Svet

Netanjahu pred operáciou v Rafahu sľubuje Palestínčanom „bezpečný prechod“.

Izraelský premiér nariadil svojej armáde, aby sa v piatok pripravila na akciu, pričom argumentoval, že „víťazstvo“ nad Hamasom nemožno dosiahnuť bez odstránenia práporov v Rafahu. Jeho oznámenie vyvolalo znepokojenie svetových lídrov a humanitárnych skupín.

„Ľudia v Gaze nemôžu zmiznúť vo vzduchu,“ napísala nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbachová na sociálnej sieti X a dodala, že izraelský útok na Rafah by bol „chystanou humanitárnou katastrofou“.

Saudskoarabské ministerstvo zahraničných vecí v sobotu varovalo pred vážnejšími dôsledkami pre „búrku útokov a cielených útokov“ a vyzvalo na naliehavé zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, zatiaľ čo britský minister zahraničných vecí David Cameron uviedol, že je „hlboko znepokojený“ budúcim útokom.

„Okamžité zastavenie nepriateľských akcií musí byť prioritou na získanie pomoci a evakuáciu rukojemníkov,“ napísal.

Zostrenie nášho odsúdenia

Vojnu v Gaze vyvolal bezprecedentný útok palestínskej militantnej skupiny Hamas na Izrael 7. októbra, ktorý si podľa oficiálnych údajov AFP vyžiadal približne 1160 mŕtvych, väčšinou civilistov.

Izrael sľúbil, že odstráni Hamas, spustil v Gaze masívnu vojenskú ofenzívu, pri ktorej podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva zahynulo najmenej 28 064 ľudí, väčšinou žien a detí.

Militanti zajali 250 rukojemníkov, z ktorých 132 je stále v Gaze, hoci 29 je podľa Izraela pravdepodobne mŕtvych.

Netanjahu oznámil plány na pozemnú operáciu v Rafahu len niekoľko dní po tom, čo americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken navštívil Izrael, aby požiadal o prímerie a výmenu rukojemníkov.

Netanjahu odmietol navrhované prímerie v nadväznosti na to, čo nazval „nezvyčajnými požiadavkami Hamasu“.

Izraelské plány pre Rafah však vyvolali ostré odsúdenie zo strany kľúčového spojenca a vojenského podporovateľa Washingtonu, pričom ministerstvo zahraničných vecí varovalo, že takýto krok by hrozil „katastrofa“, ak by nebol správne naplánovaný.

READ  Taliansko sa poučilo z tvrdej lekcie CORONAVIRUSU: Tri dôvody, prečo odolávať novej vlne infekcie

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok v nezvyčajne ostrej kritike označil izraelskú odvetnú kampaň za „prehnanú“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close