Hlavné správy

Slovensko a Taiwan spolupracujú na ďalšej pomoci pri obnove Ukrajiny

Na pomoc s rekonštrukciou na Ukrajine, Am. Lee Nan-yangBratislava, zástupca Taipei Representative Office, podpísal 1. augusta v mene vlády Čínskej republiky (Taiwan) zmluvu s Nadáciou otvorenej spoločnosti a Nadáciou Pontis. Podujatie sa konalo v priestoroch kancelárie predsedu vlády SR. Svedkami toho bol minister a predseda Rady poradcov predsedu vlády Elena Kohudíková. Taiwan daruje 5 miliónov USD na spoluprácu so Slovenskom pri pomoci vojnou zničenej Ukrajine s úsilím o obnovu.

S podporou Ministerstva zahraničných vecí SR a Rady poradcov predsedu vlády vytvoria Tchaj-pejský zastupiteľský úrad, Bratislava a slovenské organizácie výbor na preskúmanie plánov obnovy navrhovaných Ukrajinou. Skupina bude uprednostňovať núdzové projekty so zameraním na zdravotnícke a vzdelávacie zariadenia v regióne Černihiv, kde slovenská vláda sústredila svoje úsilie.

Pri tejto príležitosti Amb. Li zdôraznil, že Taiwan a Slovensko sú rovnako zmýšľajúcimi partnermi a poďakoval slovenskej vláde za podporu spolupráce s Taiwanom na ukrajinských projektoch a spoločnú prácu na zamedzení šírenia diktatúry.

Prezidentka Kohudíková uviedla, že iniciatíva spolupráce bola veľmi dôležitá a slúžila ako veľký projekt pre jej krajinu zahŕňajúci pomoc tretích strán. Uviedol, že Taiwan sa bude podieľať na preverovaní navrhovaných projektov, ktoré bude prebiehať efektívnejšie, otvorenejšie a transparentnejšie, a Taiwan bude prvou zahraničnou vládou, ktorá sa v roku 2023 stane partnerom Slovenska a pomôže Ukrajine.

Slovensko je zarytým zástancom Ukrajiny v EÚ. Po minuloročnom vypuknutí rusko-ukrajinskej vojny darovala taiwanská vláda spolu so slovenským ministerstvom zahraničných vecí a ministerstvom vnútra 2,1 milióna USD a prepravila 350 ton humanitárnej pomoci. Spoločné úsilie o presídlenie Ukrajincov na Ukrajinu alebo na Slovensko je prejavom solidarity s Ukrajinou a solidarity medzi demokratickými krajinami. Taiwan sa bude aktívne podieľať na práci Výboru pre obnovu a v prípade potreby pozve taiwanské podniky, aby sa zúčastnili na rekonštrukčných prácach na Ukrajine.

READ  Wright a Unseev prehrali so Slovenskom vo World Wheelchair Curling Mixed Doubles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close