Veda

NASA sleduje obrovské množstvo rastúcich anomálií v magnetickom poli Zeme

NASA aktívne monitoruje podivnú anomáliu v zemskom magnetickom poli: obrovskú oblasť s nižšou magnetickou intenzitou na oblohe nad planétou, ktorá sa tiahne medzi Južnou Amerikou a juhozápadnou Afrikou.

Tento obrovský, rozvíjajúci sa fenomén, nazývaný anomálie južného Atlantiku, už roky priťahuje a zaujíma vedcov, možno nič viac ako vedcov NASA. Satelity a kozmické lode kozmickej agentúry sú obzvlášť citlivé na oslabenú silu magnetického poľa v anomálii a na výsledné vystavenie nabitým časticiam zo Slnka.

Anomálie južného Atlantiku (SAA) – NASA prirovnáva k „priehlbine“ v magnetickom poli Zeme alebo akémusi „výmole vo vesmíre“ – spravidla neovplyvňuje život na Zemi, ale to isté sa nedá povedať o orbitálnej dráhe. kozmická loď (vrátane Medzinárodnej vesmírnej stanice), ktorá prechádza priamo cez anomáliu, keď obiehajú okolo planéty v nadmorských výškach obežnej dráhy Zeme.

Počas týchto stretnutí znížená sila magnetického poľa vo vnútri anomálie znamená, že technologické systémy na palube satelitov môžu skratovať a zlyhať, ak ich zasiahnu vysokoenergetické protóny vychádzajúce zo Slnka.

Tieto náhodné zásahy môžu zvyčajne spôsobovať iba závady na nízkej úrovni, prinášajú však riziko spôsobenia výraznej straty údajov alebo dokonca trvalého poškodenia kľúčových komponentov – hrozby, ktoré nútia satelitných operátorov rutinne vypnúť kozmické systémy skôr, ako sa kozmická loď dostane do zóny anomálie.

Zmiernenie týchto nebezpečenstiev vo vesmíre je jedným z dôvodov, prečo NASA sleduje SAA; ďalšou je skutočnosť, že tajomstvo anomálie predstavuje veľkú príležitosť na preskúmanie zložitého a ťažko pochopiteľného fenoménu a široké zdroje a výskumné skupiny agentúry NASA sú jedinečne dobre vybavené na skúmanie tohto javu.

„Magnetické pole je vlastne superpozíciou polí z mnohých súčasných zdrojov,“ vysvetľuje geofyzik Terry Sabaka z Goddardovho vesmírneho letového centra NASA v Greenbelte v Marylande.

READ  Prípady Los Angeles Omicron sa za jeden týždeň strojnásobili, hoci počet je stále veľmi nízky; prijatý do nemocnice

Za primárny zdroj sa považuje vírivý oceán roztaveného železa vo vonkajšom jadre Zeme, tisíce kilometrov pod zemou. Pohyb tejto hmoty vytvára elektrické prúdy, ktoré vytvárajú zemské magnetické pole, zdá sa však, že to nemusí byť rovnomerne.

Obrovská nádrž s hustou horninou nazývaná africká veľká provincia s nízkym strihom, ktorá sa nachádza asi 2 900 km (1 800 míľ) pod africkým kontinentom, narúša generáciu poľa, čo má za následok dramatické oslabenie – čo je podporené naklonením magnetického poľa planéty. os.

„Pozorovanú DSP možno interpretovať aj ako dôsledok oslabenia dominantného postavenia dipólového poľa v regióne,“ hovorí Geofyzik NASA Goddard a matematik Weijia Kuang.

„Presnejšie povedané, v oblasti SAA silno rastie lokalizované pole s obrátenou polaritou, takže intenzita poľa je veľmi slabá, slabšia ako intenzita okolitých regiónov.“

Satelitné údaje naznačujúce SAA sa delia. (Divízia geomagnetizmu, DTU Space)

Aj keď je veľa vedcov stále úplne nepochopených o anomálii a jej dôsledkoch, nové postrehy neustále objasňujú tento zvláštny jav.

Napríklad, jedna štúdia pod vedením heliofyzika NASA Ashleyho Greeleyho v roku 2016 odhalila, že SAA sa unáša pomaly severozápadným smerom.

Nie je to však len v pohybe. A čo je ešte pozoruhodnejšie, jav sa zdá byť v procese rozdelenia na dva. Vedci tento rok zistili, že SAA sa zdá byť rozdelená na dve odlišné bunky, z ktorých každá predstavuje samostatné centrum minimálnej magnetickej intenzity v rámci väčšej anomálie.

To, čo to znamená pre budúcnosť DSP, zostáva neznáme, ale v každom prípade existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že anomálie nie je nový vzhľad.

Štúdia uverejnená minulý mesiac naznačila, že tento jav nie je šialenou udalosťou v nedávnej dobe, ale opakujúcou sa magnetickou udalosťou, ktorá mohla mať vplyv na Zem už pred 11 miliónmi rokov.

READ  Nie, obrovská raketa NASA Saturn V neroztopila betón zvukom

Ak je to tak, mohlo by to znamenať, že anomálie južného Atlantiku nie je spúšťačom alebo predchodcom magnetického poľa celej planéty, čo sa v skutočnosti stáva, ak nie stovky tisíc rokov naraz.

Je zrejmé, že stále pretrvávajú obrovské otázky, ale s toľkými deje s touto obrovskou magnetickou zvláštnosťou je dobré vedieť, že najmocnejšia vesmírna agentúra na svete ju pozorne sleduje tak, ako sú.

„Aj keď je dohoda o stabilizácii a pridružení pomalá, prechádza určitými zmenami v morfológii, takže je tiež dôležité, aby sme ju naďalej pozorovali pokračujúcimi misiami,“ hovorí Sabaka,

„Pretože to nám pomáha vytvárať modely a predpovede.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close