránu. Na rozdiel od slnečného dynama alebo magnetosféry Zeme je magnetické pole Uránu mimo stredu a môže sa otvárať a zatvárať denne, keď sa otáča. Oveľa zložitejšie ako Slnko, ale možno lepšie ako „Je Urán živý?“ Nemá úplne rovnaký prsteň.

[H/T: Popular Mechanics]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close