Veda

Picassov obľúbený pigment môže jedného dňa recyklovať kovy z vášho mobilného telefónu

v skvelej forme , Nová metóda pomáha získavať zlato z elektronického odpadu vyššou rýchlosťou ako extrakcia z čerstvej rudy.

Riko Matsushita/Shinta Watanabe

Zlato a niektoré ďalšie vzácne kovy sú kľúčovými prvkami v počítačových čipoch, vrátane čipov v spotrebnej elektronike, ako sú inteligentné telefóny. Obnova a recyklácia týchto kovov z elektronického odpadu však môže byť náročná. Japonskí vedci zistili, že pigment široko používaný umelcami sa dá premeniť na . sa volá svetlo modrá Elektronický odpad dokáže odstraňovať zlato a kovy platinovej skupiny oveľa efektívnejšie ako bežné absorbéry na bio báze, a. Podľa nedávny papier Publikované v časopise Scientific Reports.

„Množstvo zlata obsiahnutého v tone mobilných telefónov je 300 – 400 gramov, čo je 10 – 80-krát viac ako v tone prírodnej rudy,“ napísali autori. „Podobná situácia je aj pri iných prvkoch. Výsledkom je, že získavanie týchto vzácnych prvkov z elektronického odpadu je oveľa efektívnejšie a efektívnejšie ako ich zber z prírodnej rudy.“

Pruská modrá je prvý moderný syntetický pigment. Pravdaže, bol raz jeden pigment nazývaný . bol známy ako egyptská modrá Používané tisícročia v starovekom Egypte; Rimania ho nazývali Caerulium. Ale po páde Rímskej ríše sa pigment príliš nepoužíval a nakoniec sa stratila záhada, ako bol vyrobený. (Vedci odvtedy prišli na to, ako tento proces obnoviť.) Takže pred objavením pruskej modrej museli maliari použiť drahý ultramarín vyrobený z indigového farbiva, smaltu alebo lapis lazuli na zafarbenie tmavomodrej farby.

Predpokladá sa, že pruská modrá bola prvýkrát náhodne syntetizovaná okolo roku 1706 berlínskym výrobcom farieb menom Johann Jakob Diesbach. Diesbach sa snažil vytvoriť červený pigment, ktorý pozostával zo zmesi potaše, síranu železitého a sušenej košenely. Ale potaš, ktorý použili, bola jasne zafarbená krvou — od odrezaného prsta alebo podobného menšieho zranenia. Následná reakcia vytvorila charakteristický modro sfarbený ferokyanid železa, ktorý sa nakoniec začal nazývať Pruská modrá (alebo Berlínska modrá).

READ  Mapa odhaľuje mestá v USA s najvyššou mierou STD

Najstarší známy obraz, ktorý používa pruskú modrú, je v súčasnosti od Petra van den Werfa. Kristov hrob (1709), ale recept bol uverejnený v roku 1734 a medzi umelcami sa čoskoro rozšírila pruská modrá. Hokusaiho slávne umelecké dielo, veľká vlna z kanagawyJedno z najznámejších diel na použitie pigmentu spolu s Vincentom van Goghom hviezdna noc a mnoho obrazov Pabla Picassa.modré obdobie,

पाब्लो पिकासो का <em>La Soup (Polievka)</em>z umelcovho modrého obdobia, vo veľkej miere využíva pruskú modrú.“ src=“https://cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/2022/06/prussianblue2-640×502.jpg“ width=“640″ height =“502″ srcset=“https://cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/2022/06/prussianblue2.jpg 2x“/></a><figcaption class=
v skvelej forme , Pabla Picassa La Soup (polievka)Z umelcovho modrého obdobia hojne využíva pruskú modrú.

Postavy majú iné využitie. Často sa používa na liečbu otravy ťažkými kovmi z tália alebo rádioaktívneho cézia, pretože jeho sieťová štruktúra podobná mriežke – podobne ako v preliezkach – dokáže zachytiť kovové ióny z týchto kovov a zabrániť ich absorpcii telom. Pruská modrá pomohla odstrániť cézium z pôdy v okolí elektrárne Fukušima po cunami v roku 2011. Nanočastice pruskej modrej sa používajú v niektorých kozmetických výrobkoch a patológovia ich používajú ako škvrnu na detekciu železa napríklad vo vzorkách z biopsie kostnej drene.

Ide teda o veľmi užitočnú látku, a preto sa japonskí autori tohto najnovšieho článku rozhodli preskúmať ďalšie možné praktické aplikácie. Analyzovali, ako pruská modrá zráža viacmocné kovy – ako je platina, ruténium, ródium, molybdén, osmium a paládium – pomocou röntgenovej a ultrafialovej spektroskopie. Boli prekvapení, ako dobre si pigment zachoval svoju štruktúru v džungli, keď nahradil ióny železa v ráme – tajomstvo jeho pôsobivej účinnosti absorpcie v porovnaní s absorbérmi na bio báze. To je dobrá správa pre recykláciu elektronického odpadu.

Pruská modrá by podľa autorov mohla vyriešiť aj jednu z výziev likvidácie jadrového odpadu. Súčasná prax zahŕňa premenu rádioaktívneho kvapalného odpadu do stavu podobného sklu v závode na prepracovanie odpadu pred jeho zneškodnením. Ale kovy platinovej skupiny sa môžu hromadiť na stenách taviacich zariadení, čo môže viesť k nerovnomernému rozloženiu tepla. Preto sa taviace zariadenia musia po každom použití prepláchnuť, čo následne zvyšuje náklady. Pruská modrá dokáže odstrániť tieto usadeniny bez toho, aby bolo potrebné preplachovať taviče po každom použití.

READ  Kľúčová zložka pre život objavená na Saturnovom ľadovom mesiaci Enceladus

DOI: Vedecké správy, 2022. 10.1038/s41598-022-08838-1 ,O DOI,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close