Veda

Vedci veria, že čierne diery sa skrývajú bližšie k Zemi, ako sme si doteraz mysleli

Kedysi sa predpokladalo, že najbližšia čierna diera k Zemi je vzdialená 1 560 svetelných rokov – no nová štúdia naznačuje, že vo vzdialenosti asi 150 svetelných rokov môže byť čierna diera.

Čierne diery sú niektoré z najmocnejších a najzáhadnejších objektov v známom vesmíre – a môžu byť oveľa bližšie k Zemi, ako sa doteraz predpokladalo.

Reklama

Štúdia našla možné dôkazy o tom čierna diera Najbližšia skupina otvorených hviezd k Zemi sa nazýva hviezdokopa.

Údaje z misie Gaia Európskej vesmírnej agentúry (ESA) v roku 2022 odhalili najbližšie známe – a druhé najbližšie – čierne diery, Gaia BH1 a Gaia BH2, ktoré sú od Zeme vzdialené 1 560 svetelných rokov a 3 800 svetelných rokov.

nový papierDokument publikovaný v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society však naznačuje, že čierne diery môžu byť oveľa bližšie k domovu, vo vzdialenosti iba 150 svetelných rokov.

Vedci z University of Padova v Taliansku a University of Barcelona v Španielsku použili simulácie na sledovanie pohybu a vývoja všetkých hviezd v otvorenej hviezdokope Hyades, ktorá je vzdialená asi 150 svetelných rokov.

V zoskupení Hyades alebo v jeho blízkosti sú stále čierne diery

Otvorená hviezdokopa je súbor stoviek alebo tisícok hviezd, ktoré sú navzájom voľne spojené svojou gravitačnou silou a zdieľajú určité vlastnosti, ako je vek alebo chemické zloženie.

Výsledky simulácie boli porovnané so skutočnými polohami a rýchlosťami hviezd v Hyádach, ktoré sú teraz presne známe z pozorovaní satelitu ESA Gaia.

„Naše simulácie sa môžu zhodovať s hmotnosťou a veľkosťou Hyád iba vtedy, ak dnes (alebo donedávna) v strede zhluku existuje nejaká čierna diera,“ povedal prvý autor Stefano Torniamenti, postdoktorandský výskumník na univerzite v Padove. papier.

Súčasné vlastnosti klastra Hyades boli najlepšie reprodukované, keď simulácie zahŕňali dve alebo tri čierne diery, aj keď výskumníci tiež poznamenali, že čierne diery, ktoré boli „vyvrhnuté“ z klastra, stále dobre zodpovedali.

READ  Šedivenie: Uviaznuté kmeňové bunky zbelejú vlasy

Výsledky naznačujú, že stále existujú čierne diery V zhluku alebo veľmi blízko, čo by z nich urobilo doposiaľ najbližších kandidátov na čierne diery k našej slnečnej sústave.

„Toto pozorovanie nám pomáha pochopiť, ako prítomnosť čiernych dier ovplyvňuje vývoj hviezdokopov a ako hviezdokopy prispievajú k zdrojom gravitačných vĺn,“ povedal Marc Giles, člen Katedry kvantovej fyziky na Barcelonskej univerzite.

„Tieto výsledky nám tiež poskytujú prehľad o tom, ako sú tieto záhadné objekty distribuované v galaxii.“

Reklama

Čo je čierna diera?

Predpokladá sa, že väčšina čiernych dier vznikla z masívnych hviezd, ktoré zažili výbuchy supernov.

Hmota opúšťajúca hviezdu sa zrúti do seba, zmršťuje sa do čoraz tesnejšej gule, až sa z nej stane taký hustý objekt, že ani svetlo nemôže uniknúť jej gravitačnej príťažlivosti.

Keďže čierne diery nemožno pozorovať priamo súčasnou technológiou, ich prítomnosť sa zvyčajne odvodzuje štúdiom ich účinkov na inú blízku hmotu. Napríklad, ak tmavá hviezda rozbije prechádzajúcu hviezdu, tento proces vytvorí röntgenové lúče, ktoré cestujú do vesmíru, ktoré dokážeme odhaliť.

Výskum čiernych dier nabral na intenzite po tom, čo boli v roku 2015 zistené gravitačné vlny, ktoré boli pripísané zrážke dvoch čiernych dier vzdialených 1,3 miliardy svetelných rokov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close