Veda

Prvé verejné observatórium NYC prichádza do Bronxu

Prvé bezplatné observatórium v ​​New Yorku prichádza do parku v Bronxe a organizátori dúfajú, že ho hviezdam otvoria už túto jar.

Asociácia amatérskych astronómov a oddelenie mestských parkov sa dohodli na inštalácii malého hliníkového observatória v Jerome Parku na Golden Avenue neďaleko Bronx High School of Science. 800-librová kupola – alebo kupoly – ktorá bude korunovať štruktúru, stála na vrchole budovy v Nassau Community College na Long Islande viac ako 40 rokov až do roku 2019, keď ju škola nahradila zelenou strechou a šiestimi teleskopmi pod holým nebom. . Združenie kupolu odstránilo pomocou výložníka vlani na jar.

Teraz je združenie na pokraji realizácie jedného zo svojich dlhodobých cieľov: otvorenie prvého úplne verejného zariadenia na pozorovanie hviezd v New Yorku.

„Bolo niekoľko komentárov od ľudí, ktorí povedali: „Prečo zakladáte observatórium v ​​Bronxe?“ povedal Bart Fried, výkonný viceprezident Asociácie amatérskych astronómov. „Len si myslia: 'Ach, vieš, z New Yorku nič nevidíš', čo je nesprávne, pretože sa po New Yorku obzeráme už takmer storočie.“

Observatórium, ktoré sa bude nachádzať na brehu priehrady Jerome Park Reservoir, nie je väčšie ako port-a-nočník. 9,5 stôp vysoká a 6,5 ​​stôp široká konštrukcia môže pohodlne usadiť dvoch alebo troch ľudí. V jeho kupole bude mohutné obydlie Teleskop Celestron Edge HD Schopný poskytnúť pohľad na všetko v našej slnečnej sústave, ako sú kométy, asteroidy, Slnko a všetky planéty vrátane trpasličej planéty Pluto.

„Keď začneme robiť astrofotografiu, povedal by som, že limitom je do značnej miery samotný vesmír,“ povedal Fried. „Existujú doslova tisíce objektov, ktoré možno vizualizovať z New Yorku a zahŕňajú množstvo galaxií, hviezdokopy, plynné hmloviny a naozaj všetko a čokoľvek vo vesmíre.“

READ  Jasné svetlá viditeľné nad Pensylvánii, Maryland a Delaware

Projekt získal schválenie ministerstva parkov a úradníci uviedli, že ministerstvo dokončuje svoju dohodu s Asociáciou amatérskych astronómov, ktorá bude observatórium prevádzkovať.

Fried povedal, že skupina plánuje preraziť v marci a výstavba potrvá len mesiac. Povedal, že združenie dúfalo, že s výstavbou začne vlani v máji, ale získanie súhlasu mesta trvalo dlhšie, ako sa očakávalo, a to aj napriek podpore miestnej komunitnej rady a mestskej komisie verejného dizajnu.

„Náš odhad je, že po dokončení dohody a výbere dodávateľa by sa výstavba mohla uskutočniť na jar,“ uviedol hovorca ministerstva parkov Greg McQueen pre Gothamist prostredníctvom e-mailu.

Astronomický komplex v hodnote 100 000 dolárov bude poháňaný solárnou energiou a bude mať na vonkajšej strane obrazovky, ktoré budú premietať pohľady z ďalekohľadu. Organizátori uviedli, že program observatória bude zahŕňať týždenné malé verejné prehliadky pre hŕstku účastníkov a príležitostné väčšie podujatia, kde budú okolo kupoly umiestnené ďalšie teleskopy.

Asociácia amatérskych astronómov tvrdí, že bude financovať, udržiavať a prevádzkovať observatórium, ktoré bude voľne prístupné verejnosti sedem nocí v týždni. Náklady na observatórium boli financované z verejných darov a grantu od J. Pasachoff Trust. Študenti Bronx Science budú mať exkluzívny prístup k svojim vlastným programom počas školských hodín.

„Asociácia amatérskych astronómov sa už niekoľko rokov snaží založiť nejaký druh verejného observatória v New Yorku, takže toto je veľký moment,“ povedala historička vedy Trudy E. Bell, ktorá pracuje na dvoch — Volume Encyclopedia on 19th. Americké observatóriá a ďalekohľady storočia. „Nezaujíma ich len história. Z ich pohľadu je používanie najvyššou formou ochrany – a to mladých ľudí vzrušuje.“

V rámci projektu združenie plánuje vysadiť nové stromy v blízkosti a postaviť 130 stôp dlhú ADA-prístupnú rampu a 14-metrový pavilón pre návštevníkov.

READ  Vedci si myslia, že našli riešenie na jeden z najstarších problémov vesmíru

„Teraz existuje povedomie, že nočná obloha je cenným zdrojom a mizne, tmavá nočná obloha,“ povedal Bell. „Zmizne kvôli mestským svetlám a všetkým desiatkam tisíc satelitov, ktoré sú vypustené.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close