Veda

Vážne, je čas prestať bozkávať choré vtáky

Newyorčania, buďte opatrní: Ak stretnete vtáka alebo zviera, ktoré je choré, mŕtve alebo sa správa zvláštne, držte seba a svojich domácich miláčikov v bezpečnej vzdialenosti. Vírus vtáčej chrípky, H5N1, je prítomný aspoň v malej časti vtákov v New Yorku. nové štúdium,

Toto zistenie nie je celkom prekvapujúce, keďže H5N1 teraz postihuje sťahovavé vtáky, širokú škálu voľne žijúcich zvierat, hydinu a od minulého mesiaca aj dojnice. Jeho objavenie v meste je však nepríjemnou pripomienkou, že mestské priestory nie sú zadarmo.

Florian Kramer, odborník na chrípku z Icahn School of Medicine na Mount Sinai v New Yorku, ktorý viedol štúdiu zverejnenú minulý týždeň online, uviedol, že ľudia si zvyčajne spájajú zoonotické choroby s vidieckym prostredím, farmami alebo lesmi.

Ale New York City má veľa zelených plôch a vodných plôch, ktoré využívajú sťahovavé a miestne vtáky, povedal: „V mestách je rozšírené rozhranie medzi divokými zvieratami a ľuďmi.“

„Netreba podliehať panike, ale je dobré si to uvedomiť,“ povedal.

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb minulý týždeň varovali poskytovateľov zdravotnej starostlivosti dávať pozor na znamenia Infekcia vtáčou chrípkou. Doteraz boli hlásení iba dvaja Američania infikovaní H5N1, jeden v roku 2022 a druhý začiatkom tohto mesiaca.

Vírus spôsobil masívne prepuknutie u noriek a líšok a vyhubil tisíce morských cicavcov, najmä v Južnej Amerike. Vedci sledovali vírus pozdĺž migračných trás a medzipristátí, medzi voľne žijúcimi vtákmi a komerčnými chovmi hydiny vo vidieckych oblastiach a nedávno aj medzi dobytkom na mliečnych farmách.

Ale zatiaľ je vírus „všade,“ povedala Seema Lakdawala, virologička z Emory University. „Bol by som prekvapený, keby ste išli do akéhokoľvek mestského prostredia, kde by ste nenašli nejaké malé percento H5.“

„Je to dôležitá lekcia pre všetky veľké mestá,“ povedal.

READ  Vedci z USDA tvrdia, že vtáčia chrípka H5N1 sa šírila u dojníc štyri mesiace predtým, ako bola zistená

Sťahovavé vtáky a iné druhy žijú v mestských zelených priestoroch a mokradiach, kde môžu stretnúť veveričky, domáce zvieratá a dokonca aj ľudí. Mačky a psy sú náchylné na vírus vtáčej chrípky a môžu ho dostať z infikovaných vtákov, ich výkalov alebo kontaminovanej vody.

„Ľudia si nemyslia, že v New Yorku je veľa voľne žijúcich živočíchov, ale v skutočnosti sme dosť bohatí,“ povedala Rita McMahon, riaditeľka a spoluzakladateľka neziskového fondu Wild Bird Fund, rehabilitačného centra pre voľne žijúce zvieratá v New Yorku.

Nová štúdia je produktom iniciatívy New York City Virus Hunters, spolupráce medzi rehabilitačným centrom, vedcami z Mount Sinai, členmi komunity a vedeckou organizáciou. Zahŕňa študentov stredných škôl, ktorí sú členmi menšinových skupín nedostatočne zastúpených vo vede.

Od januára 2022 do novembra 2023 výskumníci zbierali vzorky druhov vtákov od divých kačíc a husí až po pobrežné vtáky a dravce. Niektoré vtáky už boli mŕtve; Iní vykazovali neurologické symptómy a boli utratení.

Z takmer 1900 vzoriek zvierat našli varianty H5N1 v šiestich, štyroch druhoch: kanadské husi v Bronxe a Queens; Jastrab červenochvostý v blízkosti hlavnej diaľnice v Queense; kanadská hus a sokol sťahovavý v Brooklyne; A kura na hornom Manhattane.

Výskumníkov neprekvapilo, že vírus našli u kanadských husí a dravcov, ale „získanie vzoriek z hydiny nájdenej v parku Marcusa Garveyho bolo trochu neočakávané,“ napísali.

Od ukončenia štúdie tím našiel ďalšie dva infikované vtáky. „Dúfam, že keď budeme pokračovať v hľadaní, nájdeme viac,“ povedal doktor Kramer. Zatiaľ zistený nízky počet infikovaných vtákov môže byť výsledkom testu použitého výskumníkmi, ktorý vírus v malých množstvách nezistí, povedal.

Dr. Lakdawala ocenil aspekt občianskej vedy projektu a povedal, že by to umožnilo zhromaždiť viac vzoriek, ako by bolo možné len prostredníctvom formálneho monitorovania, a zároveň vzdelávať verejnosť o tom, ako so vzorkami zaobchádzať bezpečne.

READ  Sedemdesiat rokov stará hádanka vyriešená - Výskumníci dešifrujú staroveké "neznáme písmo Kushan"

„USDA nemôže robiť všetko, CDC nemôže robiť všetko,“ povedal s odkazom na federálne agentúry, ktoré zvyčajne vykonávajú takéto monitorovanie. „Naozaj potrebujeme širšiu sieť, aby sme mohli získať lepší prehľad o tom, čo sa deje a aké sú vírusy.“

Tiež povedal, že obyvatelia by mali byť zodpovední a nedotýkať sa žiadnych mŕtvych vtákov. Ministerstvo zdravotníctva mesta New York radí obyvateľom Nahláste vtáky a zvieratá ktorí sú chorí, mŕtvi alebo sa správajú čudne volaním 311.

Každý rok privedie približne 9 000 ľudí zranenú zver – od spevavých vtákov a holubov až po veveričky a vačice – do rehabilitačného centra Fondu pre voľne žijúce vtáky. Niektorí ľudia sú plačliví. „Iní ľudia prichádzajú pobozkať chorú labuť a myslia si, že mu to pomôže,“ povedala pani McMahon.

Teraz by však obyvatelia New Yorku mali byť ešte ostražitejší, keď uvidia zraneného alebo chorého vtáka alebo zviera, povedal.

„To neznamená, že to nemôžu zachrániť a priniesť nám to,“ povedala pani McMahon. Ale ľudia by mali nosiť rukavice, zabaliť zviera a prijať ďalšie opatrenia.

A „Žiadne bozkávanie,“ povedala. „Priama fyzická náklonnosť nie je pre zviera prospešná.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close