Veda

Ako sledovať pristátie misie Artemis I na Mesiaci?

Obráťte sa na CNN a získajte živé spravodajstvo z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride v sobotu popoludní. Vesmírna korešpondentka Kristin Fischerová nám spolu s tímom odborníkov prinesie okamžité správy zo štartu.

Raketa Space Launch System a kozmická loď Orion majú odštartovať z Kennedyho vesmírneho strediska NASA na Floride v sobotu medzi 14:17 a 16:17.

Hoci nemá žiadnu posádku, misia je prvým krokom v programe Artemis, ktorého cieľom je vrátiť ľudí na Mesiac a nakoniec ich pristáť na Marse.

Meteorologická dôstojníčka Melody Lovin počas piatkovej rannej tlačovej konferencie uviedla, že existuje 60% šanca na priaznivé poveternostné podmienky pre štart, pričom na konci okna sa zvyšuje na 80% pravdepodobnosť priaznivého počasia.

Ak by raketa nemohla odštartovať v sobotu, ďalším možným štartovacím oknom by bol pondelok.

Po vypustení vstúpi kozmická loď Orion na vzdialenú retrográdnu obežnú dráhu Mesiaca a prejde 40 000 míľ od nej, ďaleko za akúkoľvek kozmickú loď určenú na prepravu ľudí. Posádka bude na palube Artemis II po podobnej trajektórii v roku 2024 a astronauti majú doraziť na lunárny južný pól na misii Artemis III koncom roka 2025. Cieľom programu Artemis je pristáť na Mesiaci prvú ženu a prvú farebnú osobu.

Agentúra bude zdieľať živé zábery a spravodajstvo v angličtine a španielčina Pred, počas a po Artemis to spustím webové stránky A v NASA TV. Vysielanie sa začne o 5:45, keď sa podchladená pohonná látka naloží do rakety SLS.
Po štarte NASA usporiada brífing a neskôr v sobotu Orion bude zdieľať prvý pohľad na Zem z kamier na palube kozmickej lode. Projekt virtuálneho teleskopu Čoskoro po štarte sa pokúsi zdieľať živé pohľady na Orion na jeho ceste na Mesiac.

Cesta Orionu bude trvať asi 38 dní, keď cestuje na Mesiac, obieha okolo neho a vracia sa na Zem – cesta dlhá 1,3 milióna míľ (2,1 milióna kilometrov). Kapsula spadne do Tichého oceánu neďaleko San Diega 11. októbra.

Vnútorné a vonkajšie kamery Orionu budú zdieľať obrázky a video počas celej misie, Vrátane živého zobrazenia z experimentu Callistoktorý zachytí prúd podobizne s názvom . sa volá Veliteľ Moonikin Campos v sedadle veliteľa. Ak máte zariadenie s podporou Amazon Alexa, môžete sa ho každý deň opýtať na polohu misie.

Tu je všetko, čo môžete očakávať pred, počas a po spustení.

READ  Stovky samovražedných tínedžerov spia na pohotovosti. každú noc.

odpočítavanie do spustenia

Od soboty bude štartovací tím organizovať brífing o poveternostných podmienkach a rozhodne o štarte palivo pre raketu.

Ak všetko pôjde dobre, tím začne tankovať palivo do hlavného stupňa rakety a potom pristúpi k tankovaniu jej horného stupňa. Potom tím odstráni a doplní všetok kvapalný vodík a kvapalný kyslík počas procesu dopĺňania paliva.

Asi 50 minút pred štartom bude mať riaditeľ testov NASA záverečnú inštruktáž. Riaditelia spustenia vyberú tím, aby zabezpečili, že každá stanica bude fungovať 15 minút pred štartom.

Artemis I dodám prvý biologický experiment do hlbokého vesmíru

Počas 10 minút a pribúdajúcich minút sa veci rozbehnú na plné obrátky, keď vesmírna loď a raketa prechádzajú poslednými fázami. Väčšina akcií sa deje na poslednú chvíľu, keď pozemný sekvenátor posiela príkazy automatickému spúšťaciemu sekvenátoru raketového počítača.

V posledných sekundách by vodík spálil a naštartoval štyri motory RS-25, čo viedlo k pomocnému zapaľovaniu a vznieteniu pri T mínus nula.

výlet na mesiac

Posilňovače rakiet na tuhé palivo by sa oddelili od kozmickej lode približne po dvoch minútach letu a vrhli sa do Atlantického oceánu, pričom krátko nato by odhodili ďalšie komponenty. Hlavný stupeň rakety sa asi po ôsmich minútach oddelí a spadne smerom k Pacifiku, Povolenie rozmiestniť krídla solárneho poľa Orionu.

Manéver zdvíhania perigea sa uskutoční približne 12 minút po štarte, kedy dočasný stupeň kryogénneho pohonu Orion zažíva horenie, aby zvýšil nadmorskú výšku, takže sa znovu nedostane do zemskej atmosféry.

K translunárnej injekcii dôjde krátko potom, keď ICPS zvýši rýchlosť Orionu z 17 500 mph (28 163 km/h) na 22 600 mph (36 371 km/h), aby unikol príťažlivosti zemskej gravitácie. Mesiac.

Po tomto spálení sa ICPS oddelí od Orionu.

Približne o 9:45 ET Orion vykoná svoje prvé vypálenie korekcie odletovej trajektórie pomocou európskeho servisného modulu, ktorý kozmickej lodi poskytuje energiu, pohon a tepelnú kontrolu. Tento manéver vezme Orion na cestu na Mesiac.

READ  Štúdia ukazuje, že cvičebná tabletka môže obmedziť chuť do jedla na gauči

Počas niekoľkých nasledujúcich dní po štarte Orion opustí Mesiac, pričom sa pri najbližšom priblížení na šiesty deň cesty priblíži na 60 míľ (96 kilometrov). Servisný modul umiestni Orion na vzdialenú retrográdnu obežnú dráhu okolo Mesiaca na 10. deň.

Zoznámte sa s veliteľom Moonikinom Camposom, ktorý ide ďalej ako ktorýkoľvek astronaut

Orion tiež prekoná rekord na vzdialenosť 248 654 míľ (400 169 kilometrov) – stanovený Apollom 13 v roku 1970 – počas 10 dní, keď obieha okolo Mesiaca. Sonda dosiahne maximálnu vzdialenosť 280 000 míľ (450 616 kilometrov) od Zeme 23. septembra, keď preletí 40 000 míľ (64 373 kilometrov) od Mesiaca.

Od rekordu Apolla 13 je vzdialený 30 000 míľ (48 280 km).

Druhý najbližší prístup k mesačnému povrchu sa Orion uskutoční 5. októbra, pričom sa priblíži na 804 kilometrov. Servisný modul zažije popáleninu, ktorá umožní gravitácii Mesiaca katapultovať Orion späť na Zem.

Fotografi a novinári v pondelok pracujú v blízkosti rakety NASA Artemis I v Kennedyho vesmírnom stredisku.  Niekoľko problémov potom zabránilo vzlietnutiu.

Tesne pred opätovným vstupom do zemskej atmosféry sa servisný modul oddelí od Orionu. Kozmická loď zasiahne vrchol zemskej atmosféry, pričom sa bude pohybovať rýchlosťou približne 25 000 míľ za hodinu (40 233 km/h) a jej tepelný štít zažije teploty okolo 5 000 stupňov Fahrenheita (2 760 stupňov Celzia).

Atmosféra by spomalila Orion na rýchlosť asi 300 mph (482 km/h) a séria padákov by ho spomalila na menej ako 20 mph (32 km/h), kým by v Tichomorí zasiahla 2. Spadnúť : 11. októbra o 22:00 ET.

Splashdown sa bude vysielať naživo Z webovej stránky NASA s pohľadmi na 17 kamier na palube záchrannej lode a helikoptér čakajúcich na návrat Orionu.

Tím pristávania a obnovy zhromaždí kapsulu Orion a určí údaje z kozmickej lode poučenie pred návratom človeka na Mesiac.

READ  Magellanov prúd môže byť 5-krát bližšie, než sme si kedy uvedomili

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close