Zábava

Nemecko môže v priebehu nasledujúcej hodiny rozhodnúť o dodávke tankov Ukrajine

Berlín vo štvrtok nechal otvorené dvere, aby umožnil spojencom dodať na Ukrajinu moderné bojové tanky nemeckej výroby, pričom uviedol, že sa to „vyjasní v najbližších hodinách alebo zajtra ráno“.

Ukrajinskí spojenci majú v piatok dôležité stretnutie na americkej leteckej základni v nemeckom Ramsteine.

Pred rokovaniami sa zvyšuje tlak na Berlín, aby schválil dodávku tankov nemeckej výroby Panther 2, ktoré úradníci v Kyjeve dychtivo hľadajú na boj proti ruským jednotkám.

Poľsko a Fínsko naznačili, že sú pripravené poslať tanky na Ukrajinu, ale tento krok by si vyžadoval súhlas Nemecka.

Novovymenovaný minister obrany Boris Pistorius na otázku, či Nemecko povolí export od európskych spojencov, odpovedal pre televíziu ARD, že „to bude jasné v najbližších hodinách alebo zajtra (v piatok) ráno“.

V samostatnom rozhovore pre televíznu stanicu ZDF Pistorius povedal, že „nikto nevylúčil dodávku tankov Leopard, alebo že povolenie alebo súhlas na dodávku môžu dať iní európski partneri“.

Ak by ich chceli ostatné krajiny, ktoré tanky kúpili, odovzdať tretej krajine, Nemecko by muselo súhlasiť s ich odovzdaním.

„Dovtedy však neboli zodpovedané všetky otázky, a to je to, čo sa teraz deje,“ povedal Pistorius.

Minister obrany, ktorý vo štvrtok zložil prísahu, zdôraznil, že rozhodnutie sa prijme v koordinácii so západnými spojencami, najmä so Spojenými štátmi.

Povedal, že Spojené štáty sú „najdôležitejším a najväčším spojencom v rámci NATO, a preto je dôležité robiť to v úzkej spolupráci s Američanmi“.

Prezident Olaf Scholz povedal členom Kongresu USA v Davose, že Nemecko dodá Ukrajine ťažké tanky, ak aj USA pošlú tanky, povedal vo štvrtok pre agentúru AFP vysoký americký poslanec.

Washington však povedal, že nie je pripravený dodať tanky Abrams Ukrajine vopred.

READ  Každá krajina so žltým zoznamom sa otvára pre dvojciferné, plne zaočkované Britov

Na otázku, či by Nemecko dodalo tanky Panther 2 zo svojich vlastných obchodov bez USA, Pistorius povedal, že Scholz a prezident Joe Biden „diskutovali“ o tejto otázke.

„Som si istý, že sa rozhodneme v najbližších dňoch,“ povedal Pistorius.

Toto je váš posledný bezplatný článok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close