Svet

Najväčšia priehrada v Číne je takmer plná, existuje riziko jej pretečenia – World – News

V dôsledku rekordných prívalových dažďov hladina vody v najväčšej rokline Číny, Tri rokliny na rieke Yangtze, stúpa nebezpečne rýchlo av najhoršom prípade by sa mohla pretrhnúť. Podľa agentúry Reuters v piatok.

Vo štvrtok do nádrže pritekalo rekordných 75 000 metrov kubických vody, čo počas jednej noci zvýšilo hladinu o viac ako dva metre. V piatok hladina dosiahla 165,6 metrov, čo je 20 metrov nad oficiálnou úrovňou varovania. Priehrada je navrhnutá pre maximálnu hladinu vody 175 metrov.

Úrady vo štvrtok zvýšili prietok vypúšťania priehrady na rekordných 48 800 metrov kubických za sekundu, aby zabránili pretečeniu. Je možné, že budú musieť naďalej zvyšovať tok.

„Urobia všetko, čo je v ich silách, aby zabránili pretečeniu,“ uviedol pre agentúru Reuters profesor Oregonskej štátnej univerzity Desiree Tullos, ktorý skúma priehradu Three Gorges. „Prepad priehrady je najhorší scenár, pretože by spôsobil značné škody … a mohol by viesť k úplnému zrúteniu budovy,“ varovala.

Tento rok povodie rieky Yangtze pršalo viac ako dvojnásobok sezónneho priemeru. Podľa údajov z minulého týždňa povodne spôsobili hospodárske škody vo výške takmer 180 miliárd juanov (22 miliárd eur) a postihli takmer 63 miliónov ľudí.

V najdlhšej povodí Číny sa vyskytlo niekoľko ničivých povodní. Cieľom projektu Tri rokliny, ktorý slúži aj ako vodná elektráreň, bolo zabrániť ničivým povodniam. Podľa oficiálnych zdrojov si priehrada zachovala tento rok len 100 miliárd metrov kubických vody, znížila prietok povodňových vôd o 34 percent a ochránila 18,5 milióna ľudí, ktorí by inak museli byť evakuovaní.

Kritici však tvrdia, že priehrada Three Gorges má len obmedzenú schopnosť predchádzať povodniam a z dlhodobého hľadiska ich dokonca môže zhoršiť.

Páči sa vám tento článok? Podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom dennej Pravdy a jej internetovej verzie je priniesť vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme vašu podporu.
Ďakujeme vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close