Hlavné správy

Pompeo medzi priateľmi – Dnes píše – Názory
13.08.2020 16:00

Stredoeurópske turné Mika Pompea malo vopred oznámený zámer. Oživte tradičné priateľské vzťahy s krajinami strategicky zaujímavého regiónu. Jeden miestny spravodajský server dramaticky oznámil, že „Pompeo prichádza, aby chopilo strednú Európu z čínskych zbraní“.

Z rétoriky hosťa však možno vycítiť medzi čiarami, ktoré by Američania chceli vytrhnúť zo strednej Európy z rúk Nemecka, Nemecka-Francúzska alebo dokonca z rúk Európskej únie. Kombinácia bezpečnostnej a obchodnej agendy, ktorú prišiel Pompeo, zahŕňala otázky konfliktov a medzinárodný škandál Nord Stream 2.

Vzťah USA so svetom sa riadi niekoľkými jednoduchými zásadami. Iba Američania vedia, čo je dobré pre koho. To, čo nie je dobré pre Američanov, nemôže byť dobré pre nikoho. Zákonu USA musí zabrániť tomu, čo nie je dobré. Vďaka týmto princípom nemajú Američania žiadnych priateľov, iba dočasných partnerov, ktorí hovoria o priateľstve. Dnes, keď Spojené štáty zjavne nie sú v ideálnom politickom, ekonomickom alebo vojenskom stave, je to problém. Každý, kto si smelo myslí, že sa môže rozhodnúť pre seba, čo je pre neho dobré, bez konzultácie so Spojenými štátmi.

Zástupca EÚ pre zahraničné vzťahy Josep Borrell sa hlasno domnieval, že európsku politiku musí definovať Európa, nie tretie krajiny. V snahe zabrániť Nemecku dovážať ruský plyn s takmer hotovými novými plynovodmi sa Európska komisia údajne pripravuje na reakciu novým mechanizmom na podporu obrany EÚ proti extrateritoriálnym sankciám a na posilnenie finančnej a hospodárskej suverenity Únie. Toto je neposlušnosť, že Američania už nemôžu zostať nepotrestaní.

Pretože americkí priatelia v strednej Európe sú náhodou členmi neposlušnej EÚ, Pompeo im bezpochyby vysvetlil, čo je pre nich v danej situácii dobré, na čo sa zamerať: Zastaviť Severný prúd z Ruska, aby Američania mohli predávať svoj skvapalnený plyn v Europe. čo je rovnako drahé ako diabol, ale je to priateľské. Toto si cenia Poliaci, ku ktorým smerujú tisíce ďalších amerických vojakov ako znak prehlbujúcej sa prot ruskej spoločnosti.

READ  Taiwan posiela na Slovensko verejné dary pre ukrajinských utečencov

Spojené štáty americké dávajú prednosť svojim priateľom, sú nepriatelia. V Českej republike financujú skupinu anti-čínskych sinológov prostredníctvom neziskových neziskových neziskových organizácií, ktoré sú v médiách, ako sa hovorí, „pečené, varené“. Len preto, aby vlákna nezostali na Číňanoch suché. Funguje tak, že niekoľko publicistov môže ohroziť čínske podnikanie najbohatších Čechov alebo ohroziť kohokoľvek, kto nesúhlasí s ich americko-anti-čínskym názorom. Vývoz demokracie ide ruka v ruke s vývozom nenávisti. Toto sú dve strany dolárovej mince.

Mike Pompeo sa určite cítil dobre medzi svojimi stredoeurópskymi priateľmi. Koniec koncov, nie sú to priatelia, od ktorých chcel počuť pravdu a ktorí by mu úprimne povedali, prečo nikto nemá Američanov rád. Nie je to len to, že Američania nikdy nepotrebovali takýchto úprimných priateľov a dnes ich nepotrebujú. Zároveň si ich už nemôžu dovoliť. Bod, v ktorom im stále dávalo radiť, je preč. Pompeo nemá čo ponúknuť a za čo ďakovať.

Páči sa vám tento článok? Podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho online verzie je priniesť vám aktuálne správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme vašu podporu.
Ďakujeme vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close