Veda

Žena z Connecticutu tento rok zomrela na druhý smrteľný vírus prenášaný kliešťami v USA

Žena z Connecticutu zomrela na vzácnu chorobu prenášanú kliešťami Powassan virus, štátne ministerstvo verejného zdravotníctva oznámil,

Ide o druhé hlásené úmrtie štátu v tomto roku po tom, čo v apríli zomrel obyvateľ Maine na PoWV.

Podľa DPH bol pacient uhryznutý kliešťom a hmyz bol odstránený dva týždne pred objavením sa príznakov.

Oddelenie uviedlo, že žena, ktorá mala okolo 90 rokov, prvýkrát prejavila príznaky vrátane horúčky, zimnice, bolesti hlavy, zmeneného duševného stavu, bolesti na hrudníku a nevoľnosti začiatkom mája.

Podľa DPH bol prijatý do miestnej nemocnice, kde sa jeho zdravotný stav rapídne zhoršil.

„V priebehu nasledujúcich dvoch týždňov prestala reagovať“ a 17. mája zomrela.

Keď pacient zomrel, testy vykonané v laboratóriu Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb vo Fort Collins v štáte Colorado potvrdili, že má protilátky proti POWV.

POWV sa bežne šíria kliešťami čiernonohými a kliešťami jeleňovými. Väčšina prípadov v USA sa vyskytuje na severovýchode alebo v oblastiach Veľkých jazier, zvyčajne medzi polovicou jari a začiatkom jesene.

V rokoch 2011 až 2020 CDC informácie Ukazuje, že bolo identifikovaných 194 prípadov PoWV, z ktorých 22 zomrelo.

Komisár DPH Dr. Manisha Juthani vo vyhlásení napísal, že vírus sa môže rozšíriť z kliešťa na človeka do 15 minút po prisatí, ale môže trvať týždeň až mesiac, kým sa objavia príznaky.

Väčšina pacientov nemá buď žiadne príznaky, alebo má mierne príznaky podobné chrípke, uvádza sa v tlačovej správe. Ale v závažných prípadoch môže PoWV spôsobiť encefalitídu, čo je zápal mozgového tkaniva, alebo meningitídu, čo je zápal membrán obklopujúcich mozog a miechu.

Podľa DPH približne každý desiaty prípad kritického ochorenia zomiera a približne polovica pacientov, ktorí kritické ochorenie prežije, hlási dlhodobé zdravotné problémy.

V súčasnosti neexistuje žiadna špecifická liečba PoWV – okrem pomoci na zmiernenie symptómov – a neexistuje žiadna vakcína na prevenciu ochorenia.

„Tento incident nám pripomína, že obyvatelia musia okamžite podniknúť kroky, aby zabránili uhryznutiu kliešťom z neskorej jesene,“ uviedol Juthani vo vyhlásení. „DPH toto leto kladie dôraz na používanie repelentov proti hmyzu a vyhýbanie sa rizikovým miestam, ako je vysoká tráva, kde sa môžu nachádzať kliešte.

Dodala: „Je tiež dôležité starostlivo skrínovať kliešte, keď ste vonku, čo môže znížiť šance, že sa vy a členovia vašej rodiny nakazíte týmto nebezpečným vírusom.“

CDC odporúčané Aby ste znížili riziko ochorenia prenášaného kliešťami, okúpte sa do dvoch hodín po pobyte vonku a oblečenie buď vyperte v horúcej vode, alebo ho krátko osušte, aby ste zabili všetky kliešte, ktoré si vezmete do interiéru.

Ide o druhý prípad POWV hlásený v Connecticute v tomto roku, keď koncom marca na túto chorobu ochorel muž vo veku 50 rokov.

Zdravotníci uviedli, že bol prijatý do nemocnice s problémami s centrálnym nervovým systémom, ale nakoniec bol prepustený a vyliečený doma.

READ  Štvrtý let vrtuľníka Mars Ingenuity zatiaľ neštartoval ... zatiaľ

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close