Veda

Starší dospelí v USA by mali dostať ďalšiu injekciu COVID-19, zdravotnícki úradníci radia: NPR

Comirnaty, nový posilňovač očkovania od spoločnosti Pfizer/BioNTech proti COVID-19, je v piatok 15. septembra 2023 vystavený v lekárni v Orlande na Floride.

Joe Burbank/AP


skryť titulok

prepnúť titulok

Joe Burbank/AP

Comirnaty, nový posilňovač očkovania od spoločnosti Pfizer/BioNTech proti COVID-19, je v piatok 15. septembra 2023 vystavený v lekárni v Orlande na Floride.

Joe Burbank/AP

NEW YORK – Americkí predstavitelia zdravotníctva v stredu uviedli, že starší Američania by si mali vyhrnúť rukávy na ďalšiu injekciu COVID-19, aj keď na jeseň dostali posilňovaciu dávku.

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb uviedli, že Američania vo veku 65 rokov a starší by mali dostať ďalšiu dávku aktualizovanej vakcíny, ktorá bola k dispozícii v septembri – ak od ich posledného očkovania uplynuli aspoň štyri mesiace. Pri vytváraní odporúčania agentúra podporila usmernenie navrhnuté odborným poradným panelom skôr v ten deň.

„Väčšina úmrtí a hospitalizácií COVID-19 v minulom roku bola medzi ľuďmi vo veku 65 rokov a staršími,“ uviedol riaditeľ CDC Dr. Mandy Cohen vo vyhlásení. „Môže poskytnúť dodatočnú ochranu ľuďom s

Rozhodnutie poradného panelu prišlo po dlhej diskusii o tom, či povedať, že starší ľudia „môžu“ dostať injekciu, alebo či by mali. Odráža diskusiu medzi odborníkmi o tom, aký potrebný je ďalší booster a či by ďalšie odporúčanie prispelo k rastúcej únave verejnosti z vakcín.

Niektorí lekári tvrdia, že väčšina starších dospelých je dostatočne chránená pádom na základe imunity získanej z predchádzajúceho očkovania a vystavenia vírusu. A doterajšie predbežné štúdie ukázali, že počas šiestich mesiacov nedošlo k výraznému poklesu účinnosti vakcíny.

Ochrana tela vyvolaná očkovaním sa však časom vytráca a u seniorov sa to deje rýchlejšie ako u iných dospelých. Výbor odporučil posilňovacie dávky COVID-19 pre starších dospelých v rokoch 2022 a 2023.

READ  Ignoroval som hrčku na tvári – potom mi diagnostikovali nevyliečiteľný lymfóm

COVID-19 zostáva hrozbou, najmä pre starších ľudí a ľudí so základným zdravotným stavom. Podľa CDC je v dôsledku koronavírusu stále viac ako 20 000 hospitalizácií a viac ako 2 000 úmrtí každý týždeň. a ľudia 65 a starší majú Najvyššia hospitalizácia a úmrtnosť,

Niektorí členovia poradného panelu uviedli, že odporúčaním „malo by sa“ jasnejšie motivovať lekárov a lekárnikov, aby podávali injekcie.

„Väčšina ľudí sa buď prichádza dať zaočkovať, alebo nie,“ povedal Dr. Jamie Lohr, člen výboru a rodinný lekár v Ithace v New Yorku. „Snažím sa, aby bolo pre poskytovateľov jednoduchšie povedať: Áno, toto odporúčame.“

V septembri vláda odporučila nový recept na injekciu COVID-19 postavený proti variantu koronavírusu s názvom XBB.1.5. Táto jednocieľová vakcína nahradila kombinované injekcie, ktoré boli zamerané na pôvodný kmeň koronavírusu aj na oveľa skorší variant Omicron.

CDC odporučilo nové injekcie pre každého vo veku 6 mesiacov a viac a umožnilo ľuďom s oslabeným imunitným systémom dostať druhú dávku dva mesiace po prvej dávke.

Väčšina Američanov nepočúvala. Podľa najnovších údajov CDC bolo zaočkovaných 13 % detí v USA a približne 22 % dospelých v USA. Miera zaočkovanosti u dospelých vo veku 65 rokov a starších je vyššia, približne 42 %.

„V každej následnej vakcíne sa dávky znížili,“ povedal Dr. David Canaday, odborník na infekčné choroby z Case Western Reserve University, ktorý študuje COVID-19 u starších ľudí.

„Ľudia sú unavení z toho, že stále dostávajú všetky tieto zábery,“ povedal Canaday, ktorý nie je členom výboru. „Musíme byť opatrní pri prílišnom odporúčaní vakcíny.“

READ  Špeciálny typ diéty môže zmierniť príznaky demencie

Existuje však podskupina Američanov – tých, ktorí sú vystavení väčšiemu riziku závažných ochorení a smrti – ktorí sa pýtajú, či je povolená ďalšia dávka, povedal Dr. William Schaffner, odborník na vakcíny z Vanderbilt University, ktorý pôsobí v pracovnej skupine výboru Kto o tom diskutuje. . Posilňovacie otázky.

Údaje z prieskumu CDC skutočne ukazujú, že najväčším záujmom skupiny o vakcínu je, či je dostatočne účinná.

Predstavitelia agentúry tvrdia, že ľudia, ktorí dostali najnovšiu verziu vakcíny COVID-19, majú o 50 % menšiu pravdepodobnosť, že ochorejú po nákaze vírusom, ako ľudia, ktorí nedostali injekciu na pád.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close