Hlavné správy

Nobelovu cenu za literatúru získala americká poetka Louise Glücková – Denník N

Najprestížnejšie ocenenie literárnej tvorby v tomto roku získala americká poetka a esejistka Louise Glück.

V odôvodnení ceny bolo uvedené, že Glück získala cenu za svoj nezameniteľný poetický hlas, ktorý svojou jednoduchou krásou robí osobnú existenciu univerzálnou.

Louise Glück (1943) pochádza z rodiny maďarských emigrantov. Od detstva sa prostredníctvom svojich rodičov dozvedela o gréckej mytológii a klasických príbehoch. Ako veľmi mladá začala písať poéziu. Debutovala básnickou zbierkou Firstborn v roku 1968. Je autorkou dvanástich básnických zbierok a dvoch zbierok básnických esejí.

Brutálna priamočiarosť

Anders Olsson, predseda poroty Nobelovej ceny za literatúru, uviedol, že Glückova práca je založená na osobných skúsenostiach z rodinného života, ale snaží sa o univerzálny rozmer. Je inšpirovaná klasickými mýtmi. Preto sa tu objavujú hlasy Persefony a Eurydice.

Kolekcie poézie Achillov triumf (1985) a Ararat (1990) priniesli autorovu propagáciu v USA a vo svete. Téma rodinného života je v jej básňach podaná jednoduchým jazykom a takmer brutálnou priamosťou reflektuje rodinné vzťahy.

Ollson uviedol, že Glückov hlas je nezameniteľný, čestný, nekompromisný a signalizuje, že básnik chce byť pochopený. Ale je to tiež hlas, ktorý má svojský humor.

V roku 2004 autorka vydala báseň Október v rozsahu celej knihy, ktorá bola jej reakciou na teroristické útoky v septembri 2001. Za svoju prácu získala mnoho ocenení, napríklad Pulitzerovu cenu v roku 1993 alebo Národnú knižnú cenu ( 2014).

Jej zbierka Vidiecky život (A Village Life, 2006) vyšla v slovenčine, v slovenčine vo vydavateľstve Skalná ruža, 2018). Napríklad jej zbierky The Wild Iris (1992, česky 2007) a Night of Loyalty and Virtue (Faithful and Virtuous Night, 2014, česky 2017) sú dostupné v češtine.

Pre koronavírus sa víťazi súčasnej Nobelovej ceny nebudú môcť stretnúť v decembri v Štokholme. Ich vystúpenia sa budú vysielať online z miest ich pôvodu.

READ  Heathrow & Gatwick: Nedávne cestovné rady zahraničného úradu pre Chorvátsko, Bulharsko, Maďarsko a Slovensko

Rozbitá cena

Keď sa po škandále s manželom porotcu, ktorý obťažoval ženy a predčasne prezradil mená víťazov, švédska akadémia rozhodla, že vynechá jeden rok a upraví pravidlá, zdalo sa to ako dobrý krok k zlepšeniu reputácie.

Minulý rok však museli byť Nobelove ceny za literatúru udelené dvom laureátom a opäť sa veľa diskutovalo o Petrovi Handkovi pre jeho kontroverzné literárne prejavy a osobné názory. Dá sa predpokladať, že tento rok sa akadémia rozhodujúca o držiteľoch najprestížnejších svetových literárnych cien rozhodla ísť viac „na istotu“.

Medzi najobľúbenejšie medzi obľúbenými patrili americká spisovateľka Jamaica Kincaid a kanadská poetka Anne Carson. V predpovediach sa pravidelne objavujú aj mená ako Haruki Murakami, Milan Kudera či Margaret Atwood.

Výhercovia cien za posledných 20 rokov

2019 – Peter Handke
2018 – Olga Tokarczuk
2017 – Kazuo Ishiguro
2016 – Bob Dylan
2015 – Svetlana Alexievichova
2014 – Patrick Modiano
2013 – Alice Munrová
2012 – Mo Jen
2011 – Tomáš Tranströmer
2010 – Mario Vargas Llosa
2009 – Herta Müllerová
2008 – Jean-Marie Gustave Le Clézio
2007 – Doris Lessingová
2006 – Orhan Pamuk
2005 – Harold Pinter
2004 – Elfriede Jelineková
2003 – John Maxwell Coetzee
2002 – Imre Kertész
2001 – Sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul
2000 – Ako Sing-ťien

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close