Ekonomika

Nissan je skutočným prekvapením. Pravdepodobne to bude ďalšia uznávaná automobilová legenda

Spoločnosť Nissan už dlho nepredstavuje žiadne zásadné novinky, ktoré by zarezonovali svetom. Aktuálne je však japonská automobilka dosť prekvapivá a verejnosti predstavila úplne nový Nissan Z Proto, ktorý priláka silné zameranie na vodiča.

Prečo? Jedná sa o štýlové kupé, ktoré ukrýva šesťstupňovú manuálnu prevodovku, silný benzínový šesťvalec pracuje „pod kapotou“ pod kapotou a všetok krútiaci moment posiela hnacia sústava výlučne na zadnú nápravu.

V skutočnosti je Nissan Z Preto zatiaľ iba koncept, ale skutočne zhmotnený a nie digitálne navrhnutý v počítači. Automobilka zároveň potvrdila, že tento prototyp sa dostane do sériovej výroby a nebude sa ani zásadne meniť. Rozdiely budú preto iba v niektorých malých detailoch.

Pravdepodobne môžeme sledovať zrod úplne novej legendy, ktorá čoskoro v ponuke nahradí súčasný Nissan 370Z. Existuje od roku 2009, čo je v automobilových rokoch veľmi dlhá doba. Avšak v dnešnej zložitej dobe a tiež tvárou v tvár prísnym emisným limitom je príchod takto konkrétneho modelu skutočne prekvapením – príjemným prekvapením.

Aby sme priblížili pozadie, značka Z je už mnoho rokov pevne spojená s vrcholnými športovými automobilmi spoločnosti Nissan, najmä s vodičom, ku ktorému sa perfektne hodí štýlová novinka s ohľadom na typické predpoklady pre ostrú jazdu.

Prvým zástupcom „série Z“ bol napríklad ikonický Nissan Fairlady Z (Datsun 280Z) z roku 1969, za ním nasledoval Nissan / Datsun 280ZX (S130), Nissan 300ZX (Z31), Nissan 300ZX (Z32) z 90. rokov a potom je tu „moderný“ Nissan 350Z (Z33) a v podstate súčasný Nissan 370Z (Z34). Všetky tieto autá patria v očiach fanúšikov automobilov k absolútnym legendám.

Zdroj: Nissan

Podľa dostupných obrázkov obsahuje nová kabína výrazne tvarované športové sedadlá, klasickú ručnú brzdu, plne digitálny prístrojový panel, veľkú centrálnu dotykovú obrazovku infotainmentu a niekoľko ďalších analógových ukazovateľov.

READ  Bulharsko sa rozhodlo ukončiť zákaz dovozu ukrajinského obilia

Poteší tiež výrazné kontrastné prešívanie na kvalitne spracovanej a tvarovanej palubnej doske, obloženie dverí spojené s palubnou doskou a spomínanými sedadlami, ako aj úprava klimatizácie a ďalších funkcií pomocou intuitívneho hardvérového ovládania.

Výrobca zatiaľ tvrdošijne mlčí o konkrétnych parametroch jednotky ani o iných špecifikáciách prototypu alebo sériového vozidla. Je však možné, že si Nissan na použitie v pripravovanej „Zetke“ požičia jeden zo skvelých šesťvalcov od svojej sesterskej značky Infinity.

Sériový automobil by sa mal na trh dostať už budúci rok, otáznik však visí nad jeho príchodom aj na európsky trh. Automobilka však zatiaľ túto možnosť nepotvrdila ani nevyvrátila. Nádej na exotické auto so skvelou koncepciou pohonu teda nevymiera.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close