Veda

NASA skúma „nezvyčajné“ uhlíkové znaky na Marse

Rover Curiosity od NASA urobil túto selfie koncom roka 2020.

NASA/JPL-Caltech/MSSS/Kevin M. Gill

je to súčasť príbehu vitajte na Marse, naša séria skúma Červenú planétu.

Keď sa v tom istom vyhlásení NASA objavia slová „zaujímavé“, „Mars“ a „staroveký život“, moje uši naskakujú. v nedeľu, NASA hovorí o novej štúdii Pozorovanie „nezvyčajného uhlíkového signálu“ nameraného roverom Curiosity v kráteri Gale na Červenej planéte.

Curiosity nenašiel dôkaz o starodávnom mikrobiálnom živote na Marse, ale vedci to nevylučujú ako možné vysvetlenie zistení roveru. Vzorky práškových hornín, ktoré skúmal rover, ukazujú druhy uhlíkových podpisov spojených s biologickým životom na Zemi. Ale Mars môže rozprávať úplne iný príbeh.

Štúdia má byť zverejnená tento týždeň v Proceedings of the National Academy of Sciences Journal,

Uhlík je kľúčovým prvkom života na našej vlastnej planéte, preto je dôležité študovať, ako sa objavuje na Marse. „Napríklad živé bytosti na Zemi používajú menšie, ľahšie atómy uhlíka 12 na metabolizmus potravy alebo na fotosyntézu oproti ťažším atómom uhlíka 13,“ uviedla NASA. „Takže v starých horninách je podstatne viac uhlíka 12 ako uhlíka 13, spolu s ďalšími dôkazmi vedci vidia podpisy chémie súvisiacej so životom.“

Rover Curiosity agentúry NASA vytvoril túto dieru v kráteri Gale na Marse. Vedci našli v niektorých vzorkách skúmaných roverom zaujímavé uhlíkové podpisy.

NASA/Caltech-JPL/MSSS

Curiosity ohrieva vzorky hornín v palubnom laboratóriu a používa Laditeľný laserový spektrometer Prístroje na meranie plynov uvoľnených vzorkami. Atmosféra Marsu a niektoré vzorky hornín obsahovali „prekvapivo veľké množstvo uhlíka 12“ v porovnaní s marťanskými meteoritmi.

Vyplýva to z vyhlásenia Penn StateV tomto článku vedci navrhli niekoľko vysvetlení: „oblak kozmického prachu, ultrafialové žiarenie rozkladajúce oxid uhličitý alebo ultrafialová degradácia biologicky produkovaného metánu.“

Myšlienka oblaku súvisí s udalosťou, keď Slnečná sústava pred stovkami miliónov rokov prešla galaktickým prachovým oblakom, ktorý mohol na Marse zanechať ložiská bohaté na uhlík. Druhá myšlienka naznačuje, že ultrafialové svetlo môže interagovať s plynným oxidom uhličitým v atmosfére Marsu a uvoľňovať molekuly s výraznými uhlíkovými podpismi na povrchu.

Jedna myšlienka biologického pôvodu mohla zahŕňať baktérie uvoľňujúce metán do atmosféry, ktorý sa potom premenil na molekuly, ktoré boli vysledované späť na Mars, a zanechali za sebou uhlíkový podpis, ktorý Curiosity ponúka.

Mars a Zem zažili veľmi odlišný život, takže vedci sa obávajú aplikovania očakávaní Zeme na údaje o Marse. „Všetky tri možnosti poukazujú na nezvyčajný uhlíkový cyklus, ktorý sa nepodobá ničomu inému na dnešnej Zemi,“ Uviedol to geovedec Christopher House z Penn State, ktorý štúdiu viedol. „Potrebujeme však viac údajov, aby sme zistili, ktoré z nich je správne vysvetlenie.“

Curiosity je na Marse od roku 2012 a pokračuje v skúmaní hornín a sedimentov, keď cestuje okolo krátera. Jeho štúdium izotopov uhlíka ešte nemusí byť schopné odpovedať na otázku, či Červená planéta kedysi hostila život, ale vyšetrovanie pokračuje.

READ  Iowské nemocnice COVID-19 naďalej klesajú

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close