Veda

Podivné stopy v Texase naznačujú, že obrie sauropódy chodia iba na predných nohách

Boli to najväčšie zvieratá, ktoré kedy chodili po Zemi: sauropódy, skupina dinosaurov takej obrovskej veľkosti a vzrastu, niekedy sa im hovorí „hromové jašterice“.

Tento obrovský Hulk – vrátane brontosaurus, brachiosaurus, A diplodocus Na podopretie a prepravu jeho masívneho tela boli okrem iného potrebné štyri hrubé, silné nohy. Aspoň väčšinu času. Možno.

nejaká tajomná, starodávna trať Opísaná štúdia z roku 2019 môže ponúknuť novú podporu pre protichodný názor v paleontológii: že títo drevení obri sa niekedy pohybovali na dvoch nohách, nie na štyroch, za predpokladu, že ich štvornožka (a jednoduchá fyzika) vyžaduje.

Stopy sauropodov na dráhe Coffee Hollow A-Mel. (Múzeum dedičstva Texas Hill Country)

Akokoľvek zvláštne to môže znieť, táto hypotéza sa datuje niekoľko desaťročí, keď výskumník fosílií Roland T. Bird identifikoval neobvyklé stopy dinosaurov, ktoré sa držali na farmách v okrese Bandera v Texase.

Trate boli nezvyčajné, pretože značky boli Ruka s odkazom na odtlačky chodidiel urobené iba prednými končatinami, a nie zadnými končatinami (známe ako tempo,

„Bezpochyby to urobil sauropod, ale ako ich interpretujem, človek pri plávaní,“ Bird napísal v liste v roku 1940,

„Všetci pôsobili výrazným dojmom predlaktia, ako keby zviera prudko kopalo dolu.“

V priebehu času sa Birdova interpretácia týchto stôp len pre Manusa stratila z obľuby, pretože moderná paleontológia zistila, že sauropódy boli predovšetkým suchozemské zvieratá, nie vodné, ako sa kedysi myslelo.

Alternatívny pohľad na interpretáciu stopy jediného človeka týmto spôsobom je, že predné končatiny sauropódov (tie, ktoré niesli veľkú časť telesnej hmotnosti zvieraťa) sú všetky tie, ktoré zanechávajú stopy na nejakom povrchu zeme, ako sú zadné končatiny. , podporujú menšiu váhu, zanechávajú menší vplyv na pôdu a sediment.

READ  „Farout“, astronómovia potvrdzujú, že „Farfarout“ je najvzdialenejším objektom slnečnej sústavy

010 sauropódy 2„Rozmarné skúmanie hypotézy Punting.“ (Ilustrácia od RT Bakker/Farlow a kol., Ichnos, 2019)

Aj keď to môže byť teraz všeobecne preferovaná interpretácia stopy sauropodov iba pre Manusa, platí to pre dinosaurus Beh cez plytké vodné plochy vo výške ramien na ich predných končatinách (pričom zadné končatiny nedosahujú na zem) nebol nikdy definitívne vylúčený.

Séria stôp sauropodov v Texase dala paleontológom šancu prehodnotiť opodstatnenosť argumentu.

Stopy boli prvýkrát identifikované v roku 2007 vo vápencovom lome s názvom Coffee Hollow, ktorý je súčasťou Formácia Glen Rose, geologické miesto, ktoré uchováva (v rámci) odtlačkov stôp mnohých dinosaurov, ktoré sa datujú asi pred 110 miliónmi rokov Obdobie kriedy,

Tímy z Purdue University Fort Wayne a Houston Museum of Natural Sciences preskúmali tri oddelené stopy paralelných dráh sauropodov výlučne pre Manus, v ktorých sa zachovalo niekoľko desiatok jednotlivých stôp na štúdium (predtým, než boli povrchové vrstvy odstránené na komerčné účely) .

Zatiaľ čo s istotou nevieme, aký druh sauropodov zanechal tieto stopy iba Manus, výskumníci vrhli svetlo na možnosť, že išlo o odlišný druh od tých, ktorí sú zodpovední za iné stopy iba Manus. Dinosaurus mohol byť prvýkrát videný v r. formácia Glen Rose.

Súdiac podľa veľkosti stôp (do cca 70 cm [27.5 inches] dlhé a široké), je pravdepodobné, že stopy patrili väčšiemu typu sauropodov a stopy sa javia ako „skutočné stopy“ zanechané na hornom povrchu, na rozdiel od podliezť (Nálety vykonané v spodných vrstvách sedimentu).

či body podporujú myšlienku rozdielového tlaku chodidla resp „nenormálne správanie“ (zanechané dinosaurami čiastočne plávajúcimi alebo plávajúcimi cez plytkú vodu), výskumníci povedali, že to nie je možné vedieť s istotou, ale akceptujú to, čo je pravdepodobne pravdepodobnejšie, vzhľadom na váhu toho, čo naznačujú iné fosílne dôkazy.

READ  Teleskop Jamesa Webba agentúry NASA dokončil posledné odhalenie vo vesmíre: NPR

„Väčší rozdielový tlak vyvíjaný na substrát prednými nohami ako zadnými nohami pravdepodobne vysvetľuje kávové duté dráhy, ako sú iné dráhy sauropodov len pre Manus, ale možnosť, že naznačujú abnormálnu lokomóciu, nemožno v súčasnosti vylúčiť.“ Autor napísané v jeho papieri,

„Hoci predpokladané abnormálne správanie by nezahŕňalo „plávanie“, stojí za zváženie možnosť, že RT Bird môže mať pravdu, keď si myslí, že (aspoň niektorí?) je vo vode tak hlboko, že ich tvorcovia môžu pliesť, mohli by sa vytiahnuť ich predlaktia, zatiaľ čo ich zadné nohy plávali zdola.“

Nakoniec tím povedal, že na vyriešenie prípadu budú potrebné budúce objavy – čo znamená, že sauropod má stále šancu zostúpiť do reality.

Nálezy boli hlásené ichnos,

Verzia tohto príbehu bola prvýkrát zverejnená v januári 2020.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close