Ekonomika

Slovenský populistický expremiér Fico prostredníctvom agentúry Reuters spečatil koaličnú dohodu o novej vláde

Autor: Jason Howett

(Reuters) – Bývalý slovenský premiér Robert Fico a jeho strana podpísali v pondelok koaličnú dohodu o zostavení novej vlády.

Fico, trojnásobný premiér, vyhral voľby 30. septembra 2018 so sľubom ukončiť vojenskú pomoc Ukrajine, pričom zaujal tvrdý postoj k rastúcej nelegálnej migrácii a zvyšovaniu cien.

Podporil mierové rozhovory pre Ukrajinu bojujúcu proti ruskej invázii – podobné tým, ktoré ponúkol maďarský premiér Viktor Orbán, ale odmietol ich Kyjev a jeho západní spojenci, ktorí tvrdia, že by to podporilo ruskú agresiu.

Ficov ľavicový populistický SMER-SSD minulý týždeň uzavrel dohodu o vytvorení koalície so stredoľavou HLAS (Hlas) a nacionalistickou Slovenskou národnou stranou (SNS). .

Pondelková dohoda, ktorá umožní prezidentovi vymenovať novú vládu, súhlasila s rozbitím vládnych pozícií a pridelení SMERu ministerstvám obrany, financií, zahraničných vecí a spravodlivosti.

HLAS prevezme úlohu predsedu parlamentu, čo by mohlo otupiť akékoľvek tvrdé politické zmeny v navrhovanej vláde.

Prezidentka Zuzana Čaputová dala Ficovi mandát na zabezpečenie parlamentnej väčšiny pre vládu po voľbách s tým, že po obdržaní mien navrhovaných ministrov strany podniknú ďalšie kroky, na ktorých sa ešte nedohodnú.

Slovensko, člen Európskej únie a NATO, čelí v tomto roku najväčšiemu deficitu v eurozóne v dôsledku pomalšieho ekonomického rastu, vyšších výdavkových potrieb a rastúcich nákladov. % HDP.

Figo chce zabrániť tomu, aby rozpočtové šetrenie ovplyvňovalo sociálne štandardy a ponechať priestor pre investície, čo naznačuje pomalšie tempo fiškálnej konsolidácie, ako navrhla odchádzajúca úradnícka vláda.

„Slovensko musí podporovať ekonomický rast,“ povedal na tlačovej konferencii.

Medzi Figove priority patrí zvyšovanie životnej úrovne a zahraničná politika, ktorá je v súlade s členstvom Slovenska v EÚ a NATO, ale zameriava sa na ochranu národných záujmov.

Novinárom povedal, že éra mimovládnych skupín, ktoré riadia krajinu, sa skončila.

READ  Ranné správy: štvrtok 29. septembra 2022

Figo má s Kaputovou napätý vzťah a nazýva ju americkou bábkou, ktorá vystupuje ako náhrada za amerického finančníka a filantropa Georgea Sorosa. Čaputová zažalovala Figa za to, že o nej šíril lži.

Nová vládna dohoda zmarila nádeje liberálnej opozície poraziť HLAS – jej tretie miesto vo voľbách – a ponechať ju ako kráľa – ako spojenca.

Liberálne, proeurópske opozičné strany v Poľsku v pondelok očakávali cestu k zostaveniu ďalšej vlády po voľbách, v ktorých prieskumy naznačujú, že vládnuci nacionalisti môžu zaostať za väčšinou.

Získaj aplikáciu

Pripojte sa k miliónom ľudí na vrchole globálnych finančných trhov s Investing.com.

Stiahni teraz

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close