Hlavné správy

Na strednom Slovensku archeológovia objavili stredoveké sídliská a rímske pece

Výskum prebieha na mieste budúcej priemyselnej zóny v Rimauskej Sobote.

Lokalitu pri Rimavskej Sopode na južnom Slovensku, kde sa začala výstavba nového priemyselného parku, opäť obsadili archeológovia.

Predbežné výsledky z ich prvého výskumu naznačovali, že v severnej časti budúceho parku by sa mohla nachádzať archeologická lokalita a priekopy. odborníkov Predpokladalo sa, že ide o stredovekú osadu Kľačany.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Krajský pamiatkový úrad Banská Bystrica Napísal, že jedinou písomnou zmienkou o Kľačanoch je listina z roku 1557. Osada je popisovaná ako úpadková, jej zánik sa pripisuje tureckým nájazdom.

Ale predbežné výsledky dôkladnejšieho archeologického výskumu, ktorý sa stále vykonáva, priniesli ďalšie prekvapivé objavy.

„Unikátnym nálezom sú pece na spracovanie hlinenej rudy, hutníckych sutín a rôznych polotovarov z rímskej doby,“ informovali archeológovia.

Okrem toho objavili stredoveké osídlenie pochádzajúce z 11. až 13. storočia, ale aj staršie osídlenie z rímskej doby. Celkovo odborníci preskúmali viac ako 150 objektov vrátane zásobných jám a studní.

„Ide o prvé systematicky skúmané osídlenie z doby rímskej v južnej časti stredného Slovenska,“ uviedol Krajský pamiatkový úrad.

Archeologický výskum by mal pokračovať minimálne do konca marca 2024.


Archeológovia vykopali telo mladého muža. Pravdepodobne to bol vojak Tretej ríše Čítaj viac

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close