Ekonomika

Nigéria, Slovensko, Plocha oblastí obchodnej spolupráce –

Nigéria a Slovenská republika môžu v najbližších rokoch spustiť ekonomické a priemyselné projekty. Mohlo by to začať vymenovaním nového konzultanta, ktorý by menoval ich veľvyslanectvo v Port Harcourt a rozvíjal ich kancelárie v Lagose a Abuji.

Poľnohospodárstvo by mohlo byť dôležitou súčasťou investičnej spolupráce, keďže obe krajiny si môžu navzájom pomáhať, keďže klimatické a priemyselné faktory bránia dobrej produkcii potravín na Slovensku. Slovensko tak môže pomôcť Nigérii vyrábať viac potravín a dovážať z Nigérie, zatiaľ čo Nigéria z nich dováža stroje, ktoré pomáhajú pri výrobe a spracovaní poľnohospodárskych produktov.

Toto boli hlavné body stretnutia Nigérijsko-slovenskej obchodnej komory (NSCC), ktoré sa konalo pred týždňom v Abuji s veľvyslancom Slovenska Thomasom Felixom. Tím komory viedli Douglas Ngedu (predseda správnej rady) a Emmanuel Ejioku (člen správnej rady). Prítomní boli Victoria Negedu, Usenna a Henry.

Podľa dokumentov, ktoré boli zo stretnutia k dispozícii pre BusinessDay, oblasti záujmu zahŕňajú závody na výrobu šťavy, agrospracovanie, dopravu (výroba minibusov) a obnoviteľnú energiu.

Kľúčovým rozhodnutím prijatým na stretnutí bolo vymenovanie nového „generálneho konzula“ za vedúceho konzulátu v Port Harcourte. Očakáva sa, že nové „veľvyslanectvo skonsoliduje všetky spoločnosti pôsobiace v rámci Nigérijsko-slovenskej obchodnej komory a urobí z nich silnú ekonomickú silu.

Na stretnutí Douglas Negedu, ktorý bol predstavený veľvyslancovi, vysvetlil potrebu, aby Slovensko v najbližších dňoch stálo pri Nigérii. Poznamenal, že Nigéria sa stáva novou vládou a prechádza od spotrebnej k produkčnej ekonomike, a preto je potrebné znovu aktivovať Nigérijsko-slovenskú obchodnú komoru, ktorá bude hrať hlavnú úlohu pre obe krajiny. .

Predseda predstavenstva odovzdal veľvyslancovi poverovacie listiny/dokumenty Nigérijsko-slovenskej obchodnej komory za aktívnu účasť podnikateľov z oboch krajín.

Prečítajte si viac: Vo Washingtone Emefiele žiada investície, hovorí Nigéria je plná príležitostí

Veľvyslanec vo svojej odpovedi vyjadril odhodlanie zvýšiť úroveň obchodu medzi oboma krajinami a dodal, že jeho krajina bude pozorne sledovať voľby v Nigérii v roku 2023. To naznačuje, že zahraničné krajiny majú záujem o ďalšie voľby z hľadiska hospodárskej spolupráce v Nigérii. Slovák sa tešil najmä na otvorenú náruč budúceho nigérijského prezidenta.

READ  Závery 51. zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva

Veľvyslanec sa tešil najmä na slovenské podniky v zóne Port Harcourt a na oživenie niektorých projektov, ktoré sa v tejto oblasti očakávali pred niekoľkými rokmi.

Pripustil, že doteraz sa vyskytli ťažkosti v súvislosti s obchodnou spoluprácou medzi Nigériou a Európskou úniou (EÚ), dúfal, že veci budú hladké. Zároveň dal jasne najavo, že Nigéria nepotrebuje pomocníkov, ale schopnosť riadiť svoje obrovské zdroje.

Čo sa týka poľnohospodárstva, veľvyslanec odhalil slabé stránky svojej krajiny, keď povedal, že Slovensko prišlo o veľa pôdy, keďže producenti zabrali pôdu na výrobu. Poľnohospodárstvo na Slovensku podľa neho brzdia ďalšie faktory, ako napríklad klíma. „Vo chvíli, keď plodiny začnú rásť, zmení sa počasie a zničí pestované plodiny.“ Preto musí ich krajina väčšinou závisieť od dovozu týchto plodín.

Keď Nigéria dovezie stroje, Slovensko môže pomôcť Nigérii vyrábať viac potravín a dovážať z Nigérie. Tiež je potrebné poznamenať, ako Nigéria v súčasnosti prehlbuje svoj poľnohospodársky sektor.

Veľvyslanec vo svojom ďalšom vystúpení spomenul firmu na Slovensku, ktorá vyrába organické hnojivá pre africkú pôdu. Sľúbil, že ich bude kontaktovať, aby preskúmali možnosť obchodovania s nimi v súvislosti s poľnohospodárstvom v Nigérii.

K problematike malotraktorov a ručných traktorov pre poľnohospodárstvo veľvyslanec uviedol, že časť výroby týchto zariadení je na Slovensku a v Českej republike. Povedal, že je potrebné, aby sa Nigérijčania stali distribútormi týchto zariadení napriek problémom s dostupnosťou devíz.

Povedal však, že sú potrebné malé spracovateľské závody na výrobu prírodných ovocných nápojov s cieľom vytvoriť pracovné miesta pre ženy a mládež v komunitách.

V súvislosti s energetikou povedal, že Slovensko nie je v tomto sektore silné: „Slovensko nevyrába solárne panely; Taktiež dovážame. Prikláňa sa k vodnej energii. Povedali mu, že silný vietor na juhu Nigérie je užitočný na prevádzku turbín a výrobu elektriny, takže Nigérijčania môžu odísť zo siete, pokiaľ sú nezávislí od vlády.

READ  Predstavenstvo EBOR na návšteve Slovinska

Ďalšie veci, z ktorých môže Nigéria profitovať zo Slovenska, zahŕňajú;

Recyklácia plastových fliaš: V štáte Wari Delta prebieha projekt slovenskej spoločnosti. Veľvyslanec povedal, že sa môže porozprávať so spoločnosťou, aby zistil, ako môžu rozšíriť svoj program do iných štátov kvôli objemu odpadu. To tiež prispieva ku klíme.

Slovensko je otvorené účasti na medzinárodnom veľtrhu v Lagose. Veľvyslanec môže povzbudiť Slovensko k účasti na ďalšom veľtrhu v Lagose 2023. Veľvyslanec si myslel, že by sa rád stretol s obchodníkmi a ženami, aby sa porozprávali o obchodných príležitostiach počas veľtrhu alebo po ňom. Akékoľvek nigérijsko-slovenské obchodné stretnutie je možné uskutočniť online, keďže vycestovať do Slovenskej republiky je veľmi náročné, no nie nemožné.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close