Svet

Nemanželská dcéra bývalého belgického kráľa požaduje práva a tituly

Nemanželská dcéra bývalého belgického kráľa Alberta II. požaduje, aby jej súd pridelil rovnaké práva a tituly ako legitímnym potomkom svojho otca.

Delphine Boelová (52) sa v tejto záležitosti obrátila na odvolací súd v Bruseli.

Albert II. sa priznal k otcovstvu Boelovej až v januári tohto roku; jej tvrdenie odmietal viac ako desaťročie. Boelová matka, barónka Sybille de Selys Longchampsová, prehlasuje, že s vtedy ešte princom Albertom z Liége mala vzťah v rokoch 1966-1984.

Panovníkom sa stal v roku 1993 po smrti svojho staršieho brata, kráľa Baudouina. Na tróne zotrval do júla 2013, kedy zo zdravotných dôvodov abdikoval a nahradil ho jeho syn Philippe.

Zvesti o Albertovom nemanželskom dieťati sa prvýkrát objavili v roku 1999 v neautorizovanej biografickej knihe o jeho manželke kráľovnej Paole, čo následne vyvolalo na kráľovskom dvore škandál.

Boelová prvýkrát na záznam povedala, že kráľ Albert je jej biologickým otcom, v roku 2005, ale právne kroky začala podnikať až po jeho odstúpení, keď stratil imunitu voči stíhaniu.

Jej advokát vo štvrtok uviedol, že Boelová požaduje rovnaké práva ako Albertovi ďalšie tri potomkovia – Philippe (teraz ako kráľ Filip), princ Laurent a princezná Astrid.

Z dostupných správ vyplýva, že ak súd rozhodne v prospech Boelová, nárok na kráľovský titul budú mať aj jej deti. Albertov advokát však tvrdí, že Boelová môže získať titul „princezná“ len na základe kráľovského nariadenia.

Albert (86) sa zdráhal podstúpiť test DNA, ktorý mu nariadil súd, dokiaľ mu nezačala hroziť denná pokuta vo výške 5000 eur. V januári – po tom, čo sa dozvedel výsledky testu – vyhlásil, že akceptuje Boelová za svoje štvrté dieťa.

READ  Premiér Šalamúnových ostrovov, NZ, odsúdil Austráliu za porušenie čínskej bezpečnostnej dohody

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close