Veda

Štúdia na potkanoch odhaľuje nové molekulárne prepojenie medzi hladom a cvičením

Je dobre známe, že pravidelné cvičenie prospieva nášmu telu, v neposlednom rade pri ochrane pred obezitou, no vedci venujú väčšiu pozornosť tomu, prečo sa to deje na molekulárnej úrovni.

V novej štúdii vedci podrobili potkany intenzívnemu tréningu na bežeckom páse a analyzovali, ako sa chemikálie v bunkách zvierat začali časom meniť. Zistili prítomnosť metabolitu nazývaného Lac-Fe (N-laktoyl-fenylalanín), syntetizovaného z laktátu a fenylalanínu.

Fenylalanín je aminokyselina, ktorá sa spája a vytvára bielkoviny, a možno poznáte laktát: Je produkovaný telom po namáhavom cvičení a spôsobuje pocit pálenia po tréningu, ktorý je cítiť vo svaloch.

Autori štúdie si myslia, že našli dôležitú biologickú cestu, ktorú otvorilo cvičenie, ktoré má potom vplyv na zvyšok tela – najmä na hladinu hladu a príjem potravy.

Ďalšie testy potvrdili tieto výsledky. Vedci podávali potkanom na diéte s vysokým obsahom tukov vysoké dávky Lac-Phe, čo viedlo k tomu, že potkany zjedli počas nasledujúcich 12 hodín o polovicu menej ako skupina kontrolných potkanov. Pohyb zvierat a výdaj energie zostali nezmenené.

V priebehu 10 dní viedli doplnky Lac-Phe k zníženiu príjmu potravy, čo viedlo k zníženiu telesnej hmotnosti a zlepšeniu tolerancie glukózy u potkanov. To sú pozitívne výsledky pri premýšľaní o spôsoboch boja proti obezite a chorobám súvisiacim s obezitou.

Vyskytlo sa však niekoľko varovaní. Rozdiel v potlačení chuti do jedla vďaka Lac-Phe bol badateľný len po cvičení a u potkanov na diéte s vysokým obsahom tukov. Rovnaký účinok nebol pozorovaný u normálne kŕmených viac sedavých potkanov.

Vedci tiež pozorovali účinky cvičenia na ľuďoch a dostihových koňoch, pričom zistili zvýšené hladiny lac-Fe najmä u ľudí po behaní. Avšak vedľajšie účinky neboli zaznamenané a bude potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či sa tieto výsledky plne prenesú na ľudí.

READ  „Ruská chrípka“ zabila v roku 1977 700 000 ľudí, mnohí vedci sa teraz domnievajú, že mohla byť výsledkom úniku z laboratória - HotAir

Tým, že vnesie viac svetla do molekulárnych reakcií na fyzickú aktivitu, zistenia štúdie pomôžu v mnohých oblastiach výskumu, vrátane liečby.

Je pravdepodobné, že toho bude ešte oveľa viac čo objavovať. Vedci poznamenávajú, že keďže Lac-Phe je produkovaný v mnohých typoch buniek u myší, je pravdepodobné, že nielen svaly tela vedia, kedy cvičíme.

„Budúca práca odhaľujúca následné molekulárne a bunkové mediátory pôsobenia Lac-Phe v mozgu môže poskytnúť nové terapeutické príležitosti na zachytenie kardiometabolických výhod fyzickej aktivity pre ľudské zdravie,“ napíšte výskumníkom,

výskum bol publikovaný v Príroda,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close