Veda

Niečo také ako zelenina naozaj neexistuje. Ale tu je dôvod, prečo by ste ich aj tak mali jesť

Inšpirujte sa naším týždenným súhrnom o tom, ako žiť dobre a jednoducho. Prihláste sa na odber bulletinu CNN Life, But Better a získajte informácie a nástroje určené na zlepšenie vašej pohody,cnn
,

Povesti sú pravdivé: Zelenina nie je skutočná – teda z botanického hľadiska tak či tak.

kým slovo Ovocie Botanicky identifikované ako čokoľvek, čo obsahuje semená alebo semená, zelenina je v skutočnosti zastrešujúcim pojmom pre mnoho druhov jedlých rastlín.

Možno si myslíte, že viete, čo je mrkva a repa. Mrkva, repa a iná zelenina rastúca v zemi sú v skutočnosti skutočnými koreňmi rastlín. Podľa Steva Reinersa, profesora záhradníctva na Cornell University's College of Agriculture and Life Sciences, šalát a špenát majú listy, zatiaľ čo zeler a špargľa majú stonky a zelená zelenina, ako je brokolica, artičoky a karfiol, má nezrelé kvety.

Pokiaľ ide o kvitnúce plodiny, ako sú papriky a paradajky, horlivo diskutované plodiny sú botanicky klasifikované ako ovocie, povedal Reiners. Uhorky, tekvica, baklažán a avokádo sú tiež klasifikované ako ovocie kvôli ich fyzickej štruktúre. Európska rada pre informácie o potravinách.

Tatiana Maksimová/Moment RF/Getty Images

Zelenina sa klasifikuje ako korene, stonky, listy a kvety jedlých rastlín.

Pokiaľ ide o botanickú vedu, neexistuje žiadna pevná definícia slova rastlina. Avšak v záhradníctvoZelenina je veda o pestovaní záhradných plodín definovaná ako akákoľvek bylinná rastlina – dužinatá rastlina, ktorá dokončí svoj životný cyklus vo vegetačnom období – v ktorej sa niektoré časti „varia alebo konzumujú počas hlavnej časti stravy“. a nie ako občerstvenie alebo dezert,''povedal Reiners.

právna definícia Rozdiel medzi zeleninou a ovocím – aspoň v Spojených štátoch – sa určil počas Najvyšší súd USA z 19. storočia Prípad, ktorý dospel k záveru, že paradajka je zelenina.

READ  Bláznivé teľa prinútili ošetriť 13 ľudí

Zatiaľ čo zelenina sú vlastne len korene, stonky a listy rastlín, odborníci neodporúčajú jesť len tak hocijaké korene, stonky a listy.

Príkladom je rebarbora. Dužinatá stonka je jedlá časť rastliny, ale listy sú jedovaté, povedal Renners. Zostaňte v bezpečí tým, že budete jesť rastliny, ktoré obchody s potravinami bežne nazývajú zelenina.

„Vieme, že (zelenina) je zdravá. Poznáme obsah vitamínov, poznáme obsah minerálov,“ povedal Reiners. „Vieme, koľko vlákniny je v ňom.

„Vieme tiež, že zelenina, ktorú pestujete alebo kupujete na farmárskom trhu alebo v obchode s potravinami, je bezpečná na konzumáciu,“ povedal.

Podľa Sherry Stastnyovej, registrovanej dietetiky a profesorky na oddelení vied o zdraví, výžive a cvičení na Štátnej univerzite v Severnej Dakote, môžu ľudia pochopiť rôzne časti zeleniny a živiny, ktoré obsahujú.

Hlava brokolice je skvelým zdrojom živín, ale zelená stonka, ktorá sa zvyčajne vyhodí, je bohatá na vlákninu a živiny, povedal Stastny. ako je pravidelná konzumácia kvetov Brokolica a karfiol Povedal, že sa zistila jeho súvislosť so znížením rizika rakoviny.

,ochorenie srdca stále zabijak číslo 1 V Spojených štátoch a vieme, že ak budete jesť dostatok ovocia a zeleniny, znížite riziko srdcových chorôb – a to ide spolu s obezitou, cukrovkou a všetkými týmito ďalšími chronickými chorobami,“ povedal Stastny.

Je dôležité jesť rôzne druhy zeleniny, pretože každá bude obsahovať iné prospešné živiny, povedala. Tmavá listová zelenina ako špenát a kel sú skvelým zdrojom určitých fytonutrientov, prírodných živín z rastlín, ktoré sú prospešné pre ľudské zdravie, ktoré pomáhajú udržiavať ostrý zrak, zatiaľ čo mrkva pomáha posilňovať nočné videnie.

„Ak premýšľate o najbohatšej, najtmavšej a najfarebnejšej zelenine, nájdete ich (živiny) priamo tam,“ povedal Šťastný, zatiaľ čo zelenina a ovocie bohaté na draslík, ako sú zemiaky, tekvica a tekvica, môžu pomôcť. Znížiť a udržať krvný tlak.

READ  Prvý prototyp vesmírnej lode SpaceX z vysokej výšky práve „prešiel testom kryopriepustnosti“

Pre rodičov, ktorí chcú kŕmiť malé deti vlastným ovocím a zeleninou, je rozoberanie anatómie rastlín pri opise farby, chuti a textúry zábavným a vzdelávacím spôsobom, ako oboznámiť prvých bádateľov s potravinami bohatými na živiny

„Začnite ich mladí,“ povedal Šťastný. „Ak zoznámite deti so zeleninou v ranom veku… je pravdepodobnejšie, že budú jesť zeleninu po celý život, a preto majú znížené riziko chronických ochorení.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close