Veda

Praveký predok obojživelníka pomenovaný po žabe Kermitovi

Pred viac ako 270 miliónmi rokov sa človek plazil po dažďom zmáčanej pôde na území dnešného Texasu a pravdepodobne sa živil rýchlo sa pohybujúcim hmyzom. Ďalší sa zapáčil miliónom ako potulný spravodajca hrajúci na banjo a neochotný milenec slečny Piggy, známejšej ako žaba Kermit.

Teraz majú spoločné meno.

Vo štvrtok vedci oznámili, že na počesť žaby Kermit pomenovali novo identifikovaného prastarého predka moderných obojživelníkov Kermitops gratus.

Hoci nedokázalo spievať „Rainbow Connection“ alebo prinášať správy, tento druh salamandry sa zdá byť celkom podobný milovanému Muppetovi, Ph.D. Kelvin Tak povedal. študent na Katedre biologických vied na Univerzite Georgea Washingtona, ktorý ho pomohol pomenovať.

Kombinácia kostí v očných jamkách mu dodávala „výzor bug-eyed“ ako Kermit a jeho mierne rozdrvená, tri centimetre dlhá fosílna lebka obsahovala „krivý úsmev“ pripomínajúci Kermitov plachý úsmev, MX. Pripomína mi to. ako bolo povedané.

MX povedal: „Naozaj sme mali pocit, že sa na nás Kermit usmieva.“ Takže hlavný autor článku popisujúceho nový druh, ktorý bol zverejnený vo štvrtok Zoologický časopis Linnean Society, Názov spája „Kermit“ a grécku príponu „-ops“, čo znamená tvár.

Fosilizovaná lebka bola objavená v roku 1984 neďaleko jazera Kemp v Texase, MX. ako bolo povedané. Ležal v zbierke Smithsonian National Museum of Natural History vo Washingtone až do roku 2021, kedy jeden z Mx. Sov spoluautor Arjan Mann a niekoľko ďalších paleontológov sa na to pozreli a zistili, že by to mohol byť nový druh, Mx. ako bolo povedané.

MX. Takže ňufák bol údajne dlhší ako zadná časť jeho lebky, čo sa veľmi líšilo od ostatných fosílnych obojživelníkov tohto druhu. Veľkosť mohla spôsobiť, že tento druh je obzvlášť zručný v chytaní rýchlo sa pohybujúceho hmyzu na potravu, Mx. ako bolo povedané.

„Zvyšuje to naše znalosti o rozmanitosti obojživelníkov v tom čase,“ povedal. A meno, MX. To znamená, že to môže ľudí zaujímať o prehistorické tvory iné ako dinosaury.

„Chcel som upútať pozornosť a zmeniť spôsob, akým sa ľudia zaoberajú vedou a fosíliami,“ MX. ako bolo povedané. „Bolo by naozaj skvelé mať veľa ľudí zapojených do skúmania pôvodu obojživelníkov, pretože je to oblasť stromu života, ktorá nebola veľmi dobre študovaná.“

Tento druh bol najnovším vedeckým objavom, ktorý vyšiel z neznáma so slávnym menom.

Minulý rok vedci z nemeckého výskumného inštitútu zistili, že určité bakteriálne zlúčeniny zabíjajú huby a pomenovali ich kinomycín na počesť hlavnej úlohy herca Keanu Reevesa v thrillerovej sérii „John Wick“.

Vedci pomenovali hmyz po Arnoldovi Schwarzeneggerovi a RuPaulovi, zatiaľ čo druh dinosaura bol nazvaný Dracorex rokwartsia alebo Dračí kráľ Rokfortu na počesť Rokfortskej školy v sérii Harry Potter od JK Rowlingovej. Podľa Prírodovedné múzeum v Londýne.

Muppets tiež slúžili ako inšpirácia. Po nevrlom páre dostal meno trilobit Statler a Waldorfa a rúrkový pavúk Múzeum uviedlo, že bolo pomenované na Gonzovu počesť.

Napriek MX. Kvôli svojmu nadšeniu pre nový druh povedal, že nebol vždy veľkým fanúšikom Muppets. „Osobne,“ povedal MX So, „myslel som si, že niektorí Muppeti sú trochu strašidelní.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close