Veda

Naša slnečná sústava môže mať čoskoro deviatu planétu – a nie, nie je to Pluto

V našej slnečnej sústave môže byť deviata planéta, ktorá čaká na objavenie – a nie, nie je to Pluto.

V našej slnečnej sústave je osem planét, no v posledných rokoch astronómovia špekulovali, že v našej slnečnej sústave môže byť aj deviata planéta, ktorú sme zatiaľ nemali možnosť vidieť.

Tá bude totiž slabo osvetlená, pretože je tak ďaleko od Slnka a bolo by to ako hľadať ihlu v kope sena; Ani súčasné teleskopy to nedokážu odhaliť.

Nový ďalekohľad, ktorý sa začne pozerať na zázrak našej slnečnej sústavy na oblohe v roku 2025, ho však môže vidieť, ak to nedokáže japonský teleskop Subaru na Havaji.

povedali odborníci živá veda Nový ďalekohľad na observatóriu Vera C. Rubin v Čile môže v priebehu niekoľkých rokov objaviť alebo zničiť nepolapiteľnú deviatu planétu, tiež známu ako Planéta Nine.

Astronóm z Caltechu Mike Brown povedal: „Je naozaj ťažké vysvetliť slnečnú sústavu bez planéty Deväť, ale neexistuje spôsob, ako si byť 100 percentne istý.“ [it exists] Kým to neuvidíš.“

Fotogaléria Kuiperovho pásu / Paulfleet, iStock

Keďže sa pri pohľade z diaľky zdá, že Slnko nie je nič iné ako hviezdy nachádzajúce sa na Zemi, špekuluje sa, že by mohlo ísť o plynné alebo ľadové obrie teleso.

Okrem Pluta, ktoré bolo v roku 2006 preradené z planéty na trpasličiu planétu, sa nenašli žiadne planéty za Neptúnom alebo Kuiperovým pásom, obrovským prstencom asteroidov, komét a trpasličích planét, ktoré obiehajú okolo Slnka.

V roku 2004 vedci zistili, že Sedna, možná trpasličia planéta za pásom, sa pohybuje po zvláštnej obežnej dráhe okolo Slnka, čo naznačuje, že nejaké iné väčšie teleso ju gravitačne ťahalo k sebe.

READ  Snímky NASA ukazujú, že pád mesačnej sondy v Rusku pravdepodobne zanechal na povrchu Mesiaca kráter široký 33 stôp

Štúdia z roku 2014 zistila, že podobný objekt v Kuiperovom páse mal podobnú obežnú dráhu ako Sedna a odvtedy sa našlo viac takýchto objektov.

Hypotézu Planet Nine publikovali Brown a Konstantin Batygin v roku 2016.

„Spočiatku sme nepovedali, že tam vonku je planéta, pretože sme si mysleli, že by to bolo smiešne,“ povedal Brown pre Live Science.

„Skúšali sme však mnoho rôznych spôsobov, ako vysvetliť, čo sme videli, no nič nefungovalo.

„Náš najlepší odhad je, že má asi sedemkrát väčšiu hmotnosť ako Zem.“

Iní astronómovia údajne povedali, že existencia deviatej planéty je „celkom pravdepodobná“, ale iní nesúhlasia.

Prihlásiť Se Pre náš bezplatný týždenný bulletin Indy100

ako sa pripojiť bezplatný Whatsapp kanál indie100

Vyjadrite svoj názor v našej spravodajskej demokracii. Kliknutím na ikonu súhlasu v hornej časti stránky pomôžete tomuto článku rásť v rebríčku Indie100

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close