Hlavné správy

Nástup nového slovenského lídra dáva Putinovi ďalšie víťazstvo vo východnej Európe

Dve krajiny EÚ majú teraz proputinovské vlády napriek tomu, že Rusko vedie vojnu pred ich dverami. Ak sa odtiaľto pozriete na kontinent, znamená to, že infekcia sa môže rozšíriť.

Ako prvé išlo Maďarsko, keď sa pred 14 rokmi dostal k moci Viktor Orbán. Začiatkom tohto mesiaca Slovensko, kedysi súčasť Československa, upevnilo svoj populistický, proputinovský postoj, keď zvolilo za prezidenta Petra Pellegriniho. Slovensko už má premiéra nenávideného v Moskve, takže Bratislava je teraz pevne v Kremli.

To všetko je ťažké pochopiť, pretože obe krajiny tvrdo bojovali o vstup do EÚ a NATO. Sovietske tanky sa valili cez hranice Maďarska a Československa, keď v minulom storočí prevzali nadvládu komunistov. Vladimir Putin musí byť rád, že sa jeho starí otroci vracajú.

Do istej miery p. Putin si to zaslúžil. Predpokladá sa, že Rusko minulo viac peňazí na šírenie falošných správ a informácií na Slovensku ako v ktorejkoľvek inej krajine východnej Európy. S blížiacimi sa voľbami do Európskej únie si možno predstaviť kremeľských trollov, ako zúrivo púšťajú espressá, keď sa pripravujú na búrlivú jar. Ešte len začínajú.

Protikandidát novozvoleného prezidenta Pellegriniho v nedávnych voľbách sa volal Američan Loki. Kolovali správy, že vráti draft a pošle slovenských chlapcov bojovať na Ukrajinu. Všetky tieto sú nepravdivé.

Napokon, čo mnohí Slováci hovoria o Rusku, je jeho oligarchický systém, kde korupcia zostáva nepotrestaná a násilníci sedia blízko centier moci. Premiér Robert Figo zrušil Úrad špeciálnej prokuratúry zriadený na vyšetrovanie korupcie. Tvrdí sa, že to urobil, aby sa vyhol väzeniu svojich komplicov.

Nič z toho nemení fakt, že tento proputinovský tím Maďarska a Slovenska podkopáva konsenzus NATO o Ukrajine. Pán. Jedným z najznámejších Ficových predvolebných sľubov bolo neposlať do Kyjeva „ďalšiu guľku“.

Pán. Pellegrini tiež povedal, že je proti vyslaniu slovenských vojakov v prípade napadnutia inej krajiny NATO. To porušuje pravidlo päťky aliancie, že útok na jedného člena je útokom na všetkých.

Na druhý deň sa p. Orban rozvíril veci ďalej. Obvinil Brusel z „provojnovej väčšiny“, zatiaľ čo podporovatelia Ukrajiny argumentujú, že ich postoj nie je o vojne, ale o budúcej bezpečnosti Európy.

Bulharsko je v tomto bode vnímané aj ako zraniteľné voči populistickým a proruským výkyvom. Premiér Nikolaj Tenkov odstúpil tento mesiac v dôsledku politických sporov. Jeho administratíva vzdorovala Rusku, vyhostila desiatky špiónov vydávajúcich sa za diplomatov a vzdialila krajinu od ruskej moci.

Pán. Tenkov povedal, ale teraz plne očakáva, že krajinu začnú zaplavovať ruské dezinformácie v snahe ovplyvniť nadchádzajúce voľby v Bulharsku.

Odchádzajúca proeurópska slovenská prezidentka Zuzana Čaputová medzitým podniká spanilé rozlúčkové turné po kontinente a využíva poslednú šancu na zlepšenie vzťahov, na ktorých počas svojho pôsobenia tvrdo pracovala.

Kaputová posilnila záväzok generálneho tajomníka NATO udržať investície do obrany na úrovni najmenej dvoch percent HDP. Na Instagrame „naším spoločným cieľom je dodržiavať záväzky NATO, pretože čokoľvek iné by ohrozilo našu vlastnú bezpečnosť.“

Niektorí Slováci sú nespokojní s neochotou svojej krajiny posielať viac munície na Ukrajinu — a dávajú svoje peniaze tam, kam majú. Za posledný týždeň vyzbierali viac ako 2 milióny na úsilie vedené českou vládou kúpiť delostrelecké granáty pre Kyjev.

Otto Šimko, 99-ročný veterán slovenského povstania proti nacistom v druhej svetovej vojne, ktorý prepožičal svoje meno a energiu veľkolepému crowdfundingovému úsiliu, pre BBC povedal: „Môžem vám povedať, že nemá zmysel vyjednávať s Hitlerom. S Putinom nemá zmysel rokovať.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close