Veda

Nedostatok vitamínov: Nedostatok vitamínov D a K môže brániť zrážaniu krvi

Kŕčové žily sú vyvýšené krvné cievy, ktoré prebiehajú pod povrchom nohy. Odhaduje sa, že asi polovica všetkých žien a štvrtina mužov s pribúdajúcim vekom do určitej miery vyvinú kŕčové žily, ale tento stav nie je len znakom staroby. Nedostatok týchto dvoch vitamínov môže súvisieť aj s cievnymi problémami.

Vitamín K

Podľa Harvardskej školy verejného zdravia T.H. Chan vitamín K pomáha vytvárať rôzne proteíny, ktoré sú nevyhnutné pre zrážanie krvi a tvorbu kostí.

Nedostatok živín teda môže viesť k nedostatku vhodných bielkovín na zastavenie nadmerného krvácania, čo predstavuje veľké riziko pre zdravie.

To je dôvod, prečo mnohé varovné signály súvisiace s nedostatkom vitamínu K zahŕňajú krvácanie, ktoré môže byť pre oko viditeľné alebo neviditeľné.

Symptómy sa môžu prejaviť rôznymi spôsobmi, vrátane modrín a nadmerného krvácania z vpichov do rany a injekcií.

Prečítajte si viac: Príznaky krvnej zrazeniny: Známky kašľa

Podľa British Medical Journal: „Nedostatok vitamínu K2 spôsobuje, že kosti sa stávajú dlhšími a tenšími, takže rastúca výška v priebehu generácií je spôsobená nesprávnou výživou a nezlepšovaním výživy.

„Nízka hladina vitamínu K2 má za následok kalcifikáciu elastínu, čo spôsobuje dvojitú bradu, hemoroidy a kŕčové žily.“

Podľa webovej stránky Wayne Health Clinic by sa kŕčové žily nemali zamieňať s pavučinovými žilami, ktoré môžu odrážať abnormálne vysoký tlak vo veľkých žilách.

Podľa Lloyd’s Pharmacy je vitamín K základným minerálom, ktorý má niekoľko druhov, vrátane K1 a K2.

Health Body vysvetľuje: „Typ K1 sa nachádza v zelenej listovej zelenine, rastlinných olejoch a obilných zrnách. Je to náš hlavný potravinový zdroj vitamínu K. Typ K2 sa nachádza v niektorých druhoch mäsa a malých množstvách fermentovaných potravín.

Odporúčaná diétna dávka vitamínu K je 120 mikrogramov denne pre mužov a 90 mikrogramov denne pre ženy.

READ  Z veľryby, ktorá sa myje na Floride Beach, sa stáva nový druh

nepremeškaj

Nízke hladiny živín sa tiež podieľajú na zvýšenom riziku hlbokej žilovej trombózy dolných končatín, čo je lekársky termín pre krvnú zrazeninu, ktorá sa tvorí vo vnútri žily.

Zrazeniny sa zvyčajne tvoria vo vnútri žíl v dolnej časti nohy, stehna alebo panvy a môžu byť smrteľné, ak sa dostanú do pľúc.

Autori lekárskej správy uverejnenej v International Journal of General Medicine napísali; „znížiť“ [Vitamin D] koncentrácia je […] sa spája so zvýšeným rizikom venóznej tromboembólie.“

Potravinové zdroje živín zahŕňajú mastné ryby, červené mäso, pečeň, vaječné žĺtky a obohatené potraviny, ako sú niektoré tukové nátierky a raňajkové cereálie, hovorí NHS.

Každý, kto uvažuje o užívaní doplnku na nápravu nedostatku, by to mal najskôr prediskutovať so svojím lekárom, aby prevážil možné riziká a prínosy.

Podľa New England Journal of Medicine je viac ako 23 000 návštev na pohotovosti ročne spojených s negatívnymi účinkami doplnkov.

  • Tento článok bol aktualizovaný z predchádzajúcej verzie, čo naznačuje, že nedostatok vitamínu K je spojený s rizikom zrážania krvi. Nedostatok vitamínu K síce zasahuje do mechanizmu zrážania krvi v tele, no robí to tak, že znižuje zrážanlivosť krvi, čím sa zvyšuje riziko nadmerného krvácania.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close