Veda

S väčšou pravdepodobnosťou dostanete infarkt v deň, keď naň máte podozrenie

Výskumníci objavili ďalší dôvod, prečo nemajú radi pondelky: Podľa dôkazov prezentovaných na nedávnej konferencii Britskej kardiovaskulárnej spoločnosti sa v tento deň s väčšou pravdepodobnosťou vyskytnú vážne srdcové infarkty. Lekári z Belfast Health and Social Care Trust a Royal College of Surgeons v Írsku analyzovali údaje od 10 528 pacientov v Írsku a Severnom Írsku, ktorí boli prijatí do nemocnice s infarktom myokardu s eleváciou segmentu ST v rokoch 2013 až 2018, nazývaným aj STEMI. , Podľa Clevelandská klinikaPri tomto type srdcového infarktu ide o totálne zablokovanie jednej z hlavných zásobovacích tepien srdca. 2,5 % až 10 % pacientov so STEMI zomiera do 30 dní.

Pri pohľade na dni v týždni, v ktorých boli pacienti prijatí, vedci zistili „silnú štatistickú koreláciu medzi začiatkom pracovného týždňa a výskytom STEMI,“ hovorí kardiológ Jack Laffan. vedecká výstraha, V pondelok navštívilo nemocnicu viac ako 1650 pacientov, pričom v daný deň v týždni bolo o 13 % vyššie riziko tohto typu ťažkého srdcového infarktu. Podľa Science Alert bol príjem STEMI v nedeľu tiež nadpriemerný, hoci „nedostatočný na to, aby bol štatisticky významný“, čo naznačuje, že zahŕňa „ďalší stres z návratu do práce po víkende“. Hoci sa štúdia nezaoberala možnými dôvodmi zistení, Laffan na základe predchádzajúceho výskumu hovorí, že „je rozumné predpokladať cirkadiánny prvok“.

Podľa Harvard Health, „Keď správanie alebo prostredie ľudí nie je synchronizované s ich vnútornými hodinami, je to známe ako cirkadiánne nesprávne nastavenie“ a „Tento jav môže vysvetľovať, prečo sa frekvencia infarktu zvyšuje v pondelok ráno a počas denného svetla.“ Týždeň po spustení ukladania času. “ A štúdia 2017 Viac ako 156 000 pacientov vo Švédsku tiež vykázalo v pondelok vyšší výskyt srdcových infarktov, pričom autori naznačujú, že faktorom bol dodatočný stres. Britská nadácia srdca Lekársky riaditeľ Nilesh Samani teraz vyzýva na výskum, ktorý by zistil, „čo sa týka určitých dní v týždni“, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vážnych infarktov. „Takto by to mohlo pomôcť lekárom lepšie pochopiť tento smrteľný stav, aby sme v budúcnosti mohli zachrániť viac životov,“ hovorí Samani. (Prečítajte si viac príbehov o zlomených srdciach.)

READ  Majitelia psov varujú pred vysoko nákazlivým vírusom šíriacim sa v južnej Floride - CBS Miami

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close