Veda

Opakovaný rádiový signál vedie astronómov k exoplanéte veľkosti Zeme

(CNN) Astronómovia zaznamenali opakujúci sa rádiový signál z exoplanéty a hviezdy, okolo ktorej obieha, pričom obe sa nachádzajú 12 svetelných rokov od Zeme. Signál naznačuje, že planéta veľkosti Zeme môže mať magnetické pole a možno aj atmosféru.

Magnetické pole Zeme chráni atmosféru planéty vychyľovaním energetických častíc a plazmy vychádzajúcej zo Slnka, ktoré život potrebuje na prežitie. Nájdenie atmosfér okolo planét mimo našej slnečnej sústavy by mohlo poukázať na iné svety, ktoré potenciálne majú potenciál podporovať život.

Vedci pozorovali silné rádiové vlny prichádzajúce z hviezdy YZ Ceti a skalnatej exoplanéty, ktorá okolo nej obieha, nazývanej YZ Ceti b, počas pozorovaní pomocou teleskopov Carl G Jansky Very Large Array of Telescopes v Novom Mexiku. Vedci sa domnievajú, že rádiový signál vznikol interakciou medzi magnetickým poľom planéty a magnetickým poľom hviezdy.

Bola vypracovaná štúdia podrobne opisujúca zistenia Publikované v pondelok vo vestníku prírodná astronómia,

„Videli sme počiatočnú erupciu a vyzeralo to nádherne,“ povedal Sebastian Pineda, jeden z hlavných autorov štúdie. Vo vyhlásení, astrofyzik z University of Colorado Boulder. „Keď sme sa na to znova pozreli, bolo to veľmi indikatívne, že, no, možno tu niečo naozaj máme.“

Pineda povedal, že magnetické polia by mohli zabrániť tomu, aby sa atmosféra planéty časom vyčerpala a v podstate zničila, keď častice prúdia z hviezdy a bombardujú ju.

aké rýchle sú rádiové vlny

Museli by byť veľmi silné, aby boli rádiové vlny na Zemi detekované, uviedli vedci.

„Či planéta prežije s atmosférou alebo nie, môže závisieť od toho, či má planéta silné magnetické pole,“ povedal Pineda.

V minulosti výskumníci detekovali magnetické polia na exoplanétach podobných veľkosti Jupiteru, najväčšej planéte našej slnečnej sústavy. Ale nájsť magnetické pole veľkosti Zeme na malých planétach je ťažšie, pretože magnetické polia sú v podstate neviditeľné.

READ  Čínske rakety na uskutočňovanie nekontrolovaného návratu; Nie je jasné, kam budú trosky padať: Správa

„To, čo robíme, je nájsť spôsob, ako ich vidieť,“ povedal spoluautor Jackie Willadson, odborný asistent fyziky a astronómie na Bucknell University. Pennsylvania, vo vyhlásení.

„Hľadáme planéty, ktoré sú naozaj blízko svojich hviezd a sú približne rovnakej veľkosti ako Zem,“ povedala. „Tieto planéty sú tak blízko svojich hviezd, že sa dá niekde žiť, ale keďže sú tak blízko, planéta sa prediera množstvom vecí vyvrhnutých z hviezdy. Ak má planéta magnetické pole a vyrieši to, ak bude dosť hviezd. spôsobí, že hviezda vyžaruje jasné rádiové vlny.“

YZ Ceti b trvá jeden obeh okolo svojej hviezdy len dva pozemské dni. Medzitým má planéta Merkúr najkratšiu obežnú dráhu v našej slnečnej sústave, pričom jeden obeh okolo Slnka trvá 88 pozemských dní.

Kým YZ Ceti b obieha okolo svojej hviezdy, plazma z hviezdy sa zrazí s magnetickým poľom planéty, odrazí sa a interaguje s magnetickým poľom hviezdy. Všetky tieto energetické reakcie vytvárajú a uvoľňujú silné rádiové vlny, ktoré možno vidieť na Zemi.

Tento obrázok ukazuje plazmu vyžarovanú hviezdou, ktorá je odklonená magnetickým poľom exoplanéty, ktorá okolo nej obieha. Plazma potom interaguje s magnetickým poľom hviezdy a vytvára polárne a rádiové vlny.

Výskumníci merali rádiové vlny, ktoré zachytili, aby určili silu magnetického poľa planéty.

„To nám hovorí nové informácie o atmosfére okolo hviezd,“ povedal Pineda. „Táto myšlienka je to, čo nazývame ‚extrasolárne vesmírne počasie‘.“

V našej slnečnej sústave môže aktivita na Slnku vytvoriť vesmírne počasie, ktoré ovplyvňuje Zem. Energetické erupcie zo Slnka môžu narušiť satelity a globálne telekomunikácie a spôsobiť oslnivé svetelné predstavenia, ako je polárna žiara alebo polárna žiara v blízkosti zemských pólov.

Vedci predpokladajú, že interakcie medzi YZ Ceti a jej planétou tiež vytvárajú polárnu žiaru, ale táto svetelná šou sa v skutočnosti vyskytuje na samotnej hviezde.

READ  Prevádzkový astronaut SpaceX vypustil debut späť na trať po oneskorení „laku na nechty“

„V skutočnosti vidíme polárne žiary na hviezde – to je rádiové vyžarovanie,“ povedal Pineda. „Na tejto planéte by mali byť aj polárne žiary, ak má vlastnú atmosféru.“

Kandidát na skalnatú exoplanétu

Vedci sa domnievajú, že YZ Ceti b je zatiaľ najlepším kandidátom na kamennú exoplanétu s magnetickým poľom.

„Mohlo by sa to skutočne stať,“ povedal Willadson. „Ale myslím si, že to bude oveľa viac následných prác, kým sa skutočne presvedčí, že rádiové vlny sú spôsobené planétou.“

Nové rádiové teleskopy, ktoré majú byť uvedené do prevádzky v tomto desaťročí, by mohli pomôcť astronómom nájsť viac signálov, ktoré naznačujú magnetické pole, uviedli vedci.

„Hľadanie potenciálne obývateľných alebo život nesúcich svetov v iných slnečných sústavách závisí čiastočne od schopnosti určiť, či skalnaté exoplanéty podobné Zemi majú planéty,“ povedal Joe Pace, programový riaditeľ Národného rádioastronomického observatória. V skutočnosti existujú magnetické polia.“ vyhlásenie. „Tento výskum nielenže ukazuje, že táto konkrétna skalnatá exoplanéta má pravdepodobne magnetické pole, ale ponúka aj sľubný spôsob, ako nájsť viac.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close