Ekonomika

Na maďarsko-slovenskej hranici bola spustená nová trajektová doprava

Maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Peter Szijardo slávnostne otvoril novú trajektovú dopravu medzi Nezmeli v Maďarsku a Radvaňou (Dunaratvani) na Slovensku. Projekt, ktorý stojí 2,2 miliardy forintov alebo 5,9 milióna eur, získal spolufinancovanie z Európskej únie.

Szijjártó poznamenal, že webová stránka AboutHungary, ktorú spravuje Úrad pre medzinárodnú komunikáciu úradu maďarského premiéra, môže pojať až 80 chodcov alebo 40 chodcov a osem vozidiel, uvádza SchengenVisaInfo.com.

Premáva osemkrát denne cez pracovné dni a 16-krát denne cez víkendy a poskytuje pohodlné možnosti prepravy pre ľudí cestujúcich medzi Maďarskom a Slovenskom.

Prítomnosť viacerých hraničných priechodov medzi Maďarskom a susednými krajinami má podľa ministra Szijjártóa strategický význam.

Poznamenal tiež, že v roku 2010 bolo v Maďarsku a na Slovensku len 22 hraničných priechodov. Dohoda medzi maďarským premiérom Viktorom Orbánom a bývalým slovenským premiérom Robertom Ficom však zvýšila počet hraničných priechodov na 36.

Zvýšenie počtu hraničných priechodov môže mať mnoho výhod. Uľahčuje obchod, cestovný ruch a medziľudské výmeny, čím posilňuje hospodársku spoluprácu a kultúrne vzťahy medzi oboma krajinami. Zlepšuje dostupnosť a konektivitu tým, že uľahčuje jednotlivcom cestovanie do az Maďarska a Slovenska.

„Otvorením každého takéhoto priechodu sa vyhneme pre nás nedôstojnej situácii. Slovenský minister musel z Radvane do miesta, odkiaľ videl cez Dunaj, cestovať hodinu autom. Upozornil aj Szyjardo.

Maďarsko a Slovensko plánujú tento rok otvoriť ďalšie štyri hraničné priechody, uviedol minister. Patria sem tri mosty cez rieku Iboli a cestný prechod na východe.

Maďarsko ako vnútrozemská krajina zdôraznilo, že mať primerané hraničné priechody so svojimi susedmi má strategický význam. To platí najmä v prípade Slovenska, keďže Maďarsko zdieľa so Slovenskom dlhý úsek svojej hranice.

Slovensko má pre Maďarsko veľký význam, keďže je jeho hlavným obchodným partnerom. Bilaterálny obchodný obrat medzi oboma krajinami dosiahol vlani 17 miliárd eur.

READ  Komárno: Mesto na okraji (Spectacular Slovakia)

Minister Szyjardo tiež zdôraznil, že Slovensko je štvrtou najdôležitejšou investičnou destináciou pre maďarské podniky. Ocenil bilaterálnu spoluprácu medzi Maďarskom a Slovenskom a zdôraznil, že prispievajú k vzájomnému ekonomickému rozvoju a bezpečnosti.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close