Veda

Urýchľovač častíc CERNu sa reštartuje po trojročnej prestávke

Okolo Veľkého hadrónového urýchľovača sa v piatok pretočili dva lúče protónov, čím sa značili Návrat Najväčší urýchľovač častíc na svete po troch rokoch. Európska organizácia pre jadrový výskum alebo CERN strávila posledné tri roky údržbárskymi prácami a robí veľké aktualizácie systému. Teraz sa skupina pripravuje na štvorročné rozšírenie zberu údajov, o ktorom vedci dúfajú, že odhalí nové tajomstvá vesmíru.

„Bude to dvakrát až trikrát lepšie, pokiaľ ide o schopnosť nášho experimentu detegovať, zbierať a analyzovať dáta,“ povedala časticová fyzička Marcella Bona z Queen Mary University of London. Povedal BBC.

v tomto lete označiť začiatok V treťom behu LHC s názvom Run 3. Modernizácia v priebehu rokov znamená, že tento beh bude mať zrážku väčšieho počtu častíc a že tieto častice sa zrazia s väčšou energiou než čokoľvek, čo sme videli v predchádzajúcom behu. Vedci využijú nové schopnosti na testovanie limitov štandardný model fyziky, teória, ktorá vysvetľuje, ako častice interagujú na subatomárnej úrovni. Spolu s ďalšími experimentmi sa pokúsia nájsť nové typy častíc a možno o nich získajú aj jasnejší obraz temná hmotaExistuje stále neobjavená látka, ktorej vedci veria veľké percento vesmíru. Jeho existencia však stále nie je dokázaná.

Nové projekty budú tiež skúmať Higgsov bozón, časticu objavenú prostredníctvom experimentov na LHC pri prelomovom objave. pred desiatimi rokmipodrobne.

„Je to naozaj vzrušujúce obdobie,“ povedala Bona. BBC, „Posledné tri roky pracujeme na modernizácii strojového zariadenia. Teraz sme pripravení.“

READ  Učitelia NC oprávnení na očkovanie do 2 týždňov :: WRAL.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close