Veda

NASA plánuje testovací let prototypu vrtuľníka Ingenuity na Marse

NASA sa bude snažiť lietať Jednoduchosť Prvýkrát začiatkom budúceho mesiaca. Agentúra oznámila, že plánuje vyskúšať prototyp vrtuľníka s hmotnosťou 4 kilogramy Nie skôr ako 8. apríla. Vynaliezavosť si razí cestu na Mars pripevnenú k žalúdku NASA Fortitude Rover, Ktorá úspešne pristála na povrchu červenej planéty 18. februára.

Kráter Jagero nasadil NASA Vynaliezavosť na terén dlhý 33 stôp až 33 stôp vybraný pre svoju rovinnosť. Celý proces bude trvať približne šesť dní, pričom jedna fáza procesu bude zahŕňať pyrotechnické zariadenie na rezanie káblov. Po vytrvalosti vynaliezavosti sa vypne, čo vám umožní starostlivo nabiť solárne články ďalej od helikoptéry. Po nasadení sa NASA pokúsi dokončiť celý proces skúšobného letu približne za 31 dní. „Rovnako ako vo všetkom s vrtuľníkom, také nasadenie sa ešte nikdy neuskutočnilo,“ uviedla Farah Alib, systémová inžinierka v Jet Propulsion Laboratory.

Ak všetko pôjde podľa plánu, prvý testovací let vynaliezavosti sa bude vznášať asi 10 sekúnd od povrchu planéty po dobu 30 sekúnd. NASA má zatiaľ šancu iba preletieť Vynaliezavosť tu na Zemi, kde ju testovala vo vákuových komorách a laboratóriách. Let nad vozidlom cez Mars predstavuje niekoľko jedinečných výziev. Aj keď je na planéte menšia gravitácia, atmosféra je tiež oveľa menej hustá. Ale asi najväčšou výzvou, ktorej robot čelí, je chladná teplota Marsu. Nočné teploty môžu klesnúť na mínus 130 stupňov Fahrenheita. „Mars je tvrdý,“ uviedla Mimi Aung, projektová manažérka spoločnosti Ingenuity v JPL. „Naším plánom je pracovať bez ohľadu na to, čo na nás červená planéta hodí, rovnakým spôsobom, ako sme zvládli všetky výzvy, ktorým sme čelili za posledných šesť rokov – spolu, húževnatosť a veľa tvrdej práce a trochu vynaliezavosti. „

READ  Oceány môžu Venušu raz požehnať, kým sa z nej stane pekelná planéta: ScienceAlert

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close