Hlavné správy

Irán je ochotný rokovať s USA, ak sa vrátia k jadrovej dohode – World – News

Ak chcú Spojené štáty dosiahnuť dohodu s Iránom, musia sa najprv vrátiť k jadrovej dohode, ktorú jednostranne stiahli pred dvoma rokmi. Iránsky prezident Hasan Ruhani, citovaný agentúrou Reuters, uviedol v utorok.

„Washingtonská politika celkového tlaku na Irán zlyhala na 100 percent,“ uviedol iránsky prezident. „Ak chce Washington dosiahnuť dohodu s nami, musí sa ospravedlniť za odstúpenie od jadrovej dohody a návrat k nej,“ povedal pre tlačovú konferenciu vysielanú v iránskej televízii.

Americký prezident Donald Trump má ambíciu uzavrieť s Iránom novú dohodu, ktorá by výrazne obmedzila iránsky jadrový program, ako bol pôvodný. Okrem toho by to ukončilo iránske aktivity v oblasti rozvoja balistických rakiet a ich zapojenie do regionálnych konfliktov. Trump sľubuje, že ak bude znovu zvolený v novembrových prezidentských voľbách, dosiahne o pár týždňov novú dohodu s Teheránom.

„Trump hovorí veľa. Budúci prezident USA, či už je to Trump alebo niekto iný, musí k Iránu pristupovať inak,“ zdôraznil Bruhani v utorok.

Minulý týždeň Spojené štáty oficiálne začali proces aktivácie kontroverzného mechanizmu zameraného na opätovné uvalenie sankcií OSN na Irán vrátane zbrojného embarga, ktorého platnosť sa podľa pôvodnej jadrovej dohody z roku 2015 má skončiť v októbri tohto roku.

13 krajín z 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) vrátane ich európskych spojencov nesúhlasí s úsilím USA o zavedenie mechanizmu.

Jadrová dohoda z roku 2015 je výsledkom dohody medzi Iránom a Britániou, Čínou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a USA. Zrušila medzinárodné sankcie proti Teheránu výmenou za záväzok, že Irán nebude pokračovať vo vývoji jadrových zbraní.

Sankcie sú súčasťou politiky vlády Trumpa, ktorá sa snaží vyvinúť „maximálny tlak“ na teheránsky režim. Účelom tejto taktiky je prinútiť Irán, aby podpísal novú dohodu.

READ  Poľsko zatýka únoscov podozrivých
Páči sa vám tento článok? Podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom dennej Pravdy a jej internetovej verzie je priniesť vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme vašu podporu.
Ďakujeme vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close