Veda

Prvý prípad opičích kiahní bol hlásený na Floride

Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb nedávno poslalo varovanie lekárom a zdravotníckym oddeleniam, aby hľadali pacientov, ktorí vykazujú príznaky opičích kiahní, ale zdravotnícki predstavitelia tiež tvrdia, že ide o zriedkavý vírus a existuje riziko, že sa ním nakazia. Menej zostáva zatiaľ. Zdravotnícki úradníci na Floride pátrajú po možnom prípade opičích kiahní, čo z neho robí tretí možný prípad vírusu v USA. Viac ako 190 potvrdených alebo podozrivých infekcií je hlásených v najmenej 16 krajinách, kde sa podľa úradov bežne nevyskytuje. SÚVISIACE: Čo sú opičie kiahne? Prípad ohlásený na Floride je v okrese Broward, ale ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že súvisí s medzinárodným cestovaním. Úradníci tvrdia, že zisťujú, či táto osoba nevystavila vírusu niekoho iného. Opičie kiahne začínajú u zvierat, najmä u primátov, ale môžu preskočiť aj na ľudí. Našťastie, odborníci tvrdia, že prenos vírusu na iných je dosť náročný a musíte mať s niekým dlhší kontakt. Lekári hovoria, že počiatočné príznaky sú podobné chrípke: horúčka a zimnica, ale potom sa na tvári môže začať vyrážka a pohybovať sa po tele. Vyrážka sa môže presunúť do vašich dlaní, chodidiel a niekedy dokonca aj do vnútra úst. Tieto vyrážky môžu byť niekedy bolestivé. „Väčšina ľudí sa z opičích kiahní vylieči bez problémov, niekedy trvá úplné zotavenie dva až štyri týždne,“ povedal doktor Rajeev Behl v Orlande. Vedci prvýkrát objavili opičie kiahne už v 50. rokoch minulého storočia a povedali, že súviseli s pravými kiahňami, takže veria, že ľudia, ktorí boli proti kiahňam zaočkovaní, by mali byť tiež chránení pred kiahňami. „V tejto chvíli to nebude ako COVID-19,“ povedal Behl.

Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb nedávno poslalo varovanie lekárom a zdravotníckym oddeleniam, aby hľadali pacientov, ktorí vykazujú príznaky opičích kiahní, ale zdravotnícki predstavitelia tiež tvrdia, že ide o zriedkavý vírus a existuje riziko, že sa ním nakazia. Menej zostáva zatiaľ.

READ  Majitelia psov varujú pred vysoko nákazlivým vírusom šíriacim sa v južnej Floride - CBS Miami

Zdravotnícki úradníci na Floride vyšetrujú možný prípad opičích kiahní, čo z neho robí tretí možný prípad vírusu v USA.

Viac ako 190 potvrdených alebo podozrivých infekcií bolo hlásených v najmenej 16 krajinách, kde sa podľa úradov bežne nevyskytuje.

súvisiace: Čo sú opičie kiahne?

Prípad ohlásený na Floride je v okrese Broward, ale ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že súvisí s medzinárodným cestovaním. Úradníci tvrdia, že zisťujú, či táto osoba nevystavila vírusu niekoho iného.

Opičie kiahne začínajú u zvierat, najmä u primátov, ale môžu preskočiť aj na ľudí. Našťastie, odborníci tvrdia, že prenos vírusu na iných je dosť náročný a musíte mať s niekým dlhší kontakt.

Lekári tvrdia, že počiatočné príznaky sú podobné chrípke: horúčka a zimnica, ale potom sa na tvári môže vyvinúť vyrážka, ktorá sa rozšíri po celom tele.

Vyrážka sa môže presunúť do vašich dlaní, chodidiel a niekedy dokonca aj do vnútra úst. Tieto vyrážky môžu byť niekedy bolestivé.

„Väčšina ľudí sa z opičích kiahní vylieči bez problémov, niekedy trvá úplné zotavenie dva až štyri týždne,“ povedal doktor Rajeev Behl v Orlande.

Výskumníci prvýkrát odhalili opičie kiahne v 50. rokoch minulého storočia a tvrdia, že súvisia s kiahňami, takže sa domnievajú, že ľudia, ktorí boli proti kiahňam zaočkovaní, by mali byť tiež chránení pred kiahňami.

„Toto je niečo, čoho by sme sa zatiaľ v žiadnom prípade nemali báť,“ povedal Bahl. „V tejto chvíli to nebude ako COVID-19.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close