Veda

Najrýchlejší oceánsky prúd na svete sa zrýchľuje a spôsobuje problémy • Earth.com

Antarktický cirkumpolárny prúd (ACC) je najsilnejší prúd na Zemi, ktorý obklopuje Antarktídu a ovplyvňuje globálnu klímu.

Počas posledných desaťročí pozorovania ukazujú, že sa zrýchľuje. Odborníci si neboli istí, či ide o dôsledok otepľovania spôsobeného človekom alebo prirodzených vzorcov.

Vedci však zistili, že táto morská veľmoc je ešte silnejšia. Čo to znamená pre budúcnosť našej planéty?

hĺbka oceánu

Medzinárodný tím výskumníkov sa vydáva na odvážnu výpravu do vzdialených, nepokojných vôd. Cieľom bolo získať jadrá sedimentov obsahujúce milióny rokov stopy o zmenách teploty Zeme, ako aj o správaní ACC.

Pomocou mikroskopickej analýzy odborníci odhalili tajomstvá ukryté vo vrstvách sedimentu.

Prúd, klíma a ľad

Štúdia odhaľuje silný vzťah medzi pohybom ACC a celkovou teplotou Zeme, rovnako ako termostat.

V chladných obdobiach sa prúd spomalil. Ale keď sa planéta v minulosti prirodzene oteplila, prúd rýchlo zareagoval.

Skutočne znepokojujúce je, že tieto minulé zrýchlenia ACC boli priamo spojené s veľkými stratami antarktického ľadu. Vidíme rovnaké tempo ACC Teraz!Poháňané otepľovaním spôsobeným človekom.

To naznačuje, že ľad Antarktídy bude pravdepodobne naďalej ustupovať – čo pravdepodobne spôsobí zvýšenie hladiny morí a dokonca ovplyvní schopnosť oceánu absorbovať uhlík z našej atmosféry.

Prečo sú antarktické prúdy dôležité?

„Je to najsilnejší a najrýchlejší prúd na planéte. Je to pravdepodobne najdôležitejší prúd klimatického systému Zeme,“ povedala geochemička Gisela Winklerová z Kolumbijskej univerzity. Observatórium Zeme Lamont-Doherty,

ACC je hlavným hráčom v klimatickom systéme Zeme, ktorý pôsobí ako globálny dopravný pás, ktorý prerozdeľuje teplo a živiny vo svetových oceánoch.

Vlastnosti ACC

obrovský rozsah: ACC je najväčší oceánsky prúd, ktorý sa tiahne okolo Antarktídy a spája Atlantický, Tichý a Indický oceán. Je to jediný oceánsky prúd, ktorý úplne obklopuje zemeguľu, bez akýchkoľvek kontinentálnych prekážok.

READ  Odhalené mláďatko korytnačky prezlečené za rastlinnú fosíliu

objem a rýchlosť: Prepravuje viac vody ako ktorýkoľvek iný prúd – asi 135 miliónov metrov kubických za sekundu. Jeho prúdenie je ovplyvnené vzormi vetra, rotáciou Zeme a rozdielmi v hustote vody.

hĺbka a šírka: ACC siaha od povrchu po dno oceánu a dosahuje hĺbky až 4 000 metrov (asi 13 123 stôp) a šírku až 2 000 kilometrov (asi 1 243 míľ).

funkcie prísl

regulácia klímy:ACC hrá dôležitú úlohu pri regulácii globálnej klímy. Pomáha distribuovať teplo po planéte pohybom teplej vody od rovníka smerom k pólom a studenej vody smerom k rovníku.

sekvestrácia uhlíka: ACC prispieva ku globálnemu uhlíkovému cyklu. Absorbuje značné množstvo oxidu uhličitého z atmosféry a dostáva ho do hlbín oceánu, kde sa môže uchovávať po stáročia.

distribúcia živín: Miešaním vody z rôznych hĺbok (upwelling), ACC prináša živiny z hĺbky na povrch, čím podporuje morské ekosystémy v Antarktíde a mimo nej.

význam príl

podpora biodiverzity: Živiny vynesené na povrch prostredníctvom ACC podporujú kvitnutie fytoplanktónu, ktoré je základom antarktického potravinového reťazca, ktorý podporuje pestrú škálu morského života od krilu po veľryby.

Vplyv na globálnu cirkuláciu oceánov: ACC ovplyvňuje modely globálnej oceánskej cirkulácie, vrátane tvorby hlbokej vody v severnom Atlantiku, ktorá poháňa globálny dopravný pás, ktorý je dôležitou súčasťou klimatického systému Zeme.

indikátor zmeny klímy: Zmeny v rýchlosti alebo vzore ACC môžu naznačovať zmeny v globálnom klimatickom systéme. Jeho rýchly nárast v dôsledku silnejúcich západných vetrov vyvoláva obavy, pretože by mohol mať vplyv na stúpanie hladiny morí a vzorce globálnej teploty.

Vplyv oceánu na Antarktický prúd

Ako zvýšenie rýchlosti ACC priamo ovplyvňuje veci? Tadiaľto:

Ľadové štíty Antarktídy sa topia

Vietor nad južným oceánom sa za posledných niekoľko desaťročí zosilnil asi o 40 %, poháňal ACC a ťahal teplú vodu smerom k plávajúcim ľadovým šelfom Antarktídy.

READ  Zriedkavá búrka rozžiari oblohu po celých USA s polárnou žiarou - The Hill

Tieto police fungujú ako obrie zátky, ktoré zadržiavajú obrovské ľadovce. Horúca voda ich zospodu ničí, čím sa roztápajú.

„Ak necháte kúsok ľadu vo vzduchu, dlho trvá, kým sa roztopí. Ak ho vystavíte horúcej vode, zmizne rýchlejšie,“ vysvetľuje Winkler.

neurčitá uhlíková špongia

Oceány obklopujúce Antarktídu sú dôležitou súčasťou zemského uhlíkového cyklu. Absorbujú veľké množstvo oxidu uhličitého (CO2) emitovaného ľuďmi do atmosféry, asi 40 %, pričom fungujú ako „uhlíková špongia“.

Tento proces je dôležitý pre kontrolu globálneho otepľovania, pretože odstraňuje CO2 z atmosféry, kde by inak zachytával teplo, čo prispieva k skleníkovému efektu.

budúcnosť antarktického prúdu

„Tieto zistenia poskytujú geologické dôkazy na podporu ďalšieho zvýšenia toku ACC s pokračujúcim globálnym otepľovaním,“ uviedli vedci.

Keďže ľudia naďalej pumpujú skleníkové plyny do atmosféry, je takmer isté, že tempo ACC sa bude naďalej zvyšovať. To pravdepodobne povedie k intenzívnejšiemu otepľovaniu okolo Antarktídy, čo ešte viac destabilizuje západoantarktický ľadový štít.

Táto obrovská zásoba ľadu, z ktorej veľká časť leží pod hladinou mora, má potenciál dramaticky zvýšiť globálnu hladinu morí.

Teraz je čas venovať pozornosť Antarktickému prúdu

ACC nedostáva rovnakú pozornosť ako rastúce teploty alebo topiaci sa arktický ľad, ale možno by mala. Tento silný prúd má zložitý vzťah s klimatickým systémom našej planéty a jeho zmeny budú mať rozsiahle dopady po celom svete.

Pochopenie týchto zložitých síl spolu so znižovaním emisií skleníkových plynov je nevyhnutné pre prípravu na budúcnosť, kde rýchlo rastúci ACC, stúpanie morí a extrémne počasie môžu pretvoriť náš svet.

Táto štúdia bola publikovaná v časopise Príroda,

,

Ako čítate? Prihláste sa na odber nášho bulletinu a získajte zaujímavé články, exkluzívny obsah a najnovšie aktualizácie.

Pozrite si nás na EarthSnap, bezplatnej aplikácii, ktorú vám prinášajú Eric Rawls a Earth.com.

READ  Astronómovia sú šokovaní, keď sa z hviezdy objaví čierna diera

,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close