Veda

NASA konečne odhaľuje najväčšiu dávku asteroidového prachu: ScienceAlert

Je to už viac ako 3,5 mesiaca, čo kozmická loď NASA OSIRIS-REx zhodila vzácnu vzorku prachu z asteroidov a vedcom sa konečne podarilo odstrániť veko z nádoby na vzorky.

Teraz môže tím konečne dokončiť kroky potrebné na odpojenie kontajnera TAGSAM (Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism) a prístup ku skalám a nečistotám zozbieraným z asteroidu Bennu. Po prijatí môžu byť vzorky rozdelené a distribuované vedeckým tímom po celom svete.

„Konečne mať otvorenú hlavu TAGSAM a úplný prístup k vráteným Bennu vzorkám je veľký úspech, ktorý odráža neochvejné odhodlanie a vynaliezavosť nášho tímu.“ Tvrdí to astronóm Dante Lauretta Lunárne a planetárne laboratórium Arizonskej univerzity.

„Tento úspech opätovne potvrdzuje dôležitosť OSIRIS-REx a náš záväzok prehĺbiť naše chápanie vesmíru. Netrpezlivo sa tešíme na ďalšiu kapitolu, keď budeme zdieľať tieto neoceniteľné vzorky s globálnou vedeckou komunitou a budeme pokračovať v našej ceste objavovania.“

OSIRIS-REx preletel okolo Zeme 24. septembra a vypustil TAGSAM po epickej misii trvajúcej viac ako 7 rokov. Kapsula bola zosadená padákom do púšte v Utahu, kde bola efektívne vyzdvihnutá a okamžite prevezená do čistého zariadenia, ktoré bolo otvorené s minimálnou pozemskou kontamináciou.

Exteriér zberača vzoriek TAGSAM s bonusovým prachom asteroidov. (NASA/Erica Blumenfeld a Joseph Ebersold)

Aj keď sa vonkajšia kapsula otvorila veľmi ľahko a umožnila vedcom prístup k 70 gramom asteroidového prachu, hlavná hlavica TAGSAM obsahujúca väčšinu vzorky zostala napriek maximálnemu úsiliu tímu pevne utesnená. Nádoba bola utesnená 35 uzávermi, z ktorých dva boli silne odolné voči zariadeniam schváleným na použitie v sterilnej príručnej skrinke, v ktorej mal byť otvor.

Na vyriešenie tohto problému musel tím vyvinúť nové nástroje. Navrhli dve nové viacdielne zariadenia, ktoré prešli prísnym testovaním a skúškou, než boli nakoniec použité v príručnej skrinke na skutočnej hlave TAGSAM.

Pred tým, ako bude možné prezrieť, odstrániť a zmerať celý exemplár, je ešte potrebné dokončiť nejakú demontáž, ale kritická prekážka týchto dvoch spojovacích prvkov bola aspoň vyriešená. Veda sa teraz môže pohnúť vpred.

READ  Čo je stredomorská strava? Vysvetlenie najlepších diét roku 2023

„Okrem konštrukčnej výzvy, ktorá spočíva v obmedzení sa na materiály schválené na ochranu vedeckej hodnoty vzorky asteroidu, musia tieto nové nástroje fungovať aj v tesne uzavretom priestore schránky na rukavice, čím sa obmedzuje ich výška, hmotnosť a kapacita. oblúkový pohyb,“ Petrologička Nicole Lunning hovoríKurátor OSIRIS-REx v Johnsonovom vesmírnom letovom stredisku NASA.

„Kurátorský tím preukázal pôsobivú flexibilitu a odviedol neuveriteľnú prácu pri odstraňovaní týchto tvrdohlavých spojovacích prvkov z hlavy TAGSAM, aby sme mohli pokračovať v demontáži. Úspech nás veľmi teší.“

Teraz, konečne, možno budeme môcť privrieť oči pred najväčším úlovkom asteroidovej špiny, aký kedy ľudská misia úspešne zozbierala a dopravila na Zem.

OSIRIS-REx, teraz nazývaný OSIRIS-APEX, je momentálne na ceste k ďalšiemu asteroidu, potenciálne nebezpečnému objektu Apophis. Toto stretnutie sa uskutoční v roku 2029.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close