Veda

NASA: „Potrebný je nový plán na privedenie hornín z Marsu“

  • od Jonathana Amosa
  • vedecký reportér
popis obrázku, Vrátenie vzoriek z Marsu je mimoriadne zložitá úloha, ktorá bude trvať roky

Snaha priviesť skalnaté materiály z Marsu späť na Zem, aby sa zistilo, či obsahujú stopy minulého života, naberie obrovský obrat.

Americká vesmírna agentúra tvrdí, že súčasný návrh misie nemôže vrátiť vzorky z existujúcich fondov pred rokom 2040 a realistickejších 11 miliárd dolárov (9 miliárd libier) potrebných na jej dokončenie nie je udržateľné.

NASA sa chystá pracovať na lacných, rýchlych nápadoch „mimo krabice“.

Dúfa, že do konca roka bude mať riešenie na rysovacej doske.

Vrátenie vzoriek hornín z Marsu sa považuje za najvyššiu prioritu v planetárnom prieskume a trvá už desaťročia.

Rovnako ako mesačné kamene, ktoré domov priniesli astronauti z Apolla, spôsobili revolúciu v našom chápaní histórie ranej slnečnej sústavy, materiál získaný z Červenej planéty mohol zmeniť naše myslenie o možnostiach života mimo Zeme.

NASA však teraz pripúšťa, že spôsob, akým sa snaží dosiahnuť návrat vzoriek, je v súčasnej finančnej situácii jednoducho nereálny.

„Základom je, že 11 miliárd dolárov je príliš drahé a nevracať vzorky do roku 2040 je neprijateľne príliš dlho,“ povedal novinárom v pondelok v telekonferencii administrátor NASA Bill Nelson.

Bývalý americký senátor povedal, že nedovolí, aby boli vedecké misie iných agentúr „kanibalizované“ projektom Mars.

Preto hľadá nové myslenie v rámci NASA a priemyslu.

zdroj obrázku, NASA/JPL-Caltech/MSSS

popis obrázku, Rover Perseverance zbiera vzorky hornín, ktoré sa majú vrátiť na Zem

Program Mars Sample Return alebo MSR je spoločným úsilím s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA).

Vyhradená následná misia mala začať neskôr v tomto desaťročí, ktorá mala vyniesť raketu na povrch Červenej planéty.

Po naložení do tohto stúpacieho vozidla budú vzorky Perseverance vystrelené na oblohu, aby sa stretli s kozmickou loďou európskej výroby, ktorá ich dokáže zachytiť a zamieriť na Zem.

Predpokladalo sa, že v roku 2033 pristane v kapsule v západoamerickom štáte Utah asi 300 gramov materiálu z Marsu.

Ale nezávislá recenzia zverejnená v septembri minulého roka zistila nedostatky v spôsobe implementácie návrhu misie. Existovali pochybnosti o udržateľnosti programu a aj tak sa náklady pravdepodobne zvýšia na 8 až 11 miliárd USD.

popis obrázku, Umelecké dielo: Hlavným prínosom Európy je orbiter, ktorý prinesie vzorky domov

NASA vo svojej odpovedi zverejnenej v pondelok s týmto hodnotením nesúhlasí. Súčasnú architektúru možno do určitej miery zjednodušiť, ale ak sa vzorky majú dostať domov pred rokom 2040, je potrebný nový prístup.

„Pozeráme sa na predpripravené možnosti, ktoré by mohli vrátiť vzorky skôr a za nižšiu cenu,“ povedala Dr. Nicola Fox, riaditeľka Vedeckého riaditeľstva NASA.

„Toto je určite veľmi ambiciózny cieľ a musíme hľadať nejaké veľmi inovatívne nové možnosti dizajnu a určite nenecháme kameň na kameni.“

Tieto nové možnosti by mohli zahŕňať menšiu a jednoduchšiu raketu Mars, povedal.

Dr Fox povedal BBC News, že Ježiš zostal v centre tohto úsilia. V skutočnosti je pravdepodobné, že kľúčový príspevok Európy – Earth Return Orbiter (ERO) – bude stále vypustený, aj keď o niečo neskôr, ako sa v súčasnosti predpokladá, možno v 30. rokoch 20. storočia.

Dr. Orson Sutherland, vedúci skupiny ISA pre prieskum Marsu, povedal, že jeho organizácia dôkladne preskúma plán reakcie NASA.

Pán Nelson zdôraznil, že NASA je naďalej plne oddaná MSR.

Muselo sa to však zmestiť do stáleho rozpočtu, ktorý sa podľa neho pohyboval medzi 5 miliardami a 7 miliardami dolárov.

zdroj obrázku, NASA/JPL-Caltech

popis obrázku, Minerály v niektorých horninách krátera Jezero boli pravdepodobne uložené v prítomnosti jazernej vody.

Obrovský vedecký imperatív za MSR bol v posledných dňoch podčiarknutý najnovším vyšetrovaním Perseverance.

Robot pracuje v širokom kráteri zvanom Jezero, ktorý asi pred 3,8 miliardami rokov obsahoval veľké jazero – mimoriadne sľubný scenár pre prežitie a zachovanie mikrobiálnych organizmov.

Robí sa vŕtanie a ukladanie tvrdých skál, ktoré boli podľa všetkého umiestnené na brehu jazera.

Profesorka Briony Horganová z Purdue University, jedna z vedúcich vedcov roveru, povedala, že tieto vzorky sú obzvlášť vzrušujúce.

„Práve teraz na lodi Perseverance nesieme tri vzorky kremíka a uhličitanom cementovaných hornín; a na Zemi by oba tieto minerály mohli byť fantastické na zachovanie starých známok života,“ povedal pre BBC News.

„Myslíme si, že je možné, že niektoré vzorky sú pieskovce uložené v starovekom jazere, ale stále vyhodnocujeme aj iný pôvod. Tak či onak, tieto horniny sú presne tým typom vzoriek, ktoré očakávame, že nájdeme. prišli na Mars a my veľmi ich chceme priviesť späť do našich laboratórií na Zemi.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close