Veda

NASA na neurčito odkladá návrat Starlinera, aby preskúmal údaje o pohone

v skvelej forme , Kapsula Starliner Boeingu štartuje na rakete Atlas V od United Launch Alliance.

V aktualizácii vydanej neskoro v piatok NASA uviedla, že mení dátum návratu kozmickej lode Starliner na Zem z 26. júna na nešpecifikovaný čas v júli.

Oznámenie prišlo po dvoch dňoch stretnutí s cieľom preskúmať pripravenosť kozmickej lode vyvíjanej Boeingom na prepravu astronautov NASA Butcha Wilmora a Sunny Williamsovej na Zem. Tieto stretnutia zahŕňali účasť na vysokej úrovni vedúcich predstaviteľov agentúr, vrátane pridruženého administrátora Jima Freya, podľa zdrojov.

Tento „Crewed Flight Test“, ktorý odštartoval 5. júna s raketou Atlas V, sa mal pôvodne odpojiť a vrátiť sa na Zem 14. júna. Po tom, čo inžinieri NASA a Boeingu preštudovali údaje získané z problematického letu vozidla na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, však opustili niekoľko možností návratu.

Urobil tak opäť v piatok večer s odvolaním sa na potrebu venovať viac času skúmaniu údajov.

„Dávam si na čas“

„Dávame si na čas a sledujeme náš štandardný tímový proces riadenia misií,“ povedal Steve Stich, manažér programu komerčných posádok NASA. v aktualizácii nasa„Necháme rozhodovať o dátovej jednotke týkajúce sa riadenia malých únikov héliového systému a výkonu pohonu, ktoré sme pozorovali počas stretnutia a dokovania.“

Niekoľko dní predtým, v utorok, predstavitelia NASA a Boeingu určili 26. jún ako dátum návratu na Zem. Ale to bolo pred sériou stretnutí vo štvrtok a piatok, počas ktorých mali manažéri misie prehodnotiť zistenia o dvoch významných problémoch s kozmickou loďou Starliner: netesnosť v systéme hélia, ktorý vytvára tlak na pohonný systém Starlineru, a zlyhanie piatich z nich 28 systémov riadenia reakcie vozidla poháňa, keď sa Starliner približoval k stanici.

READ  Zarovnanie vesmírneho teleskopu Jamesa Webba od NASA dokončené – zachytávanie ostrých, zaostrených obrázkov

Aktualizácia NASA neposkytuje žiadne informácie o diskusiách počas týchto stretnutí, ale je jasné, že vedúci predstavitelia agentúry neboli spokojní so všetkými nepredvídateľnými udalosťami, ktorým budú Wilmore a Williams čeliť pri návrate na Zem vesmírna stanica, vzdialiť sa, vykonať spálenie z obežnej dráhy, oddeliť kapsulu posádky od servisného modulu a potom sa vrátiť na planétu pred pristátím na padáku v púšti v Novom Mexiku. Zahŕňalo to let cez atmosféru.

Dolet kozmickej lode je 45 dní

Teraz to bude trvať nejaký čas viac pre inžinierske tímy NASA a Boeing. NASA zvažovala 30. jún ako možný dátum návratu, ale agentúra je tiež ochotná uskutočniť dva výstupy do vesmíru mimo stanice, uviedli zdroje. Tieto výstupy do vesmíru, v súčasnosti plánované na 24. júna a 2. júla, budú teraz pokračovať. Starliner sa vráti na Zem o niečo neskôr, možno nie pred sviatkom 4. júla.

Stich povedal: „Tento dodatočný čas strategicky využívame na vyčistenie cesty pre niektoré dôležité aktivity na stanici, ako aj na kompletné prípravy na návrat Butcha a Suni na Starliner a na misie po certifikácii.“

V niektorých ohľadoch je pre NASA a Boeing užitočné držať Starliner zakotvený na vesmírnej stanici na dlhú dobu. Môžu zbierať viac údajov o výkone vozidla na dlhodobých misiách – prípadne Starliner bude lietať na operačných misiách, ktoré umožnia astronautom zostať na obežnej dráhe až šesť mesiacov naraz.

Kozmická loď však má zostať na vesmírnej stanici iba 45 dní a hodiny začali 6. júna. Okrem toho nie je optimálne, aby NASA cítila potrebu zdržať kozmickú loď, aby sa spokojila s jej výkonom na spiatočnej ceste na Zem. Počas dvoch tlačových konferencií, odkedy sa Starliner pripojil k stanici, úradníci bagatelizovali celkovú závažnosť týchto problémov – opakovane tvrdili, že Starliner má povolený návrat domov „v prípade núdze“. Zatiaľ však úplne nevysvetlili, prečo im ešte nevyhovuje opustiť Starliner a letieť späť na Zem za normálnych okolností.

READ  Aká je verzia DeltaCron Covid a kde sa nachádza? , koronavírus

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close