Veda

Pacient s Parkinsonovou chorobou schopný prejsť bez problémov 6 km po implantácii chrbtice. Parkinsonova choroba

Prvý pacient, ktorý dostal transplantáciu miechy na liečbu pokročilej Parkinsonovej choroby, opísal, že zažil „znovuzrodenie“ po tom, čo mu liečba umožnila opäť chodiť bez pádu.

Marcovi (63) z Bordeaux vo Francúzsku diagnostikovali degeneratívne ochorenie pred viac ako 20 rokmi a vyvinuli sa u neho vážne problémy s pohyblivosťou, vrátane straty rovnováhy a paralýzy chôdze. Po prijatí implantátu, ktorého cieľom je obnoviť normálnu signalizáciu z miechy do svalov nôh, mohol normálnejšie chodiť a znovu získal nezávislosť.

„Prakticky som nemohol chodiť bez toho, aby som znova a znova nespadol, niekoľkokrát denne. V niektorých situáciách, napríklad pri vstupe do výťahu, som bol na mieste zamrznutý, akoby som tam zamrzol, dalo by sa povedať,“ povedal. „Momentálne sa už nebojím ani schodov. Každú nedeľu idem k jazeru a prejdem asi 6 kilometrov [3.7 miles], Je to úžasné.“

Úplné klinické skúšky implantátu sa ešte musia vykonať. Švajčiarsky tím, ktorý má dlhodobý program na vývoj rozhraní mozog-stroj na prekonanie paralýzy, však dúfa, že ich technológia ponúkne úplne nový prístup k liečbe straty mobility u ľudí s Parkinsonovou chorobou.

„Je pôsobivé vidieť, ako cielenou elektrickou stimuláciou miechy, ako sme to urobili u paraplegických pacientov, môžeme napraviť pohybové poruchy spôsobené Parkinsonovou chorobou,“ povedala neurochirurgička a profesorka Jocelyn Bloch. Univerzitná nemocnica CHUV Lausanne, ktorý prácu spoluviedol.

Parkinsonova choroba je spôsobená progresívnou stratou neurónov produkujúcich dopamín. U približne 90 % pacientov s pokročilým ochorením spôsobuje ťažkosti s chôdzou, vrátane straty rovnováhy a zastavenia chôdze. Konvenčné liečby, ako je liek levodopa, môžu zlepšiť symptómy, ale nie sú schopné úplne obnoviť normálny pohyb. Cieľom implantátu je prekonať to priamym zacielením na oblasť miechy zodpovednú za aktiváciu svalov nôh počas chôdze.

READ  Každý deň môžete zjesť jeden zdravý chlieb bez toho, aby ste pribrali

Najprv tím vyvinul personalizovanú anatomickú mapu Markovej miechy, ktorá identifikovala presné miesta zapojené do signalizácie pohybu nohy. Do týchto miest sa potom implantovali elektródy, čo umožnilo dodanie stimulácie priamo do chrbtice.

Pacient má na každej nohe pohybový senzor a po začatí chôdze sa implantát automaticky zapne a začne dodávať vlny stimulácie do neurónov miechy. Jeho účelom je opraviť abnormálne signály vysielané z mozgu, po mieche, do nôh, aby sa obnovil normálny pohyb. „V žiadnom prípade nie [the patient] Riadené strojom,“ povedal profesor Eduardo Martin Moraud z Univerzitnej nemocnice v Lausanne. „Je to len zvýšenie jeho schopnosti chodiť.“

Štúdia, publikovaná v naturopatiazistili, že implantát zlepšil deficit chôdze a rovnováhy a keď sa Markova chôdza analyzovala, bol bližšie k zdravým kontrolám ako ostatní pacienti s Parkinsonovou chorobou. Mark tiež hlásil výrazné zlepšenie kvality svojho života.

Autori uviedli, že na preukázanie klinickej účinnosti je potrebná úplná klinická štúdia a zaradili ďalších šesť pacientov, aby posúdili, či sa zjavný prínos replikoval. „V tejto fáze je to dôkaz koncepcie,“ povedal neurovedec EPFL profesor Grégoire Courtin, ktorý spoluviedol prácu. „Samozrejme, že to nie je zajtra, bude to trvať najmenej päť rokov vývoja a testovania.“

Profesor Karunesh Ganguly, neurológ z Kalifornskej univerzity v San Franciscu, ktorý sa na práci nezúčastnil, povedal: „Táto štúdia popisuje nový prístup k úprave miechy na zlepšenie chôdze pri Parkinsonovej chorobe. [and the] Liečba by tiež mohla potenciálne riešiť zmrazenie chôdze, ktoré je v súčasnosti ťažké liečiť. „Bude vzrušujúce vidieť, ako sa to vzťahuje na väčšiu populáciu pacientov.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close