Veda

Bangladéš zažíva rekordné úmrtia na horúčku dengue v dôsledku zmien v chorobných vzorcoch. zdravotné novinky

Dháka, Bangladéš Kedykoľvek Mosammat Mayna vstúpi na oddelenie horúčky dengue v nemocnici Mugda v hlavnom meste Bangladéša, v jej mysli sa usadí smútok a strach.

Táto 23-ročná žena pracuje ako zametačka v nemocnici asi mesiac a jediný dôvod, prečo túto prácu získala, bol ten, že jej sestra Maria Ratna minulý mesiac zomrela na horúčku dengue, keď vykonávala svoju povinnosť zametať. pobyt. Rovnaké oddelenie.

„Moja sestra pracovala počas tohto roku počas vypuknutia horúčky dengue nepretržite mesiace a nakoniec sa nakazila touto chorobou. Po jej smrti mi vedenie nemocnice ponúklo jej prácu,“ povedala Mayna pre Al Jazeera.

„Naša rodina bola zdrvená Ratninou smrťou, ale keďže som nemal prácu, napriek veľkému strachu som ponuku prijal.“

Mosammat Mayna sa pozerá z okna nemocnice, kde pracuje [Nazmul Islam/Al Jazeera]

Bangladéš trpí najhoršou epidémiou horúčky dengue v histórii, nemocnice sú preplnené a počet obetí stúpa. Minulú stredu krajina zaznamenala 24 úmrtí na chorobu prenášanú komármi – najviac za jediný deň.

Hoci sa choroba neprenáša z človeka na človeka, komár, ktorý uštipne infikovaného pacienta, sa stane prenášačom a môže šíriť horúčku dengue, keď uštipne ostatných. Vďaka tomu sú miesta s vysokou koncentráciou pacientov s horúčkou dengue – ako napríklad nemocnica, kde pracuje Mayna – nebezpečnejšie pre ľudí, ktorí ešte neboli infikovaní.

Zdravotnícki odborníci sú znepokojení, pretože horúčka dengue zvyčajne ustúpi v juhoázijskom regióne, keď do konca septembra ustanú každoročné monzúnové dažde.

Od pondelka zomrelo na túto chorobu v Bangladéši najmenej 1 549 ľudí – vrátane 156 detí vo veku od novorodencov do 15 rokov, podľa vládneho Generálneho riaditeľstva zdravotníckych služieb, čím sa celkový počet v tomto roku zvýšil na 301 255 prípadov horúčky dengue. bol zaregistrovaný. (DGHS).

Rekordných úmrtí je takmer päťkrát viac ako minuloročných 281 úmrtí – čo je najviac za jediný rok v histórii Bangladéša – až do vypuknutia tohto roku. Doterajší najvyšší počet prípadov v roku – 1 01 354 – bol hlásený v roku 2019.

„Nikdy som nevidel vypuknutie horúčky dengue takéhoto rozsahu,“ povedal Dr Mohammad Niyatuzzaman, riaditeľ nemocnice v Mugdha, Al-Džazíre. Povedal, že pacienti prichádzajú z celej husto obývanej krajiny. „Je veľmi nezvyčajné vidieť taký veľký počet pacientov s horúčkou dengue v novembri.“

READ  Pozrite si jediné snímky povrchu Venuše, aké boli kedy urobené

Vypuknutie rozmerov „epidémie“.

Predchádzajúce epidémie horúčky dengue sa väčšinou obmedzovali na husto obývané mestské centrá, ako je hlavné mesto Dháka, kde žije viac ako 23 miliónov ľudí. Odborníci tvrdia, že tento rok sa toto ochorenie dostalo do všetkých okresov vrátane vidieckych oblastí.

Údaje DGHS hovoria, že 65 percent prípadov zaznamenaných v tomto roku pochádzalo mimo Dháky – po prvýkrát malo hlavné mesto menej prípadov ako zvyšok krajiny.

Sohaila Begumová prišla do nemocnice Mugda z južného okresu Patuakhali so svojou 11-ročnou dcérou, ktorá už viac ako týždeň trpí vysokou horúčkou. Bez voľných postelí sa zdržiavajú na chodbách nemocnice.

„Keď sa jeho horúčka zhoršila, lekári v okresnej nemocnici nás požiadali, aby sme ho okamžite previezli do akejkoľvek dobrej nemocnice v mestách,“ povedal Al-Džazíre. Povedal, že stav jeho dcéry sa zlepšil.

„Prišli sme do Dháky, ale teraz nám dochádzajú peniaze. Všetko je tu také drahé. „Ak zostaneme oveľa dlhšie, budeme mať problémy.“

Nemocničné chodby v Bangladéši sú plné pacientov s horúčkou dengue [Nazmul Islam/Al Jazeera]

Dr ANM Nooruzzaman, odborník na verejné zdravie a bývalý riaditeľ DGHS, povedal Al-Džazíre, že tohtoročné prepuknutie nie je menšie ako epidémia.

„Problém je v tom, že závažnosť horúčky dengue sa vytratila z radaru verejnosti a médií, pretože krajina prechádza politickými otrasmi pred ďalšími voľbami,“ povedal.

Očakáva sa, že v Bangladéši sa všeobecné voľby uskutočnia 7. januára uprostred politickej neistoty a násilia, ktoré pohlcujú krajinu, keďže hlavná opozičná Bangladéšska nacionalistická strana (BNP) sa snaží zosadiť vládnucu vládu Ligy Awami a nastoliť dočasnú administratívu, ktorá zabezpečí nezávislosť. A spravodlivé voľby.

„Dengue je vážna kríza, pretože vzorec a závažnosť choroby sa zmenili a zhoršili. Vláda to mala vyhlásiť už dávno za verejný stav núdze,“ povedal Nuruzzaman.

Vládni predstavitelia tvrdia, že urobili všetko pre to, aby zastavili šírenie horúčky dengue a vyhlásiť to za verejnú núdzovú situáciu alebo epidémiu nebude veľký rozdiel.

„Všetkým vládnym nemocniciam v celej krajine bolo nariadené, aby začiatkom augusta otvorili špeciálne oddelenia horúčky dengue. Ministerstvo zdravotníctva tiež pridelilo núdzový rozpočet na boj proti epidémii,“ povedal pre Al Jazeera Dr Mohammed Robed Amin, riaditeľ pre neprenosné choroby na DGHS.

READ  Pretrvávajúci Mars rover NASA vysiela obraz zrútenia fázy zostupu na Mars

„Problémom je, že systém zdravotníctva našej krajiny má vážne obmedzenia, pretože máme veľkú populáciu a je takmer nemožné zabezpečiť zdravotnú starostlivosť a liečbu pre každého,“ povedal.

Prepuknutie horúčky dengue zaťažilo krehký bangladéšsky zdravotnícky systém [Nazmul Islam/Al Jazeera]

Amin povedal, že prípady a úmrtia sú tento rok „nenormálne vysoké“ z niekoľkých dôvodov. „Prvým a hlavným dôvodom je vysoká prevalencia kmeňa dengue typu DEN-2 medzi pacientmi,“ povedal.

Existujú štyri typy horúčky dengue: DEN-1, DEN-2, DEN-3 a DEN-4. Po infekcii sa človek stáva imúnnym voči jednému typu horúčky dengue, ale nie voči iným typom.

„Posledných niekoľko rokov mal Bangladéš väčšinou kmeň typu DEN-3 a ľudia si proti nemu vytvorili imunitu. Ale tento rok bolo viac ako 75 percent pacientov diagnostikovaných s DEN-2 a takmer všetci pacienti, ktorí zomreli, boli postihnutí týmto konkrétnym kmeňom,“ povedal Amin a dodal, že niekoľko štúdií ukázalo, že pri sledovaní vypukne DEN A-2. je horšie. DEN-3 podľa rokov obehu.

Povedal, že ďalším dôvodom vysokého počtu úmrtí je epidémia vo vidieckych oblastiach.

„Tento rok sa choroba rozšírila po celej krajine a vo vidieckych oblastiach je veľmi málo zdravotníckych zariadení. Navyše si väčšina ľudí neuvedomuje závažnosť ochorenia. Ak sa liečba nedostane včas, môže to byť smrteľné. A to sa stalo v mnohých oblastiach.“

Čo spôsobilo rekordné úmrtia?

Medzitým entomológovia tvrdia, že našli možnú príčinu tohtoročného rekordného prepuknutia.

Kabirul Bashar, profesor lekárskej entomológie na bangladéšskej univerzite Jahangirnagar, pre Al-Džazíru povedal, že vzorec poklesu horúčky dengue do septembra sa minulý rok zmenil, keď choroba vyvrcholila v októbri a zabila 86 ľudí. Rok predtým v roku 2021 to bolo 22.

„Minulý rok sme spustili poplach a povedali, že povaha choroby sa zmenila. Teraz dengue nie je monzúnová choroba, je to celoročná choroba,“ povedal Bashar, ktorý je aj jediným vedeckým expertom v Národnom výbore pre boj proti horúčke dengue v krajine.

READ  Prvá RSV vakcína pre starších dospelých v USA schválená FDA v historickom schválení

Vedec povedal, že klimatické zmeny menia vzorce teploty, zrážok a iných prírodných javov.

„Teraz vidíme takmer monzúnový nepretržitý dážď počas októbra a začiatku novembra. To mení reprodukciu a životný cyklus populácie komárov rodu Aedes,“ povedal s odkazom na typ komára, ktorý šíri horúčku dengue.

Dengue väčšinou prevláda v južnej a juhovýchodnej Ázii medzi júnom a septembrom, keď zamrznutá voda poskytuje ideálne prostredie pre komáre rodu Aedes, ktoré sa zvyčajne množia v čistej vode a živia sa počas dňa.

Ale v bezprecedentnom objave Bashar, ktorý študuje komáre viac ako dve desaťročia, zistil, že komáre sa teraz množia aj v špinavých kanáloch a slanej morskej vode.

„Takže na jednej strane máte v mimosezóne nezvyčajne časté zrážky, čo poskytuje ideálnu pôdu pre ich rozmnožovanie a na druhej strane máte komáre, ktoré si rozširujú obzory na rozmnožovanie. Toto je dvojitá rana,“ povedal pre Al Jazeera.

Entomológovia tiež zistili, že dva najpoužívanejšie insekticídy, malatión a temephos, sa stali „neužitočnými“ proti komárom rodu Aedes v Bangladéši.

„Oba tieto insekticídy sa stali subinsekticídmi, čo znižuje ich účinnosť proti komárom, pretože si vyvinuli odolnosť,“ povedal Golam Sharower, MD, profesor z Národného inštitútu preventívnej a sociálnej medicíny.

„Bohužiaľ, väčšina našich mestských korporácií v celej krajine stále používa tieto dva pesticídy, ktoré málo pomáhajú kontrolovať populácie komárov.“

Bašár povedal, že vláda musí vypracovať úplný päťročný plán na kontrolu šírenia horúčky dengue a na elimináciu populácie komárov rodu Aedes.

„Ak sa takýto plán neaktivuje okamžite, ochorenie sa v najbližších rokoch zhorší,“ povedal.

Mayna, zaplavená nezvyčajne dlhou epidémiou horúčky dengue v nemocnici Mugda v Dháke, začína ľutovať svoje rozhodnutie pracovať ako upratovačka.

„Myslel som si, že horúčka dengue ustúpi s koncom obdobia dažďov, ale pacienti prichádzajú každý deň. Zabudnite na lôžka na oddelení, na nemocničných chodbách nie je ani miesto,“ povedala Al-Džazíre.

„Bojím sa, že by som mohol skončiť ako moja sestra.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close