Ekonomika

Slovensko má výborné veterné podmienky, ale treba odstraňovať bariéry pre veternú energiu

Slovensko má výborné veterné podmienky, ale treba odstraňovať bariéry pre veternú energiu

WindEurope sa zúčastnil na každoročnom podujatí Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). Podujatiu predsedala prezidentka SR Zuzana Čaputová. SAPI predstavila svoju štúdiu o potenciáli veternej energie v krajine a panel bol venovaný tomu, ako môže vláda zvýšiť výrobu veternej energie.

Slovensko má v súčasnosti kapacitu veternej energie 3 MW, čo je tretie miesto v EÚ spolu so Slovinskom a Maltou. Len 0,01 % slovenskej spotreby elektriny v súčasnosti pochádza z vetra. Od roku 2003 neinštalovali žiadne nové turbíny. Slovensko prichádza o výhody veternej energie pre energetickú bezpečnosť ao to, ako znižuje ceny elektriny.

Slovenská vláda vo svojich Národných energetických a klimatických plánoch plánuje do roku 2030 vyvinúť 500 MW veternej energie. Pri dobrých veterných podmienkach sa dá vygenerovať ešte viac. Ale stavať nové veterné elektrárne na Slovensku je dnes boj. Vláda neposkytuje zariadenia. Väčšina developerov vníma investičnú klímu pre veterné elektrárne ako nepriaznivú. Získanie povolenia je náročné a trvá dlho. Slovenská smernica o normách a limitoch pre umiestňovanie veterných elektrární neobsahuje jasné kritériá hodnotenia projektov.

Jasné pravidlá a usmernenia povzbudia investorov. Vláda by mala podporiť rozšírenie siete – a znížiť neúmerne vysoké poplatky, ktoré musia developeri platiť za pripojenie svojich veterných elektrární.

Slovensko prichádza o širší spoločenský prínos veternej energie, keď pretrvávajú bariéry. Ekonomika by mohla masívne profitovať z väčšieho počtu veterných elektrární. Každá nová pobrežná turbína generuje hospodársku činnosť 8 miliónov eur. Veľká časť týchto peňazí zostáva na domácom trhu a v tomto procese sa vytvárajú miestne pracovné miesta. A veterné elektrárne môžu pomôcť znížiť ceny elektriny. A zvýši energetickú bezpečnosť krajiny tým, že nahradí dovoz energie od nespoľahlivých partnerov zelenou elektrinou vyrobenou v jej vlastných hraniciach. Veterná energia predstavuje pre Slovensko príležitosť, ktorú by sme si najmä v týchto časoch nemali nechať ujsť.

READ  Ako čínsky „korozívny kapitál“ ovplyvňuje zahraničné vlády

Výkonný riaditeľ pre politiku WindEurope Pierre Tardieu povedal: „Slovensko nedostatočne využíva svoj potenciál veternej energie. Vybudovanie ďalších veterných elektrární pomôže Slovensku splniť klimatické ciele a má jasné ekonomické výhody. Vietor rozprúdi miestnu ekonomiku, vytvorí pracovné miesta, zníži dovoz energie a zvýši energetickú bezpečnosť Slovenska. Ale vývojári sa snažia vytvárať nové projekty. Vláda by mala viac objasniť, ako získať povolenia a čo je potrebné na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Bez zlepšení bude Slovensko za svojimi susedmi aj naďalej zaostávať.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close