Veda

NASA odomkla poslednú časť vzorky asteroidu OSIRIS-Rex uviaznutú v zaseknutých spojovacích materiáloch

Robert Markowitz/NASA

Tím kurátorov OSIRIS-REx je zobrazený, ako sa 10. januára pokúša odstrániť jeden z upevňovacích prvkov, ktoré zabraňujú úplnému otvoreniu mechanizmu odberu vzoriek dotykom a pohybom, alebo hlavy vzorky TAGSAM. Prístroj obsahoval ďalší materiál z asteroidu Bennu.

Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír s novinkami o fascinujúcich objavoch, vedeckých pokrokoch a ďalších,cnn
,

NASA vo štvrtok oznámila, že dva tvrdohlavé upevňovacie prvky zachytili neoceniteľný materiál odobratý z asteroidu – ale po niekoľkomesačnom procese bol konečne uvoľnený.

Vesmírna agentúra už z nej vybrala asi 70 gramov kameňov a prachu. Misia OSIRIS-REXKtorý precestoval takmer 4 miliardy míľ, aby zozbieral bezprecedentnú vzorku z blízkozemského asteroidu s názvom Bennu.

NASA však v októbri odhalila, že časť materiálu zostala mimo dosahu v kapsule ukrytej vo vnútri zariadenia s názvom Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism – robotické rameno so zásobníkom na jednom konci, ktorý zhromažďuje vzorky od Bennu.

Podľa NASA je vzorkovacia hlava držaná zatvorená 35 spojovacími prvkami, ale dva z nich sa ukázali ako príliš ťažké na otvorenie.

Uvoľnenie systému nie je ľahká úloha. Vesmírna agentúra musí okolo kapsuly použiť vopred schválené materiály a vybavenie, aby sa znížilo riziko poškodenia alebo kontaminácie vzoriek.

„Tieto nové prístroje tiež musia pracovať v tesne stiesnenom priestore odkladacej schránky, čím sa obmedzuje ich výška, hmotnosť a potenciálny pohyb oblúka,“ povedala Dr. Nicole Luning, vedúca kurátora OSIRIS-REx v Johnsonovom vesmírnom stredisku NASA v Houstone. vyhlásenie. „Kurátorský tím preukázal pôsobivú flexibilitu a odviedol neuveriteľnú prácu pri odstraňovaní týchto tvrdohlavých spojovacích prvkov z hlavy TAGSAM, aby sme mohli pokračovať v demontáži. Úspech nás veľmi teší.”

Na vyriešenie tohto problému NASA uviedla, že dva nástroje boli vyrobené z chirurgickej ocele – „najtvrdšieho kovu schváleného na použitie v starodávnych rukavičkách.“

READ  Pri vypuknutí legionárov v okrese Nassau zomrelo najmenej 10 ľudí

Predtým, ako sa tím v Johnsonovom vesmírnom stredisku vysporiadal so zaseknutými spojovacími prvkami, otestoval nástroje v „skúšobnom laboratóriu“, pričom postupne zvyšoval aplikovaný krútiaci moment, aby sa zaistilo, že nové nástroje dokážu úspešne odstrániť zaseknuté spojovacie prvky.

Vo štvrtok popoludní NASA uviedla, že uviaznutý materiál vzorky ešte nebol zverejnený. Podľa vesmírnej agentúry zostávajú „niektoré ďalšie separačné stupne“. Po vykonaní týchto krokov možno skrytú vyrovnávaciu pamäť odfotografovať, extrahovať a odvážiť, uviedla NASA.

Analýza materiálu, ktorý vedci NASA naposledy zhromaždili od Bennu, ukázala, že vzorky asteroidu obsahovali dostatok vody vo forme hydratovaných ílových minerálov, ako aj uhlíka.

Vedci sa domnievajú, že znaky vody na asteroidoch posilňujú súčasnú teóriu o tom, ako prišla na Zem pred miliardami rokov.

„Zem je obývateľný svet, dôvod, prečo máme oceány, jazerá, rieky a dážď, je ten, že tieto ílovité minerály pristáli na Zemi pred 4 miliardami rokov až 4 a pol miliardami rokov, vďaka čomu je náš svet obývateľný,“ OSIRIS-REx Povedal to v októbri hlavný vyšetrovateľ Dante Lauretta. „Takže vidíme, ako sa voda začlenila do pevnej látky.“ Loretta je profesorkou regentov pre planetárnu vedu a kozmochémiu na University of Arizona.

Niektoré z prvých zozbieraných vzoriek Bennu boli hermeticky uzavreté v skladovacích nádobách na budúce štúdium v ​​priebehu desaťročí, podľa štvrtkovej tlačovej správy NASA.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close